برگزاری جشنواره بین‌المللی نقالان کوچک

برگزاری جشنواره بین‌المللی نقالان کوچک

مجموعه‌ی فرهنگی تاریخی نیاوران جشنواره‌ی بین‌المللی نقالان کوچک را با حضور کودکان کار برگزار می‌کند.

در این جشنواره، کودکان کار اقدام به دوخت لباس‌های ملل مختلف و عرضه‌ی آن در غرفه نمایشگاهی خواهند کرد. همچنین گفتنی است در این جشنواره، تابلوهای خطی داستان‌های کهن همچون کلیه و دمنه در کوشک احمدشاهی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران به نمایش گذاشته می‌شود.

در این زمینه، افتخار حسین عارف، رییس موسسه‌ی فرهنگی اکو با اشاره به اهمیت برگزاری چنین مراسمی برای گسترش صلح، اظهار کرد: یکی از اهداف اصلی برگزاری این‌گونه مراسم، حفظ و صیانت از میراث فرهنگی هریک از کشورهای منطقه عضو این سازمان است.

او با اشاره به این‌که در راستای حفظ این میراث و ارتقای آن، ادبیات نقش موثری دارد، ادامه داد: ادبیات یکی از بهترین راه‌های نفوذ فرهنگ از یک نسل به نسل‌های بعدی است و در این ارتباط می‌توان به کارکرد موضوعاتی مانند شاهنامه‌خوانی اشاره کرد.

وی ضمن اظهار این‌ مطلب که کودکان با شاهنامه‌خوانی و شرکت در جشنواره‌هایی مانند نقالان کوچک در دنیای کنونی که لبریز از تروریسم و افراط‌‌گری است، می‌توانند بهترین پیام‌رسان صلح باشند، گفت: جهان نیازمند عشق، هماهنگی و یکپارچگی است و در این میان تئاتر و ادبیات می‌تواند تأثیر زیادی بر زندگی مردم داشته باشد.

افتخار حسین عارف با بیان این‌که برگزاری چنین جشنواره‌هایی با حضور کودکان، بهترین ابزار برای انتقال پیام صلح، صفا و دوستی در عرصه جهانی است، ادامه داد: این می‌تواند برای دیگران مشوقی باشد تا آن‌ها نیز اقدام به برگزاری چنین جشنواره‌هایی کنند.

او با اشاره به نحوه‌ی اجرای شاهنامه‌خوانی گروه سفیران صلح و تحت تأثیر قرار گرفتن به خاطر نحوه‌ی این اجرا از سوی کودکان و نوجوانان، اظهار کرد: شاهنامه یک شعر حماسی است که در آن شاهد درگیری بین خوبی و بدی هستیم و کودکان از راه اجرای داستان‌های شاهنامه، پیام‌های این کتاب بزرگ را به مخاطبان به‌خوبی منتقل می‌کنند.

او در بخش دیگری از صحبت‌هایش با اشاره به جزییات برگزاری این جشنواره به مدت چهار روز در تهران و این‌که نمایندگان کشورهای عضو در تهران نیز در این جشنواره حضور پیدا خواهند کرد، به موضوع اهمیت سرمایه‌گذاری برای کودکان برای گسترش فرهنگ صلح اشاره کرد و گفت: اگر برای کودکان در ارتباط با این‌گونه موارد سرمایه‌گذاری شود به مرور شاهد نتایج بسیار مثبتی خواهیم بود.

همچنین روز ۲۸ شهریورماه کودکان مدرسه‌ی پاکستان، ترکیه و کودکان سفارتخانه‌ها در بنیاد پرفسور حسابی حضور می‌یابند تا از نزدیک با زندگی و خدمات پرفسور در حوزه‌ی ادبیات فارسی آشنا شوند و برای کتاب «داستان من، نقاشی تو، کتاب ما» از داستان زندگی پرفسور حسابی نقاشی بکشند تا با نام خودشان در کتاب چاپ شود.

برگزاری کارگاه آموزشی برای اولیاء از سوی یونسکو در آمفی‌تئاتر سرای باغ فردوس تجریش، نشست تخصصی اندیشمندان و متولیان امور فرهنگی و هنری کودک و نوجوان، نمایش گذاردن تابلوهای خطی داستان‌های کهن مانند شاهنامه‌ی بایسنقری، کلیپ فیلم‌های کودکانی که از سراسر ایران و جهان فرستاده شده و قرائت پیام دبیر کل سازمان ملل و گروه سفیران صلح و دوستی به مناسبت روز جهانی صلح در هفت بند با الهام از هفت‌خوان رستم با نام هفت مهر دوستی از جمله برنامه‌های ویژه‌ی این جشنواره است.

این جشنواره ۲۶ شهریورماه آغاز می‌شود و تا ۳۰ شهریورماه ۱۳۹۵ ادامه خواهد داشت. مراسم افتتاحیه‌ی این جشنواره روز ۲۶ شهریورماه که روز جهانی ادبیات فارسی نام گرفته از ساعت ۱۷ در مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران برگزار می‌شود که برنامه‌ها پیرامون محور ادبیات فارسی و رویکرد آن به صلح است.

جشنواره نقالان کوچک

اطلاعات:
تاریخ انتشار: ۱۳۹۵-۰۶-۲۸ ۱۳:۰۶
کلیدواژه:
منبع:
مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران
متن سفارشی:

ديدگاه شما