دایناسورها از سر تا دم

دایناسورها از سر تا دم
شناسنامه کتاب
عنوان اصلی: 
Dinosaurs from head to tail
نویسنده: 
Stacey Roderick
استیی ردریک
تصویرگر: 
Kwanchai Moriya
کوانچای موریا
برگردان: 
فروغ فرجود
ویراستار: 
سارا قربانی (ویراستار علمی)
سال نشر: 
چاپ اول ۱۳۹۶
نگارنده: 
صفورا زواران حسینی

کتاب «دایناسورها از سر تا دم» از مجموعه کتاب «از سر تا دم» یک کتاب علمی اطلاعاتی برای کودکان است، که با شیوه‌ای معماگونه کودکان را به خواندن اطلاعات علمی درباره‌ی هر دایناسور تشویق می‌کند.

در کتاب «دایناسورها از سر تا دم» ۸ تصویر از ۸ قسمت مختلف بدن ۸ دایناسور نشان داده شده و از مخاطب پرسیده می‌شود آیا می‌داند این اندام متعلق به کدام دایناسور است؟ سپس در صفحه‌ی بعد بدن کامل دایناسور نشان داده شده و  اطلاعات علمی کوتاه و جالبی درباره‌ی آن نوشته شده است. در انتهای کتاب نیز چند دایناسور دیگر به‌ شکل خلاصه معرفی شده‌اند.

کتاب «دایناسورها از سر تا دم» اولین کتاب از مجموعه کتاب «از سر تا دم است». «بندپایان از سر تا دم» و «جانوران اقیانوس از سر تا دم» دیگر کتاب‌های این مجموعه هستند.

کتاب «دایناسورها از سر تا دم» در سال ۲۰۱۵ برنده‌ی جایزه‌ی بهترین کتاب‌ کودکان و نوجوانان مرکز کتاب کودکان کانادایی شده است.

کتاب «دایناسورها از سر تا دم» با وجود آن‌که یک کتاب غیر داستان و علمی اطلاعاتی است، به دلیل داشتن ساختار تکرار شونده، معماگونه و تصاویر جذاب، کتاب مناسبی برای بلندخوانی است.

تصویرگر کتاب «دایناسورها از سر تا دم»

تصویرگری کتاب «دایناسورها از سر تا دم» نقطه‌ی قوت کتاب است. در تصویرگری کتاب از تکنیک کلاژ استفاده شده و تصویرگر به جزییات بدن هر جانور توجه بالایی داشته است. «کوانچای موریا» تصویرگر و نقاش آمریکایی است. موریا علاوه بر تصویرگری کتاب‌های کودکان، به تصویرگری بازی‌های رومیزی و بازی‌های کارتی و ساخت اسباب‌بازی‌های چوبی نیز مشغول است.

کاربردها و فعالیت ها

۱) پس از بلندخوانی به کمک پرسش‌هایی از این دست با کودکان گفتگو کنید:

  • دایناسورها چه زمانی بر کره‌ی زمین زندگی می‌کرده‌اند؟ آیا هنوز هم هستند؟
  • چه دایناسوری را می‌شناسید؟
  • کدام دایناسور را دوست دارید؟ چرا؟
  • آیا می‌دانید دانشمندان چگونه درباره‌ی دایناسورها پژوهش می‌کنند؟

۲) کتاب یا پوستر بسازید.
از هر گروه از کودکان بخواهید یکی از دایناسورها را انتخاب و درباره‌ی زندگی آن پژوهش کنند. سپس نتایج پژوهش خود را به صورت یک کتاب یا پوستر در بیاورند.

۳) کتاب را ادامه دهید.
مشابه ساختار کتاب، به کمک کودکان دایناسورهای دیگری را به کتاب اضافه کنید. کلاژ تصویر دایناسورها را بسازید و اطلاعات علمی کوتاهی درباره‌ی هرکدام بنویسید.

۴) فسیل دایناسور خوردنی بسازید.
درباره‌‌ی فسیل با کودک خود گفتگو کنید و تصاویری از فسیل دایناسورها را به اون نشان دهید (لینک: https://www.google.com/search?q=dinosaur+fossils&source=lnms&tbm=isch&sa.‎.‎.‎۰ahUKEwi۹l_۷c۹c_aAhVB۳qQKHcbcCSgQ_AUICigB&biw=۱۳۶۶&bih=۶۶۲(.‎
تعدادی دایناسور اسباب بازی کوچک تهیه کنید. ابزارهای لازم پخت بیسکویت دلخواه‌تان مثلا بیسکوییت کره‌ای را هم آماده کنید. خمیر بیسکویت را شکل سکه بزرگ در بیاورید و با دایناسورها روی آن نقش بیندازید. سپس با رنگ خوراکی داخل فرورفتگی ها را رنگ کنید تا جزییات بدن دایناسورها بهتر معلوم شود. پس از پخت بیسکویت‌ها می‌توانید یک مهمانی عصرانه‌ی خانوادگی دایناسوری ترتیب دهید و به همراه بازی فسیل‌های دایناسور را بخورید.

راهنما

عضویت در کانال تلگرام