شعار و پیام روز جهانی کتاب کودک ۱۹۷۵/۱۳۵۴

 شعار و پیام روز جهانی کتاب کودک ۱۹۷۵/۱۳۵۴

روز جهانی کتاب کودک امسال چگونه گذشت

یکی دوسالی است که با توجه به نیازهای اجتماعی کشورمان روز جهانی کتاب کودک در ایران آغاز هفته کتاب کودک است و در این هفته بر طبق یک برنامه کلی و هم آهنگی انتشاراتی که به تصویب وزارت اطلاعات نیز می‌رسد کلیه مؤسساتی که به نحوی با کودکان و نوجوانان سروکار دارند فعالیت‌هایی برای تشویق کودکان و نوجوانان به مطالعه انجام می‌دهند. امسال نیز هفته کتاب کودک به‌صورت گسترده‌ای با همکاری کامل و همه‌جانبه سازمان رادیوتلویزیون ایران برگزار شد.

ازآنجاکه سال ۱۹۷۵ مصادف با صدمین سال درگذشت اندرسن است شعبه دانمارکی دفتر بین‌المللی کتاب برای کودکان و نوجوانان یکی از داستان‌های او را به‌جای پیام همه‌ساله در دسترس کشورهای مختلف گذاشت و یکی از معروف‌ترین و برجسته‌ترین مصوران این کشور پوستر زیبایی از آن داستان تهیه

کرد که فیلم آن در اختیار کلیه شعبه‌های ملی این دفتر بین المللی قرار گرفت و شورای کتاب کودک این پست را در چند هزار نسخه منتشر ساخت.

امید است بزودی داستان (تپه جن و پری با استفاده از فیلمهای فرستاده شده به صورت کتابی برای کودکان منتشر شود.

شورای کتاب کودک در روز بیستم فروردین‌ماه نیز جلسه‌ای به همین مناسبت ترتیب داد که در آن خانم دکتر مهری آهی استاد ادبیات تطبیقی و رئیس مرکز زبان‌های خارجی دانشگاه تهران درباره اندرسن و آثار او سخنرانی کردند

متن این سخنرانی را در همین شماره می‌توانید مطالعه بفرمایید) در همین جلسه نمایشگاهی از نقاشی‌های کودکان و نوجوانان ایرانی از داستان‌های اندرسن ترتیب یافته بود که مورد بازدید و بحث شرکت‌کنندگان قرار گرفت.

و نیز اعضای این شورا در شهرستان‌های شیراز - مشهد و اصفهان برنامه‌هایی برای علاقه‌مند ساختن کودکان به مطالعه و جلب نظر اولیای امور به اهمیت مطالعه در پرورش نسل جوان ترتیب دادند که از این میان برنامه اصفهان بخصوص گسترش عام‌تری یافته بود و شامل کتابخانه‌های اطفال، مدارس و دانشگاه می‌شد.

کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان هفته کتاب کودک را با نمایشگاهی از کتاب‌های مصور که به یاری انستیتو گوته ترتیب داده شده بود آغاز کرد. در طول هفته در کلیه کتابخانه‌های کانون برنامه‌های خاصی جهت آشنایی بیشتر اعضای جوان با دست‌اندرکاران ادبیات کودکان در ایران برگزار شد.

 

راهنما

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.