سوادآموزی کودکان بازمانده از تحصیل شیرآباد ادامه دارد!

سواد و سلامت: سوادآموزی کودکان بازمانده از تحصیل شیرآباد ادامه دارد!

شیرآباد منطقه‌ای محروم در حاشیه‌ی شهر زاهدان است. کودکان این منطقه به دلایل بسیاری مثل نداشتن شناسنامه، فقر، کار کودکان، کودک‌همسری و آشنا نبودن با زبان فارسی از تحصیل بازمانده‌اند. آموزش کودکان بازمانده از تحصیل شیرآباد از سال تحصیلی ۹۸-۹۹  آغاز شد وبیش از ۲۶۰ کودک در پایه‌های اول و دوم دبستان با برنامه‌ی تقویت سوادپایه‌ی برنامه‌ی «با من بخوان» پا در مسیر یادگیری گذاشتند.

کودکانی که در منطقه‌های دوزبانه زندگی می‌کنند و با زبان معیار فارسی ناآشنا هستند، هنگام آموختن خواندن و نوشتن به شیوه‌های سنتی با مشکل روبه‌رو می‌شوند. برنامه‌ی تقویت سوادپایه‌ی «با من بخوان» با تکیه بر بیداری آواشناختی و واج‌شناسی می‌کوشد این کودکان را به شیوه‌ای مناسب و اثر بخش آموزش دهد. بر همین اساس در برنامه‌ی طراحی شده برای آموزشی کودکان شیرآباد، کودکان پایهی اول دبستان در آغاز مسیر یادگیریِ سواد با بسته‌های آواورزی و الف‌باورزی، مهارت‌های لازم برای خواندن و نوشتن را فرامی‌گیرند.

شیوع ویروس کرونا تهدیدی برای ادامه‌ی روند سوادآموزی این کودکان بود. اما شرایط ویژه‌ی این کودکان، حفظ سلامت‌ و ادامه‌ی آموزش را هم‌پای هم می‌طلبید. از این رو با برنامه‌ریزی‌ ویژه و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، آموزش این کودکان در گروه‌های کوچک از سر گرفته شد. از آن‌جا که به سبب دسترسی محدود به محصولات بهداشتی، نبود لوله‌کشی آب‌شیرین، نامناسب بودن زیرساخت فاضلاب و تجمع زباله، سطح بهداشت کودکان شیرآباد بسیار پایین است، حضور آن‌ها در مدرسه افزون بر سوادآموزی، شرایط سالم‌تری را برای‌شان مهیا می‌کند.

آموزگاران و مربیان این مرکز در سال تحصیلی گذشته به طور مستمر کار با بسته‌های آموزش خلاق سوادپایه از راه ادبیات (آواورزی، الفباورزی، شمارورزی لولوپی و فارسی‌آموز نخودی) و شیوه‌های تدریس خلاق را آموختند و با ادبیات کودکان، کتاب‌های باکیفیت و بلندخوانی آشنا شدند. بهره‌گیری از این آموزش‌ها در کنار همت مربیان، کلاس‌های سنتیِ معلم‌محور را به کلاس‌هایی هم‌کشانه تبدیل کرد که در آن کودکان به شیوه‌ی خلاق می‌آموختند و مشتاق حضور در مدرسه و یادگیری بودند. آموزش مربی‌ها در سال ۹۹ نیز ادامه پیدا کرد. آقایان مهدی ریگی‌زاده و عبدالغفور شه‌بخش، از سفیران «با من بخوان» در استان سیستان و بلوچستان، مسئولیت آموزش و بازدید از روند اجرای برنامه در منطقه را برعهده گرفتند و همانند سال گذشته برای آموزگاران و مربیان کارگاه‌های آموزشی مورد نیازشان را برگزار کردند. هم‌زمان با بازگشایی مرکز نیز منابع آموزشی و کتاب‌های لازم برای کودکان و آموزگاران فرستاده شد.

اجرای برنامه‌ی «با من بخوان» برای کودکان بازمانده از تحصیل شیرآباد با پشتیبانی «انجمن یاران دانش و مهر» محقق شده است. در پروژه آموزش کودکان بازمانده از تحصیل شیرآباد «موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان» و «موسسه نوید زندگی کوشا» و «موسسه آفرینش آینده» با یک‌دیگر همکاری دارند. بخش آموزشی این پروژه از جمله تنظیم برنامه‌ی آموزشی، تهیه منابع آموزشی و پی‌گیری و نظارت بر روند اجرای آموزش به تمامی بر عهده‌ی برنامه‌ی با «من بخوان» است.

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.