احمد اکبرپور

احمد اکبرپور
مشخصات
نام: 
احمد
نام خانوادگی: 
اکبرپور

احمد اکبرپور یکی از نویسندگان موفق ادبیات کودکان و نوجوانان ایران است. او در مردادماه سال ١٣٤٩ در چاه ورز لامِرد استان فارس زاده شد.

کودکی هایش در گرما و شرجی سواحل دریای جنوب گذشت. دوره ی دبستان و راهنمایی را در فضای روستایی شهرستان لامرد در جنوبی ترین نقطه ی فارس گذراند. برای ادامه ی تحصیل به شیراز رفت و در سال آخر دبیرستان، در جهرم درس خواند.

سپس، در دانشگاه شهید بهشتی تهران رشته ی روان شناسی خواند و هم زمان، به ادبیات علاقه پیدا کرد. نخست، شیفته ی شعر شد و در کلاس های شعر قیصر امین پور و حسن حسینی شرکت کند. ۲۳ ساله بود که اولین و آخرین مجموعه ی شعرش را با عنوان «مردمان عصر پنجشنبه» منتشر کرد. این مجموعه شعر و مجموعه داستانی به نام «آگهی نشر الف» تنها آثار احمد اکبرپور برای بزرگسالان هستند.

با گذشت زمان، اکبرپور به این نتیجه رسید که شاعر نیست، پس به جای شعر به داستان روی آورد و به کلاس های داستان نویسی گلشیری و براهنی رفت.
یک پژوهش دانشگاهی او را به شورای کتاب کودک کشاند و از آن پس به نوشتن برای کودکان و نوجوانان پرداخت.

نخستین کتابش برای نوجوانان با عنوان «دنیای گوشه و کنار دفترم» شامل دو داستان بلند بود که از سوی انتشارات خیام به چاپ رسید. بعدها دو داستان این کتاب را بازنویسی کرد و در دو کتاب جداگانه با عنوان های «امپراطور کلمات» و «رویاهای جنوبی» به چاپ رساند.
نشر چشمه، کتاب «قطار آن شب» اکبرپور را در سال ١٣٧٨ منتشر کرد. این کتاب از جمله کتاب های تقدیر شده ی کتاب سال شد.

نشر پیدایش، کتاب «امپراطور کلمات» این نویسنده را در سال ۱۳۸۱ به چاپ رساند. این کتاب در سال ١٣۸٢ برگزیده ی شورای کتاب کودک شد و در جشنواره ی پکا به دور نهایی راه یافت. شورای کتاب کودک این اثر را به دفتر بین المللی کتاب برای نسل جوان ibby معرفی کرد و در سال ۲۰۰۵ در پکن پایتخت چین مورد  تقدیر قرار گرفت.

کتاب «من نوکر بابا نیستم» که از سوی نشر افق منتشر شد، یکی از سه نامزد کتاب سال جمهوری اسلامی و نامزد بهترین رمان جشنواره ی دو سالانه ی کانون پرورش فکری شد. این کتاب در کتابخانه ی بین المللی مونیخ آلمان در فهرست آثار برگزیده ی کلاغ سفید (white raven) جای گرفت.
احمد اکبر پور، کتاب «شب به خیر فرمانده» را در سال ۱۳۸۳ برای مسابقه‌‌ای که دفتر کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) و شورای کتاب کودک برگزار کرده بودند، نوشت.

این اثر، برگزیده ی شورا شد و در جشنواره ی ربع قرن دفاع مقدس هم جایزه گرفت. این اثرش در کانادا از سوی ناشر معتبر ground wood books نیز به چاپ رسیده است. خود نویسنده، دو کتاب «شب به خیر فرمانده» و «قطار آن شب» را بیش از دیگر آثارش دوست دارد.

نشر منادی تربیت، کتاب رویاهای جنوبی او را منتشر کرد که برگزیده ی شورای کتاب کودک و جزء سه اثر نامزد کتاب سال شد.

«سه سوت جادویی» اثر دیگر اکبرپور، در جشنواره ی کتاب های برتر، از کتاب‌های برگزیده ی ناشران عضو انجمن فرهنگی بود و در جشنواره ی اصفهان دوم شد.

کتاب های «اگر من خلبان بودم»، «غول و دوچرخه»، «دختری ساکت با پرنده های شلوغ» از دیگر آثار این نویسنده هستند. در جشنواره ی کتاب های برتر از  کتاب «غول و دوچرخه» تقدیر شد.

نشر قطره، کتاب «ردپای نویسنده ی عقده ای» اکبر پور را در سال ۱۳۹۰ چاپ کرده است. در همین سال نشر شباویز کتاب «روباه و کلاغ» او را روانه ی بازار کرده که بازنویسی از افسانه های کهن است.

راهنما

عضویت در کانال تلگرام