فعالیت پیشنهادی برای مجموعه کتاب بازی‌ها و رفتارهای کودکانه

فعالیت پیشنهادی برای مجموعه کتاب بازی‌ها و رفتارهای کودکانه

مجموعه کتاب «بازی‌ها و رفتارهای کودکانه»، داستان‌هایی دل انگیز برای تقویت مهارت‌های زندگی در کودکان است. این کتاب‌ها مهارت خلاقیت، تخیل، حل مسئله و تنها بازی کردن در کودک را پرورش می‌دهد و حتی بزرگسالان را نیز با دنیای کودکان آشنا می‌سازد.

«آپولین راننده می‌شود»، «آپولین پزشک می‌شود» و «آپولین نمی‌خوابد» از کتاب‌های این مجموعه هستند.

۱ تا ۳ سال:

۱- بلندخوانی کنید.

 زمان بلند خوانی کتاب و پس از آن، به نکته‌های زیر توجه کنید:

  • از کودک بخواهید تصویر را به شما نشان بدهد. درباره رنگ‌ها و اجزای تصویر از او بپرسید، مانند این که، طبل آپولین کجاست؟ یا چند ماشین این جاست؟ یا جوراب آپولین چه رنگی است؟
  • از کودک بخواهید جمله‌ یا واژه را بعد از شما تکرار کند. می‌توانید تصویر را هم برای او شرح بدهید، مانند این که رنگ‌های در تصویر را بگویید و بخواهید که تکرار کند.
  • در هر داستان، می‌توانید بپرسید که آپولین کجاست و چه می‌کند.
  •  کودک را به پیدا کردن شباهت داستان با اطراف خودش تشویق کنید. از او بپرسید با چه چیز ماشین بسازیم؟ یا در خانه ما چه کسی مریض است؟

۲- بازی کنید.

از کودک بخواهید به همراه یکی از عروسک‌هایش و کمک شما، کارهایی که آپولین در هر داستان انجام می‌دهد را تکرار کند. البته به روش خودش. او را در بازی و تخیل آزاد بگذارید. می‌تواند دکتر شما باشد یا یک وسیله شما را تعمیر کند یا مانند آپولین یک ماشین بسازد و سوار آن شود.

۳- کاردستی بسازید.

با مقوا یا کاغذ رنگی، شکل‌های مختلف ساده، مانند شکل‌های هندسی بسازید. به همراه کودک با این شکل‌های ساده، از وسایل یا شخصیت داستان، مانند عروسک، میز، لباس، آپولین، صندلی، وسایل تعمیرکار و ... کاردستی‌های بسازید.

۴- داستان بگویید.

کودک را همراهی کنید و از او بخواهید داستان تصویرهای کتاب را بگوید. داستان کودک می‌تواند متفاوت با داستان اصلی باشد.

۵- پازل بسازید.

شبیه وسایل و ابزاری که در داستان است، مانند وسایل پزشکی، ابزار تعمیرکار و لباس یا طبل آپولین، عکس‌هایی را از اینترنت پیدا کنید. آن‌ها را روی مقوای محکم و ضخیم بچسبانید. مقوا را به تکه‌های بزرگ ببرید. ابتدا درباره این تصویر در داستان با کودک صحبت کنید، مانند این که لباس کجاست و چه رنگی است و بعد از او بخواهید پازل مثلا لباس را به همراهی شما جور کند.

۳ تا ۵ سال:

۱- گفت‌وگو کنید.

پس از بلندخوانی هر کتاب با پرسش‌هایی مانند زیر با کودک گفت‌وگو کنید:

  • بازی‌های آپولین را می‌بینی، حالا بگو تو چه بازی‌هایی بلدی؟
  • با هر کدام از اسباب‌بازی‌هایت چه بازی‌ای می‌کنی؟ آن‌ها را برای بازی‌های تازه‌ای که خودت می‌سازی، استفاده می‌کنی؟ چگونه این کار را می‌کنی؟
  • با کدام یک از عروسک‌هایت، مانند عروسک آپولین بازی می‌کنی؟
  • اگر دوستانت یا خانواده با تو بازی نکنند، خودت تنهایی بازی می‌کنی؟ چه احساسی داری؟
  • اگر تو در موقعیت داستان جای آپولین باشی، چه می‌کنی؟

۲- دسته‌بندی کنید.

وسایلی مانند عروسک‌ها، ماشین‌ها یا لباس‌ها که در داستان هست را در وسایل کودک جدا کنید. هربار از او بخواهید، آن‌ها را به روشی تازه، دسته‌بندی کنند. یک بار اسباب‌بازی‌های هم‌رنگ، یک بار آن‌هایی که بزرگ‌تر است، یک بار کوچک‌ترها را، یک بار هم آن‌هایی را که هم شکل هستند.

۳- بازی کنید.

از کودک بخواهید بازی‌هایی که آپولین در داستان انجام می‌دهد را بازی کند. او می‌تواند با خلاقیت خود به داستان او و عروسکش اضافه کند.

۴- داستان بگویید.

کودک درباره آپولین و عروسکش داستان تازه بگوید. می‌تواند از تصویرهای کتاب هم کمک بگیرد. از او بخواهید برای داستان نوی خود، نقاشی بکشد و داستان را همراه نقاشی بگوید.

۵- نمایش بازی کنید.

سوژه‌هایی که در داستان آمده، مانند بیمار شدن، به دکتر رفتن، چپ کردن ماشین، از تخت بیرون آمدن، داخل جعبه لباس‌ها رفتن و غیره را از کتاب‌ها استخراج کنید و آن‌ها را روی کارت‌های جدا بنویسید. می‌توانید با همراهی کودک برای هرکدام یک تصویر بکشید تا برای کودک گویا شود. از کودک بخواهید یکی را شانسی بردارد. نوشته را برایش بخوانید و او آن را بازی کند.

 

اطلاعات:
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹-۱۰-۳۰ ۱۴:۲۷
پدیدآورندگان:
نویسنده:
متن سفارشی:

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.