جانوران اقیانوس از سر تا دم

جانوران اقیانوس از سر تا دم
شناسنامه کتاب
عنوان اصلی: 
Ocean animals from head to tail
نویسنده: 
Stacey Roderick
استیی ردریک
تصویرگر: 
Kwanchai Moriya
کوانچای موریا
برگردان: 
فروغ فرجود
ویراستار: 
سارا قربانی (ویراستار علمی)
سال نشر: 
چاپ اول ۱۳۹۶
نگارنده: 
صفورا زواران حسینی

کتاب «جانوران اقیانوس از سر تا دم» از مجموعه کتاب «از سر تا دم» یک کتاب علمی اطلاعاتی برای کودکان است، که با شیوه‌ای معماگونه کودکان را به خواندن اطلاعات علمی درباره‌ی هر جانور تشویق می‌کند.

در کتاب «جانوران اقیانوس از سر تا دم» ۸ تصویر از ۸ قسمت مختلف بدن ۸ جانور ساکن اقیانوس نشان داده شده و از مخاطب پرسیده می‌شود آیا می‌داند این اندام متعلق به کدام جانور است؟ سپس در صفحه‌ی بعد آن جانور در زیستگاه خود نشان داده شده و  اطلاعات علمی کوتاه و جالبی درباره‌ی آن نوشته شده است. در انتهای کتاب نیز چند جانور اقیانوسی دیگر به‌شکل خلاصه معرفی شده‌اند.

کتاب «جانوران اقیانوس از سر تا دم» دومین کتاب از مجموعه کتاب «از سر تا دم» است. «دایناسورها از سر تا دم» و «بندپایان از سر تا دم» دیگر کتاب‌های این مجموعه هستند.

کتاب «جانوران اقیانوس از سر تا دم» در سال ۲۰۱۷ برنده‌ی جایزه‌ی بهترین کتاب‌ها برای کودکان و نوجوانان از مرکز کتاب‌ کودکان کانادایی شده است.

کتاب «جانوران اقیانوس از سر تا دم» با وجود آن‌که یک کتاب غیر داستان و علمی اطلاعاتی است، به دلیل داشتن ساختار تکرار شونده، معماگونه و تصاویر جذاب، کتاب مناسبی برای بلندخوانی است.

درباره تصویرگر کتاب «جانوران اقیانوس از سر تا دم»

تصویرگری کتاب «جانوران اقیانوس از سر تا دم» نقطه‌ی قوت کتاب است. در تصویرگری کتاب از تکنیک کلاژ استفاده شده و تصویرگر به جزییات بدن هر جانور توجه بالایی داشته است. «کوانچای موریا» تصویرگر و نقاش آمریکایی است. موریا علاوه بر تصویرگری کتاب‌های کودکان، به تصویرگری بازی‌های رومیزی و بازی‌های کارتی و ساخت اسباب‌بازی‌های چوبی نیز مشغول است.

کاربردها و فعالیت ها

۱) پس از بلندخوانی به کمک پرسش‌هایی از این دست با کودکان گفتگو کنید:

  • چه جانورانی در اقیانوس زندگی می‌کنند؟ این جانوران چه ویژگی‌هایی دارند؟
  • جانورانی که در اقیانوس زندگی می‌کنند چگونه تنفس می‌کنند؟ چه غذایی می‌خورند؟
  • کدام یک از جانوران ساکن اقیانوس را دوست دارید؟ چرا؟
  • به نظر شما عجیب‌ترین جانور ساکن اقیانوس کدام است؟ چرا؟

۲) کتاب یا پوستر بسازید.
از هر گروه از کودکان بخواهید یکی از جانوران ساکن اقیانوس را انتخاب و درباره‌ی زندگی آن‌، غذا و ویژگی‌هایش پژوهش کنند. سپس نتایج پژوهش خود را به صورت یک کتاب یا پوستر در بیاورند.

۳) کتاب را ادامه دهید.
مشابه ساختار کتاب، به کمک کودکان جانوران اقیانوسی دیگری را به کتاب اضافه کنید. کلاژ تصویر جانوران اقیانوسی را بسازید و اطلاعات علمی کوتاهی درباره‌ی هرکدام بنویسید.

راهنما

عضویت در کانال تلگرام