آب و تغییر اقلیم؛ پیام سازمان ملل در پیشبازِ روز جهانی آب در سال ۲۰۲۰

آب و تغییر اقلیم؛ پیام سازمان ملل در پیشبازِ روز جهانی آب در سال ۲۰۲۰

«روز جهانی آب در سال» ۲۰۲۰ به موضوع «آب و تغییر اقلیم» و تأثیر متقابل این دو برهم می‌پردازد. ۲۲ مارس (سوم فروردین)، از سوی سازمان ملل، روز جهانی آب نام‌گذاری شده است. در این روز به آگاه‌سازی مردم درباره‌ی اهمیّت آب و حمایت از مدیریت پایدارِ منابع آب شیرین پرداخته می‌شود.

تمرکز بر دسترسی جهانی به آبِ پاکیزه و رعایت اصول بهداشتی در راستای هدف‌های توسعه‌ی پایدار است؛ از این رو برای نخستین‌بار در سال ۱۹۹۳ به این روز اختصاص داده شد و از آن پس، بسیاری از مردم جهان این روز را گرامی می‌دارند.

همه ساله در سراسر جهان با برگزاری برنامه‌های گوناگون، روز جهانی آب پاس داشته می‌شود و پویش‌هایی برای گردآوری کمک‌های مالی و پشتیبانی از پروژه‌های آب راه‌اندازی می‌شود.

سازمان ملل در هر سال موضوعی را برای روز جهانی آب انتخاب و بر روی آن تمرکز می‌کند. موضوع امسال، «آب و تغییرهای آب‌وهوا» و چگونگی تأثیرگذاری این دو پدیده بر هم، انتخاب شده است.

با افزایش جمعیت جهان و در پی آن تقاضای بیش‌تر برای آب، منابع طبیعی رو به کاهش می‌رود و به محیط زیست آسیب می‌رساند. راهِ‌حل‌هایی مانند پیش‌گیری از نشت کربن در اقیانوس‌ها، تالاب‌ها و ...، به‌کارگیری روش‌های کشاورزی هوشمند و گسترش شیوه‌های تصفیه‌ی فاضلاب برای رویارویی با این مشکل، پیشنهاد می‌شود.

آب باارزش‌ترین عنصر برای ما انسان‌هاست، پس شایسته است که با مسئولیت‌پذیری بیش‌تری از آن بهره‌مند شویم. باید نیازهای جامعه به آب را چنان متعادل و تنظیم کنیم که مطمئن شویم نیازهای مردمان تهیدست نیز پاسخ داده می‌شود.

گزاره‌ها و موضوع‌های پویش جهانی روز آب در سال ۲۰۲۰ عبارت است از:

  • دیگر فرصتی باقی نمانده است. سیاست‌گذارانِ طرح‌های محیط زیستی باید آب را در رأس برنامهٔ کاری‌شان قرار دهند.
  • آب به مبارزه با تغییر اقلیم می‌تواند کمک کند. از این رو برای دسترسی به آبِ پاکیزه و دفع بهداشتی فاضلاب، راهکارهای پایدار و کم هزینه وجود دارد.
  • همه باید نقش و سهم خود را در این زمینه انجام دهند. الگوی درست مصرف آب در خانواده‌ها باید جدی گرفته شود.
اطلاعات:
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹-۰۱-۰۳ ۱۲:۳۰
منبع:
www.worldwaterday.org, World Water Day - Wikipedia
برگردان:
ویکتوریا فاتحی
متن سفارشی:

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.