درباره‌ خلیج فارس و روز ملی خلیج فارس با کودکان‌مان گفت‌وگو کنیم

درباره‌ خلیج فارس و روز ملی خلیج فارس با کودکان‌مان گفت‌وگو کنیم

روز ملی خلیج فارس گرامی باد!

امروز ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶، برابر با سال‌روز اخراج پرتغالی‌ها از خلیج فارس، «روز ملی خلیج فارس» نام‌گذاری شده است.

نام‌گذاری این روز پس از کشمکش‌های فراوان بین‌المللی بر سر نام خلیج فارس انجام گرفت. اما ما به جای انتقال این کشمکش‌ها با کودکان، می‌توانیم با شناساندن ارزش‌های زیستی و فرهنگی خلیج فارس به آن‌ها، علاقه و توجه به این پهنه‌ ارزشمند آبی در جنوب کشورمان را برانگیزیم. به این شکل می‌توانیم مطمئن باشیم خلیج فارس بخشی از هویت کودکان ما خواهد شد و در نتیجه زمانی که به سن بزرگسالی برسند به این راحتی به از دست دادن آن چه از نظر سیاسی و چه محیط‌زیستی، راضی نخواهند شد و در راه حفظ آن تلاش خواهند کرد.

خلیج فارس به دلیل موقعیت جغرافیایی خاص خود، در طول تاریخ از اهمیتی بین‌المللی و منطقه‌ای برخوردار بوده است. خلیج فارس راه ارتباطی تجاری شهرها و کشورهای منطقه با دنیا بوده است و به دلیل دارا بودن ذخایر نفتی و گازی و همچنین آبزیان قابل صید اهمیت اقتصادی فراوانی دارد. در کنار ارزش‌های سیاسی و اقتصادی، خلیج فارس ارزش‌های محیط‌زیستی بی‌مانندی نیز دارد. آبسنگ‌های مرجانی، جنگل‌های مانگرو، انواع آبزیان دریایی مهاجر و غیر مهاجر بخشی از تنوع‌زیستی خلیج فارس هستند. اما متاسفانه آلودگی‌های صنعتی و شهری امان خلیج فارس را بریده است. اطلاعات ما درباره تنوع‌زیستی خلیج فارس نیز چندان زیاد نیست. خوشبختانه در سال‌های اخیر مطالعاتی مدون روی برخی گونه‌ها مانند برخی دلفین‌ها و لاک‌پشت‌های دریایی آغاز شده است و ادامه دارد.

به مناسبت روز ملی خلیج فارس با کمک کتاب‌ها با کودکان خود درباره‌ی خلیج فارس و ویژگی‌هایش گفتگو کنید.

کتاب‌هایی که داستان در جنوب ایران و در حال و هوای دریای جنوب و خلیج فارس رخ می‌دهد:

داستان اغلب کتاب‌های نویسندگانی چون فرهاد حسن‌زاده و جمشید خانیان در جنوب ایران رخ می‌دهد.

این دو کتاب پژوهشی تاریخی نیز در سال‌ ۱۳۸۴ از سوی انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با موضوع خلیج فارس چاپ شده‌اند:

  • خلیج فارس از گذشته تا حال
  • مجموعه مصور تاریخی خلیج فارس

ساختن کاردستی هم جذاب است و هم فرصت خوبی برای آشنایی با تنوع‌زیستی خلیج فارس است. انواعی از جانوران این بسته حجم سازی در خلیج فارس زیست می‌کنند:

  • جانوران دریایی (مجموعه‌ی حجم‌سازی برای کودکان) (خرید کتاب جانوران دریایی)

بیشتر بخوانید:

- به کودکانمان بگوییم روز خلیج فارس چگونه روزی است؟

روز ملی خلیج فارس

اطلاعات:
نویسنده:
صفورا زواران حسینی
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶-۰۲-۱۰ ۱۵:۰۸
متن سفارشی:

ديدگاه شما