بازی های خلاق برای کودکان؛ شهری در جعبه مقوایی

عنوان لاتین:
Small World Play: Cardboard Box Town

یک شهر را درون یک جعبه مقوایی بزرگ درست کنید و بدین ترتیب یک دنیای بازی کوچک خارق‌العاده ایجاد کنید که تمامی اعضای بدن کودک را به فعالیت وامی‌دارد! یک راه عالی و یکی از بازی های خلاق برای کودکان نوپا و کودکان سنین پیش از دبستان، هم درون و هم بیرون از خانه.

 

 

بازی با جعبه مقوایی

 

 

همسرم به من گفت که تنها می‌توانم این جعبه مقوایی غول‌پیکر را تا پایان هفته نگه دارم و سپس باید آن را دور بیندازم. فکر کردم چه کنم که تا پیش از آنکه او جعبه را با چاقویش از بین ببرد، از آن استفاده کنم. فهمیدم می‌شود تا قبل از دور انداختن آن، با آن بازی کنیم. وقتی من جعبه را با توپ‌های کوچک پر کردم، نخست دخترم به سرعت وارد جعبه شد و آنها را دیوانه‌وار به هر سو پرتاب کرد. سپس ما تصمیم به درست کردن یک دنیای بازی خیالی کوچک گرفتیم.

 

بازی با کودک

 

من یک سیستم جاده‌ای خیلی ابتدایی، پارک، ایستگاه قطار، قطارهای کوچک و پارکینگ ماشین روی جعبه مقوایی کشیدم. دخترم به من کمک کرد و با استفاده از رنگ انگشتی، جعبه و البته صورت خودش را رنگ کرد. من ساختمان‌های چوبی را نیز اضافه کردم و او در حالی که من در حال اضافه کردن آنها به فضای کوچک شهری بودم، آنها را مرتب کرد و کنار هم چید.

 

کاردستی با ابزار ساده

 

ما یک فضای کوچک دایره مانند از افرادی که در حال بازی هستند بوجود آوردیم و کامیون‌ها، ماشین‌ها، قطارها و درختان را به آن افزودیم تا صحنه‌ای شبیه به بعضی از بازی‌های تخیلی ایجاد شود. برای او جالب‌ترین چیز این بود که راننده قطار به طور هیجان‌انگیزی آن را به اطراف براند.

 

بازی با کودکان

 

من فکر می‌کنم که احتمالا برای اولین بار او تحت تاثیر عقاید خواهر بزرگ‌ترش هم قرار گرفت که عاشق جعبه مقوایی شد و او را تشویق به بازی دوباره و دوباره با آن کرد.

 

سرگرمی و خلاقیت

 

با این کار او همراه خواهرش به طور مستقیم به سمت جعبه مقوایی رفت و با هم به راندن کامیون‌ها، مشغول کردن آدم کوچولوها و مرتب کردن ساختمان‌ها پرداختند.

 

بازی های خلاقانه

 

چیزهایی که آن‌ها حین بازی با جعبه مقوایی یاد گرفتند:
  • آگاهی و درک دنیا؛ بازی با بلوک‌ها و سیستم‌های حمل و نقل، ساخت و ساز و جاده‌ها
  • سواد؛ رشد زبان و خزانۀ واژگان، نام‌گذاری اشیا و علامت‌گذاری
  • ریاضیات؛ ساختمان‌سازی، شکل‌های محکم، شمارش، دستکاری اشیا، مرتب‌سازی و همتاسازی
  • جسمانی؛ مهارت‌های حرکتی ظریف و هماهنگی، مهارت‌های حرکتی درشت، مرتب کردن و حفظ تعادل
  • خلاقیت؛ بازی‌های تخیلی، نشانه‌گذاری، آزمایش مواد گوناگون
  • حل مساله؛ تمرکز مستمر، بازی مستقل و همکاری

 

 

برگردان:
دکتر الهام توکلی
Submitted by editor71 on