برندگان سال ۲۰۲۰ جایزه‌‌ی ایبی آساهی

برندگان سال ۲۰۲۰ جایزه‌‌ی ایبی آساهی

«احمدرضا خیرالدین»، مدیر هیئت داوران «جایزه‌ی ایبی ترویج‌گر خواندن»، برنده‌ی سال ۲۰۲۰ جایزه‌ی ایبی آساهی را اعلام می‌کند. ایبی از داشتن پشتیبان همیشگی «مدیا گروپ آساهی شیمبون» از ژاپن بسیار خوشنود است.

برنده‌ی سال ۲۰۲۰، «کاسا کانا کونتروس» از بوینس‌آیرس کشور آرژانتین است.

انتخاب هیئت داوران برای برنده‌ی جایزه‌ی ایبی آساهی، گروهی از داوطلب‌های پرشور هستند که رویدادهای کتاب‌خوانی و داستان‌گویی را در یک بیمارستان کودکان در شهر بوینس‌آیرس برگزار می‌کنند. شهر بوینس‌آیرس ساکنان فقیر بسیاری دارد که بسیاری از آن‌ها مجبور به ترک مدرسه هستند. تنها افراد مرفّه شهر به کتاب‌ها و داستان‌ها دسترسی دارند و بیش‌تر وقت‌ها از کتاب تنها برای یادگیری و کارهای فوق برنامه، بهره می‌برند.

این گروه داوطلب، کتاب‌های داستان بی‌شماری را برای کودکان و خانواده‌ها فراهم کرده‌اند و در همین راستا، نشست‌های داستان‌گویی را در بخش‌های گوناگون بیمارستان برگزار می‌کنند. این داستان‌ها سرگرم‌کننده و الهام‌گرفته شده از علاقه‌های کودکان و بزرگ‌سالان است. در مدت کوتاهی دگرگونی چشمگیری در رویکرد جامعه دیده شد و افراد فراوانی از خواندن و شنیدن داستان‌ها لذّت بردند. همچنین مشارکت پویای کسانی که به بیمارستان رفت‌وآمد داشتند، مانند کارکنان بیمارستان، افزایش یافت. در مدّت کوتاهی مجموعه‌ای از کتاب‌ها گردآوری شد و حتّی کتابخانه‌ای کوچک در بیمارستان راه‌اندازی شد. این گروه به سبب فعّالیت‌ها و موفّقیّت‌های‌شان شناخته شدند. آن‌ها به برگزاری کارگاه‌های آموزشی برای داوطلب‌ها و فراهم کردن روشی برای گسترش برنامه‌های مشابه در دیگر بیمارستان‌ها دعوت شدند. این برنامه دستاورد دلگرم‌کننده‌ای در پی داشت و بر روی زندگی بسیاری از کودکان، نوجوانان، پدرها و مادرها، خانواده‌ها و پرستاران تأثیر گذاشت. این برنامه همچنین الگویی برای دیگران شد تا برنامه‌های همانندی را در بخش‌های دیگر شهر و دیگر بیمارستان‌ها انجام دهند.

اعضای هیئت داوران سال ۲۰۲۰ جایزه‌ی ایبی آساهی

«نورا لیا سورمانی» از آرژانتین، «احمدرضا خیرالدین» از مالزی (مدیر)، «بسارت کاظم» از پاکستان، «آناستازیا رهیپوا» از روسیه، «کارول بولچ» از آفریقای جنوبی، «سوفی هلم» از بریتانیا.

همه‌ی نامزدها عالی بودند و هر یک از آنان در پُربار کردن زندگی کودکان، خانواده‌ها، و جامعه‌ها توانا هستند. همه‌ی آن‌ها برای برنامه‌های عالی و تأثیرشان روی زندگی کودکان شایسته‌ی تبریک ما هستند. امسال بخش‌های ملّی ایبی، بیست‌وپنج نامزد را معرفی کردند. برای آشنایی بیش‌تر با نامزدهای این دوره، به سایت ایبی به نشانی www.ibby.org مراجعه کنید.

کاسا کانا کونتروس جایزه‌ی ده‌هزار دلار آمریکا را دریافت می‌کند.

درباره‌ی ایبی:

«دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان» (ایبی) بنیادی ناسودبر و دربرگیرنده شبکه‌ای جهانی از افرادی است که برای گردهم آوردن کودکان و کتاب می‌کوشند.

مأموریت‌های ایبی:

  • ترویج درکی جهانی از کتاب کودک؛
  • در دسترس گذاردن کتاب‌هایی با استانداردهای ادبی و هنری بالا برای کودکان در همه‌ی مناطق جهان؛
  • تشویق چاپ و انتشار باکیفیت کتاب کودک، به‌ویژه در کشورهای رو به توسعه؛
  • فراهم کردن پشتیبانی و آموزش برای کسانی که با کودک و ادبیات کودک در تعامل هستند؛
  • گسترش پژوهش و سرمایه‌گذاری در زمینه‌ی ادبیات کودک؛
  • پشتیبانی و پاسداری از حقوق کودک برپایه «پیمان‌نامه حقوق کودک».
اطلاعات:
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹-۰۲-۲۲ ۰۹:۳۴
منبع:
برگردان:
کوثر مغنیان
متن سفارشی:

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.