چرا کتاب خواندن برای نوزادان اهمیت دارد

عنوان لاتین:
The Benefits of Reading to Your Newborn

در این مقاله به فواید مختلف کتاب خواندن برای نوزادان اشاره شده است. آیا تصور می‌کنید فرزندتان کوچک‌تر از آن است که بتواند از فواید کتاب خواندن بهره‌مند شود؟ وقت آن است که تجدیدنظر کنید.

تحقیقات نشان می‌دهد هیچ‌وقت برای لذت بردن از کتابخوانی همراه با کودکان زود نیست. پس از یک شب‌بخیر معمولی بگذرید و از این سرگرمی جدید با عضو تازه‌وارد خانواده خود لذت ببرید.

فواید کتاب خواندن برای نوزادان

۱. فرصتی برای برقراری ارتباط عاطفی ایجاد می‌کند

دکتر مری آن آبرامز می‌گوید: کتاب خواندن برای نوزادان فعالیتی یک به یک است که می‌توانید آن را تبدیل به زمانی خاص برای نوزادتان کنید. کتاب خواندن برای نوزادان آن‌ها را در معرض شنیدن صدای شما قرار می‌دهد که این برایشان بسیار آرامش‌بخش است.

نتایج تحقیقی، که به‌تازگی در مجله بیماری‌های رشد و رفتاری کودکان منتشر شده است، نشان می‌دهد کتاب خواندن برای نوزادان در بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان، به والدین کمک می‌کند تا همان احساس صمیمیت و مهری را که والدینِ کودکان سالم در نخستین روزها و هفته‌های پس از تولد با فرزند خود برقرار می‌کنند، ایجاد کنند.

۲. او را برای به‌تنهایی خواندن آماده می‌کند

پزشک متخصص دیگری از بیمارستان کودکان در میسوری می‌گوید: با وجود اینکه نوزاد شما آنچه را که برایش می‌خوانید درک نمی‌کند، اما او یادگیری ریتم، تن و لحن صدای شما را آغاز می‌کند. تحقیقات نشان می‌دهد کودکانی که در نوزادی در معرض تعداد واژگان بیشتری قرار گرفته باشند، آمادگی بیشتری برای شروع کتاب خواندن به‌تنهایی از خود نشان می‌دهند.

۳. قوای مغزی را تقویت می‌کند

تحقیقات همچنین نشان داده است کودکانی که در نوزادی برایشان کتاب خوانده شده است، نسبت به کودکان هم سن خود گنجینه لغات وسیع‌تر و مهارت‌های ریاضی پیشرفته‌تری دارند. از طرف دیگر ارتباط مستقیمی بین تعداد واژگانی که یک نوزاد در طول یک روز می‌شنود و مهارت‌های زبانی او وجود دارد. نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد نوزادانی که والدینشان زیاد با آن‌ها صحبت کرده‌اند نمرات بالاتری در تست‌های استاندارد سه‌سالگی کسب می‌کنند نسبت به کودکانی که والدین کم‌تر صحبت می‌کرده‌اند.

کتاب خواندن برای نوزادان و نوپایان

۴. واکنش را در نوزاد برمی‌انگیزد

دکتر وایبل می‌گوید بعد از مدتی که برای نوزاد خود کتاب خواندید، متوجه خواهید شد که کوچولویتان کم‌کم به ریتم صدای شما با تکان دادن دست و پای خود واکنش نشان می‌دهد. کتاب خواندن برای نوزادان به آن‌ها کمک می‌کند تا آنچه در اطرافشان می‌گذرد را ببینند و بشنوند و به طریقی نسبت به آن واکنش نشان دهند.

۵. احساسات را معرفی می‌کند

هنگام خواندن کتاب برای نوزادان ، آن‌ها از طریق صداهای مختلفی که شما حین خواندن کتاب در جایگاه کاراکترهای مختلف یا توضیح موضوع کتاب به کار می‌برید با احساسات متفاوتی مواجه می‌شوند. دکتر آبرام می‌گوید: شما نمی‌توانید این نوع احساسات را با گوش دادن به موسیقی یا تماشای تلویزیون بشنوید. از طریق گفتار می‌توان این درک را ایجاد کرد که واژه‌ها و صداهای مشخص معناهای مشخصی دارند.

۶. آن‌ها را در معرض مشاهده تصاویر قرار می‌دهد

نوزاد شما بین ۰ تا ۳ ماهگی توجه کردن به الگوهای ساده در صفحات کتاب را آغاز می‌کند. خواندن کتاب‌های تصویری، کودک را در معرض مشاهده اشکال، حروف و رنگ‌های مختلفی قرار می‌دهد که رفته‌رفته در ماه‌های آتی شروع به شناخت آن‌ها خواهد کرد.

۷. به آن‌ها نشان می‌دهد که کتاب خواندن فعالیتی مهیج است

وقتی کتاب خواندن با نوزادان از ابتدا بخش ثابتی از فعالیت‌های روزمره در زندگی شما باشد، فرزند شما با رشد خود و به‌مرور زمان یاد می‌گیرد که کتاب خواندن فعالیتی سرگرم‌کننده است و نه تکلیفی که ناگزیر به انجام آن برای مدرسه است. این رفتار باعث تقویت علاقه به کتاب خواندن در کودکان می‌شود و در دوران تحصیل و تا بزرگ‌سالی نیز همراه آن‌ها خواهد ماند.

۸. خبر خوب: می‌توانید هر چه دوست دارید بخوانید!

از کتاب‌های کودک خسته شده‌اید؟ نگران نباشید، ازآنجاکه نوزادان هنوز کلماتی را که شما می‌خوانید، درک نمی‌کنند، می‌توانید هر چه را که خودتان دوست دارید برای خواندن انتخاب کنید. مقاله‌ای از روزنامه، رمانی زنانه یا کتابی پرفروش. تا زمانی که شما خواندن برای نوزادتان را ادامه می‌دهید هیچ تفاوتی ندارد که چه چیزی را برای او می‌خوانید!

معرفی کتاب‌هایی ویژه نوزادان:

در پیوند با این مقاله بیشتر بخوانید:

برگردان:
مونا فرخنده فال
Submitted by editor71 on