آشنایی کودکان با جشن‌های ایرانی، شهریورگان

آشنایی کودکان با جشن‌های ایرانی، شهریورگان

این بار می‌خواهیم خودمان را برای جشن «شهریورگان» یا آذرجشن آماده کنیم. جشنی که هرساله در روز چهارم شهریور برگزار می‌شده است.

ایرانی‌ها در چنین روزی دور هم جمع می‌شدند، آتش روشن می‌کردند، غذا می‌خوردند و پس از شادمانی، خدا را ستایش می‌کردند. گذشته از موارد یاد شده روز چهارم شهریور برای ایرانیان اهمیت خاصی داشته چرا که آن‌ها هرساله این روز را به عنوان روز پدر یا مرد گرامی می‌داشتند.

حال با توجه به اینکه در گذشته چنین روزی را به عنوان روز پدر یا مرد احترام می‌کردند، لذا بهتر است این جشن با حضور کودکان به همراه پدرانشان اجرا شود. پیشنهاد می‌کنیم یک جشن پدر و فرزندی برپا کنید.

در ادامه برای برگزاری این جشن پیشنهاداتی داریم که به آن می‌پردازیم:

قصه‌گویی و کتابخوانی داشته باشیم

برای این جشن کتاب‌های «بابایی دوستت دارم» نوشته کاترین ویس، «فقط من و بابا» نوشته مرسر مایر، «وقتی بابا هست» نوشته سوش، «قصه‌های من و بابام» نوشته اریش ازر، «جشن آتش» نوشته مروارید تقی‌بیک و «جشن‌های ایرانی» نوشته روزبه تذهیبی و نسترن ربانی را پیشنهاد می‌کنیم.

باهم شعر بخوانیم

شما می‌توانید از چند روز قبل شعر زیبای «بابا آمد» یا هر شعری که متناسب با این روز باشد را با بچه‌ها تمرین کنید تا آن‌ها در روز جشن آن را در حضور پدرانشان بخوانند، این کار باعث می‌شود به بچه‌ها بیشتر خوش بگذرد چون خودشان هم بخشی از مسئولیت برپایی جشن را برعهده داشته‌اند.

آشنایی کودکان با جشن‌های ایرانی شهریورگان

نمایشگاه نقاشی من و بابام

از بچه‌ها بخواهید که خودشان را در کنار پدرشان نقاشی کنند، این فعالیت می‌تواند چند روز قبل از برپایی جشن برنامه‌ریزی شود تا در روز جشن بتوانید یک نمایشگاه نقاشی کوچک با عنوان «من و بابام» داشته باشید. برپایی چنین نمایشگاهی به مراسم شما رونق بیشتری خواهد داد.

ریحان بکاریم

گیاه شاه اسپرغم یا همان «ریحان»، گیاه مخصوص شهریور است، به همین خاطر پیشنهاد می‌کنیم با تهیه و آماده‌سازی شرایط کاشت ریحان فرصتی را ایجاد کنید تا بچه‌ها کاشت بذر گیاه ریحان را در کنار پدران خود تجربه کنند. اگر چنین امکانی برایتان وجود ندارد می‌توانید بذرهای ریحان را در قالب بسته‌های کوچک زیبا به بچه‌ها هدیه دهید و از آن‌ها بخواهید که در خانه آن را همراه پدرشان بکارند.

علاوه بر موارد ذکر شده با توجه به اینکه در جشن شهریورگان این بوده که مردم دور هم جمع می‌شدند، غذایی می‌خوردند و آتش روشن می‌کردند، لذا پیشنهاد می‌کنیم چنانچه برایتان مقدور بود شما هم خوراکی مختصری تهیه کنید تا بچه‌ها در کنار هم لحظات خوشی را بگذرانند، شما همچنین می‌توانید فضای جشن را با فانوس‌های رنگی تزیین کنید، شاید بتوان گفت این می‌تواند جایگزین و نمادی از آتشی باشد که در گذشته در چنین روزی افروخته می‌شده است.

اطلاعات:
تاریخ انتشار: ۱۳۹۸-۰۵-۳۰ ۰۸:۴۶
نویسنده:
سمانه آقائی آبچوئیه
متن سفارشی:

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.