هوشنگ مرادی کرمانی نامزد جایزه آسترید لیندگرن (Alma) سال ۲۰۲۱

هوشنگ مرادی کرمانی نامزد جایزه آسترید لیندگرن (Alma) سال ۲۰۲۱

موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان که یکی از نهادهای دارای حق معرفی نویسنده، تصویرگر، و مروج یا سازمان‌های ترویجی و نهادهای اثرگذار در حوزه ادبیات کودکان برای جایزه آسترید لیندگرن (Alma) است، بار دیگر هوشنگ مرادی کرمانی را به‌عنوان نامزد دریافت این جایزه برای سال ۲۰۲۱ برگزیده است.

موسسه بر این باور است که مرادی کرمانی به سبب آثاری که در ایران فراگیر و تأثیرگذار هستند و دامنه این تأثیرگذاری سال‌ها است که جهانی شده است، شایسته معرفی چندباره برای این جایزه است. هوشنگ مرادی کرمانی نویسنده کودکان و نوجوانانی است که در جامعه صدایشان شنیده نمی‌شود. از کودکانی که بر تار قالی نقش می‌چینند تا کودکانی که پشت میز مدرسه‌های روستایی از کم‌ترین امکانات آموزشی بهره‌مند هستند. آثار مرادی کرمانی بازنمایی خلاق از کردار و رفتار خانواده ایرانی با کودکان در فضای خانه و بیرون  خانه در دوره‌ای مشخص از تاریخ اجتماعی این سرزمین است.

مرادی کرمانی در آثار خود نه‌تنها مناسبات فردی، اخلاقی و اجتماعی میان کودکان و بزرگ‌سالان را به نمایش می‌گذارد که مهم‌تر از آن درون شخصیت‌های خود را می‌کاود و انگیزه‌های رفتاری و روحی آن‌ها را بر قلم خود می‌آورد تا از دل آن شخصیتی مانند « مجید » خلق شود. شخصیتی چندبعدی که با حضورش در خانه بی‌بی یا مادربزرگ، بی‌کسی ظاهری و مهر عمیق مادربزرگ به سرنوشت نوه را، و با حضور در مدرسه، نظام ناکارآمد آموزش‌وپرورش را و درنهایت جامعه‌ای را به تصویر می‌کشد که در میان سنت و مدرن گیر افتاده است، سینما می‌خواهد، اما نباید سردر داشته باشد، رادیو می‌خواهد، اما نباید پیچ آن در اختیار کودک خانواده باشد. برای پرسش و پرسیدن کم یا زیاد توی سر کودک می‌زند، اما انتظار دارد که درس بخواند و کم‌تر از دکتر و مهندس هم نشود. جامعه‌ای که به دهاتی و شهری، به تهرانی و شهرستانی،  به پایین‌شهری و بالاشهری، به ثروتمند و فقیر بخش شده است، و هر بخش نیز نمایشی خنده‌دار یا گریه‌دار که ترکیب آن می‌شود طنز سیاه از خود نشان می‌دهند. مرادی کرمانی نویسنده طنزپرداز است، اما در طنز او پشت هر خنده‌ای، چشمانی است که ممکن است نمناک شوند.

مرادی کرمانی همه این‌ها را که نوشته است، در حقیقت با کتاب « شما که غریبه نیستید » زندگی خودش را در میان واژگانی بسیار گرم و صمیمی بازگو می‌کند. خود مرادی کرمانی در اینجا، کودکی است که همه سازهای زندگی برای او ناساز می‌زنند، اما این کودک تنها با اراده‌ای شگفت و شگرف مانند گل‌های کویری از دل خاک خشک یا شکاف سنگ داغ سر برمی‌آورد تا افتخاری باشد برای سرزمین خود و برای فرهنگی که در آن بالیده است.

موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات با ایمان به این‌که مرادی کرمانی نامزدی شایسته برای این دوره از جایزه آلما است، هم چنان مانند چند دوره گذشته از نامزدی ایشان برای این جایزه بزرگ پشتیبانی و او را برای سال ۲۰۲۱ نیز معرفی می‌کند.  با این امید که آثار این نویسنده نامدار بیش از گذشته در ایران و جهان دیده و ترویج شود و خودش نیز بتواند این جایزه بزرگ را در آغوش کشد.

اطلاعات:
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹-۰۸-۱۷ ۰۸:۵۹
پدیدآورندگان:
نویسنده:
متن سفارشی:

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.