تفکر انتقادی چگونه در کودکان پرورش می‌یابد

عنوان لاتین:
Mission Critical: Reading Together to Build Critical Thinking Skills

مهارت تفکر انتقادی - توانایی تفکر عمیق درباره یک موضوع یا کتاب- مهارتی اساسی برای پرورش کودکان است. در این مطلب چند نکته مفید و کتاب‌های پیشنهادی برای تقویت توانایی فرزندتان در تفکر انتقادی آورده شده است.

ما به‌عنوان پدر یا مادر، امیدوار هستیم که مهارت‌ها و رفتارهای مثبت بسیاری را در فرزندان خود پرورش دهیم. تفکر انتقادی، توانایی فکر کردن عمیق درباره یک موضوع یا کتاب، مهارتی اساسی است که باید در کودکان پرورش یابد. تفکر نقادانه یک‌شبه رشد نمی‌کند. چیزی است که از راه مکالمات و تجربیات ساخته می‌شود. همچنین والدین می‌توانند با به‌اشتراک‌گذاشتن کتاب‌های باکیفیت با فرزندان خود آن را پرورش دهند.

با این‌که کودک دبستانی شما حالا می‌تواند به‌تنهایی بخواند، اهمیت با هم خواندن در حد همان زمانی که فرزندتان کوچک‌تر بود، باقی می‌ماند. بلندخوانی‌های خانوادگی فرصت خوبی است تا با همدیگر از پس کتاب‌های چالش‌برانگیز بیشتری برآیید. کتاب‌هایی که فصل‌های طولانی‌تری دارند و ممکن است داستان‌هایی داشته باشند که پیچیده‌تر هستند و کلمات دشوارتری دارند. کار کردن با این کتاب‌ها فصل‌به‌فصل کمک می‌کند که کودکان تسلیم‌ناپذیری را بیاموزند.

تفکر انتقادی

حضور شما در کنار کودکان هنگام بلندخوانی، به‌عنوان سرچشمه‌ مهم حمایت و آگاهی است که این مسئله برای کودکان بسیار اهمیت دارد.

مطالعه انتقادی شامل آرام گرفتن و اختصاص زمانی برای کمک به فرزندتان است تا درباره آنچه که شما در آن لحظه همراه با او خوانده‌اید، صحبت کنید. با توجه به کتاب، بحث‌ها ممکن است شامل حرف زدن درباره عملکرد و فعالیت‌هایی باشد که شخصیت داستان انجام می‌دهد و اینکه این عملکرد چه چیزی از شخصیت داستان به ما می‌خواهد بگوید یا اینکه چگونه صحنه‌پردازی داستان کمک می‌کند پیام داستان منتقل شود. برای پرورش تفکر انتقادی باید به کودکتان کمک کنید تا چیزهایی را درباره طرح داستان، گره و کشمکشی که در داستان وجود دارد، بفهمد. از او پرسش‌های بازی بپرسید که پاسخ‌های متعدد درستی داشته باشد.

کتاب‌های باکیفیت، به شما و فرزندتان این امکان را می‌دهد تا درباره کتاب به‌طور مفصل و مفهومی صحبت کنید. همه این‌ها به خواننده کوچک شما کمک خواهد کرد تا مهارت تفکر انتقادی را در خود پرورش دهد که تا پایان عمر این مهارت همراه او خواهد ماند. در ادامه چند عنوان کتاب به شما پیشنهاد شده است تا بر اساس گروه سنی کودکان، از خواندن با هم لذت ببرید.

کتاب‌هایی برای پرورش مهارت تفکر انتقادی

برگردان:
ستاره بابایی
ویراستار:
گروه ویراستار کتابک
Submitted by editor71 on