ده مورد مهم در مورد کتابخوانی برای کودکان

ده مورد مهم در مورد کتابخوانی برای کودکان

۱- هرروز دست کم ده دقیقه کاملاً شاد را به کتابخوانی با صدای بلند برای کودکان اختصاص دهید.

۲-هر روز دست کم سه داستان برای کودکان بخوانید. حتی می‌توانید همان داستان را سه بار برایشان تکرار کنید.

۳-داستان را بلند و با حرکات و ادا و اطوار بخوانید. به صدای خودتان گوش دهید و یکنواخت و سرد و خسته کننده نباشید. بخشی را آرام بخوانید بعد صدایتان را بلند کنید، کارهای خنده دار انجام دهید و خیلی بخندید.

۴-داستان گویی را خیلی شاد و لذت بخش انجام دهید و از آن لذت ببرید. هم خودتان و هم شنوندگان را شاد کنید.

۵-داستان‌هایی را که کودکان خیلی دوست دارند، انتخاب کنید و آن‌ها را بارها و بارها برایشان بخوانید و لحن خود را برای هر داستان هر بار همان طور حفظ کنید و درست با همان حالت‌ها هر صفحه را برایشان بخوانید.

۶-پیوسته در مورد همه تصویرها و هر چیز دیگری که در ارتباط با کتاب است، حرف بزنید و توضیح دهید.

۷-شعرهای قدیمی را که بلد هستید بخوانید، ترانه‌های کودکانه را خیلی شاد همراه با حرکت‌هایی که دارند، برایشان بخوانید، دست بزنید، با یکدیگر بازی کنید، بالاو پایین بپرید.

۸-برای کودکان خردسال دنبال ترانه‌های تکراری و کودکانه یا بخش‌هایی از کتاب باشید که در قالب شعر است و آن‌ها را پیوسته تکرار کنید. برای این گروه، داستان‌ها و کتاب‌ها باید خیلی کوتاه و مختصر باشند.

۹-بازی‌هایی را در مورد چیزهایی که در صفحه‌های کتاب می‌بینید، انجام دهید. مثلاً بگذارید کودکتان شعرها را بخواند یا قسمت آخر هر شعر را تکرار کند. حرف اول نام خودتان و کودک را پیدا کنید و در موردش شعر بخوانید.... اما به یاد داشته باشید آموزش رسمی در کار نیست و همه چیز فقط یک بازی شاد است.

۱۰-هرگز خواندن را به کودک آموزش ندهید، یا کتاب خوانی را موضوعی جدی و آموزشی نکنید.هر روز کتابی را با صدای بلند بخوانید، این کار را فقط برای لذت بردن از فرزندتان و در کنار او بودن انجام دهید، نه به خاطر این که برایش خوب است.

همه این موارد برای پدرها هم هست! و مختص مادرها نیست.

ديدگاه شما