چرا باید برای فرزندم شعر بخوانم؟

چرا باید برای فرزندم شعر بخوانم؟

Children's Poems

خواندن اشعار کودکانه با کودکتان می تواند یک تجربه فوق العاده باشد. با خواندن یک شعر می توانید در چند لحظه کوتاه با دوچرخه از تپه ای به پایین سرازیر شوید، با یک حشره گفتگو کنید، با یک غول بخندید یا خنکی برف را روی صورت خود احساس کنید. برای شما، بلندخوانی شعر می تواند تغییر خوبی باشد و برای کودک شما، تجربه شگفت انگیزی از چگونگی ایجاد تصویرهای  ذهنی قوی با استفاده از واژه هاست.

شعر و پرورش مهارت های مورد نیاز برای خواندن
کودکانه های آهنگین شاید نخستین شعرهایی باشد که کودک شما می شنود. این شعرها که از نسلی به نسل دیگر منتقل شده اند، تکیه گاه اصلی ادبیات کودکان است. اگر چه برخی از مفاهیم ممکن است قدیمی به نظر برسد، اما اغلب نقش های عجیب و غریب و خیالی مجسم می کند که فرزند شما آن ها را دوست خواهد داشت. افزون بر این با ایجاد لذت پیش بینی قافیه ها، گوش دادن و یاد گرفتن شعرها، مهارت های پایه ای برای خواندن را در کودکان تقویت می کند.

شعر و پرورش تخیل و مهارت های تجسمی
با رشد کودکان شعرخوانی برای آن ها را متوقف نکنید. کودک شما لذت زیادی از گوش دادن به شعرهای کودکان می برد و انجام این کار به گسترش تخیل و مهارت های تجسمی او کمک خواهد کرد، که بعدها برای مهارت های خواندن و نوشتن او بسیار مفید خواهد بود. هنگام  شعر خوانی برای کودکتان، او را تشویق کنید تا:

  • به صدا گوش دهد. وقتی که شما برای کودک خود داستان می خوانید، تمرکز او بر روی واژه های داستان است. اما هنگامی که شعری برای او می خوانید، نه تنها واژه ها را می شنود، بلکه موسیقی که واژگان می سازند را نیز دنبال می کند.
  • در ذهن خود تصویر سازی کند. شعرها اغلب با استفاده از زبان تمثیلی مانند تشبیه، استعاره، به کار بردن واژه هایی با صدای یکسان و صداواژه ها، تصاویر ذهنی قوی ایجاد می کنند. از این رو شعرهای کودکان برای آشنایی آن ها با تصویرسازی ذهنی بسیار مطلوب است. هنگامی که شعری برای او می خوانید از او بخواهید که در ذهن خود بر پایه آنچه که حس می کنند تصویرهایی سرشار از رنگ و بو و صدا بسازند. تصویرسازی ذهنی هنگام خواندن یک متن به کودکان کمک می کند تا درک بهتری از متن داشته باشند. زیرا آن ها را بیشتر درگیر متن می کند و می توانند بهتر تفسیر و نتیجه گیری کنند. همچنین  مطلبی که می خوانند بیشتر در ذهنشان باقی می ماند.
  • از تخیلات خود کمک بگیرد. شعر به جای شرح همه چیز به شکل آشکار اغلب با باقی گذاردن چند جای خالی، کودک را به استفاده از تخیل و تفسیر خود برای پر کردن آن ها وسوسه می کنند. به آن ها اطمینان دهید که شیوه ی درست یا نادرستی برای درک معنا شعر وجود ندارد و آن ها را تشویق کنید که برای یافتن معنا بیاندیشند.

از بر کردن شعر سرگرم کننده است

به خاطر سپردن شعر، در کنار لذت، سودهای بسیاری نیز برای کودکان دارد. همانطور که فعاایت جسمی، ماهیچه ها را تقویت می کند، از بر کردن شعر می تواند ورزشی برای تقویت ذهن باشد. هنگامی که کودکتان به حفظ کردن شعرهای کودکانه عادت کند، به خاطر سپردن مطالب درسی برایش آسانتر خواهد بود.

فعالیت های زیر را امتحان کنید:

  • برای فرزندتان شعری بخوانید و او را تشویق کنید که واژگان شعر را نمایش دهد. انجام این فعالیت او را مجبور به خلق تصاویر ذهنی می کند که آغاز همان روند مجسم سازی است.
  • شعری را در اندازه بزرگ چاپ کنید، چند بار آن را با صدای بلند بخوانید و سپس با قیچی واژگان را از هم بریده و ترتیب آن ها را به هم بزنید. از کودک خود بخواهید که دوباره واژه ها را به ترتیب قرار دهد و آن ها را بر روی یک کارت بچسباند.
  • فرزندتان را تشویق کنید تا گلچینی از اشعار مورد علاقه اش را تهیه کند. اشعار مورد علاقه کودکتان را رونویسی کنید یا از آن ها کپی تهیه کنید. سپس آن ها را در یک جعبه قرار داده و یا در یک دفترچه بچسبانید. می توانید آن ها را به شیوه مناسبی طبقه بندی کنید.
  • کتاب های شعر را در خانه دم دست قرار دهید و هر وقت که توانستید یکی دو شعر از آن بخوانید. خوبی شعر این است که آنقدر کوتاهند که بدون برهم زدن برنامه پر مشغله خود می توانید به راحتی این کار را انجام دهید.
     

ديدگاه شما