ساختن تصویر ذهنی هنگام بلندخوانی منجر به افزایش درک کودکان از داستان می‌شود

ساختن تصویر ذهنی هنگام بلندخوانی منجر به افزایش درک کودکان از داستان می‌شود

Picture This!‎ Using Mental Imagery While Reading

یکی از راه‌هایی که می‌توان به کودک کمک کرد تا آنچه را که می‌خواند، درک کند، تشویق کردن او به تصویر ذهنی است. به او کمک کنید بخش‌هایی از داستان را در ذهنش تصور کند.

تصاویر ذهنی به روشن شدن موضوعات و افزایش درک کودک از داستان کمک می‌کند و می‌تواند تمامی حواس پنج‌گانه را دربرگیرد. در ادامه این مطلب روش‌هایی ارائه می‌شوند که می‌توان در هنگام خواندن برای کودک استفاده کرد.

یک روش برای کمک به درک کودک از آنچه که می‌خواند، تشویق او برای ایجاد تصویر ذهنی از بخش‌های گوناگون داستان است. این تصاویر ساخته‌شده در ذهن کودک به آشکار شدن موضوعات و فهم بهتر کمک می‌کند و می‌تواند به کمک متن یا خیال‌پردازی انجام شود. همچنین این تصویرسازی‌ها، می‌تواند شامل تمامی حواس پنج‌گانه شوند.

چگونه هنگام بلندخوانی تصویر ذهنی در کودک ایجاد کنیم؟

بسیاری از کتاب‌هایی که با کودک خوانده می‌شوند، ممکن است دارای تصاویر بسیار زیبایی باشند، پس روش ایجاد تصویر ذهنی را با کتاب‌های طولانی‌تر در هنگام بلندخوانی انجام دهید. همچنین می‌توانید روبه‌روی کودک بنشینید و صفحاتی را بدون نشان دادن به او بخوانید. سپس قدم‌های ساده‌ای که در زیر آمده‌اند را برای آموزش کودک به‌منظور ایجاد تصویر ذهنی در او طی کنید.

ساختن تصویر ذهنی هنگام بلندخوانی منجر به افزایش درک کودکان از داستان می‌شود

  • شروع به خواندن کنید. پس از خواندن چند جمله یا پاراگراف که مقدار مناسبی از اطلاعات برای ایجاد یک تصویر را به همراه دارد، صبر کنید.
  • تصویری را که در ذهن خود ساخته‌اید، با کودک به اشتراک گذارید و درباره‌ی آن دسته از کلمات داخل کتاب که به ترسیم تصویر ذهنی شما کمک کرده‌اند، صحبت کنید. تصویر ذهنی شما می‌تواند با موقعیت، شخصیت‌ها یا فعالیت‌های داخل داستان مرتبط باشد. شما با انجام این کار، روشی را که می‌خواهید کودک بر اساس آن تصویرسازی کند، شکل می‌دهید.
  • درباره‌ی این موضوع که چگونه تصاویر ذهنی به فهم موضوع داستان کمک می‌کند، با کودک صحبت کنید.
  • خواندن را ادامه دهید. دوباره صبر کنید و تصاویر جدیدی که در ذهن خود ترسیم کرده‌اید را به اشتراک بگذارید. سپس از کودک بپرسید که آنچه می‌بیند، می‌شنود، می‌چشد، می‌بوید و حس می‌کند را برای شما توضیح دهد. از او بپرسید که چه کلماتی به ترسیم تصاویر ذهنی و ایجاد حس‌های او کمک کرده‌اند. با انجام این کار، تمرین مناسبی برای رسیدن کودک به چنین مهارتی، فراهم آورده می‌شود.
  • آیا تصاویر ذهنیتان با هم یکسان هستند؟ احتمالاً نه! اکنون زمان مناسبی است که درباره چرایی تفاوت تصاویر ذهنیتان صحبت کنید. شاید کودک شما از طرف مدرسه به یک سفر علمی رفته یا فعالیتی درون مدرسه‌ای را تجربه کرده باشد که بر نحوه‌ی ترسیم تصویر ذهنی او تأثیرگذار بوده است. شاید تجربیات شما به‌عنوان یک فرد بالغ در زندگی، بر نحوه‌ی ترسیم تصویر ذهنیتان تأثیر داشته است. درک و احترام به این تفاوت‌ها اهمیت بسیاری دارد.
  • بخش بیشتری از کتاب را بخوانید و روند به‌اشتراک‌گذاری را ادامه دهید.
  • می‌توانید هنگامی که کودک بر این مهارت تسلط یافت، او را تشویق کنید تا خودش به تنهایی از آن در هنگام کتاب خواندن استفاده کند. اطمینان داشته باشید که ایجاد تصاویر ذهنی به درک کودک از داستان کمک بسیاری می‌کند.

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.