نخستین چاپ کتاب «توران، دختر ایران» منتشر شد

نخستین چاپ کتاب «توران، دختر ایران» منتشر شد

انتشارات موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان نخستین چاپ کتاب «توران، دختر ایران» نوشته محمدهادی محمدی را همراه با لوح فشرده‌ای حاوی فرازهایی از زندگی و مصاحبه‌های توران میرهادی به کارگردانی پویا دلیلی منتشر کرد.

کتاب «توران، دختر ایران» کتابی درباره توران میرهادی و جایگاه او به عنوان روشنگر و اندیشه‌مندی نهادگذار است. محمدهادی محمدی در اثر خود او را از برجسته‌ترین کوشندگان تحول در نظام کودکی در ایران دانسته که همگام با یاران و همراهان‌اش افق‌هایی بلند را برای پرواز نسل‎های آینده آماده کرده است.

نویسنده در بخش نخست این کتاب به زندگی توران میرهادی و آموزگاران تاثیرگزارش پرداخته و در بخش‌های بعد برای روشن شدن نقش توران میرهادی در هدایت نهاد کودکی مدرن در ایران، به تعریف کودکی و نظام نهاد کودکی و سپس به صورت مشخص به کودکی در ایران و ویژگی‌های آن پرداخته است.

در بخش نهاد کودکی نیز نویسنده نهاد و انواع آن را در جوامع مدرن و پسامدرن معرفی کرده و شکل‌گیری نظام نهاد کودکی را مدیون رهایی آموزش و پرورش از نهاد دولت و دین دانسته است. وی در ادامه، از توران میرهادی به عنوان یک نهادگر و اندیشه‌مند نهادگذار یاد کرده است که برای انسانی‌تر و کودکانه‌تر کردن جامعه خود از جان مایه گذاشت و امروزه زندگی در بستر این مناسبات وام‌دار این بانوی فرهیخته است.

در نهایت کتاب «توران، دختر ایران» با دل‌نوشته‌‌ای از نویسنده اثر در رثای توران میرهادی، بانوی بزرگ دوستدار کودکان و از روشنگران تاریکی در این سرزمین پایان یافته است.

گفتنی است همراه با کتاب «توران، دختر ایران»، لوح فشرده‌ای شامل فرازهایی از زندگی و مصاحبه‌های توران میرهادی و نیز گفت‌وگو با یحیی مافی، ثریا قزل‌ایاغ و ... به کارگردانی پویا دلیلی از سوی انتشارات موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان منتشر شده است.

نخستین چاپ کتاب «توران، دختر ایران» در شمارگان ۳۰۰۰ نسخه و با قیمت ۱۴۵۰۰ تومان به چاپ رسیده است. علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این کتاب و تهیه آن می‌توانند به لینک‌های زیر مراجعه کنند:

 

توران دختر ایران

 

 

ديدگاه شما