فعالیت پیشنهادی برای کتاب گوزن شاخدار فایده‌اش چیه؟

فعالیت پیشنهادی برای کتاب گوزن شاخدار فایده‌اش چیه؟

«گوزن شاخ‌دار فایده‌اش چیه؟» داستانی درباره اهمیت دوست‌ داشتن است. جک با گوزنی دوست می‌شود؛ اما مادر او گوزن را بی فایده‌ می‌داند چرا که نظم زندگی را به هم می‌زند. در پایان مادر درمی‌یابد دوست‌داشتنی بودن چه‌قدر فایده دارد.

۱- گفت‌وگو کنید.

پس از بلندخوانی کتاب، با پرسش‌های مانند زیر، با کودک گفت‌وگو کنید:

 • آیا تاکنون دوست داشته‌ای چیزی را نگه داری که از نظر دیگران به‌دردنخور است؟ مثلا کارت پستالی که یک دوست به تو داده یا یک عروسک کهنه و قدیمی؟
 • وقتی دیگران به تو می‌گویند که چیزی که داری بی‌فایده است چه احساسی پیدا می‌کنی؟ احساست را چگونه به آن‌ها می‌گویی؟
 • اگر مانند جک، بخواهی فایده چیزی/کسی را به دیگران نشان ‌دهی چه راه‌هایی پیدا می‌کنی تا با بقیه صحبت کنی؟
 • جک برای این‌که فایده گوزن را به مادرش نشان دهد تلاش می‌کرد او را وادار به کارهایی کند که در نظر دیگران خوب است، اما به درد گوزن‌ها نمی‌خورد. تابه‌حال شده تو هم برای دوست‌داشتنی بودن و پذیرفته‌شدن چنین کاری کنی؟
 • آیا کسی در اطرافت بوده که شخصیت و کارهایی که می‌کند چندان شبیه دیگران و توقعات دیگران نباشد، اما دوست‌داشتنی باشد؟
 • اگر تو چیزی را دوست داری و دیگران هم به تو احترام بگذارند و نظرت را بپذیرند، چه احساسی داری؟
 • نظرت درباره رفتار مادر جک چیست؟ اگر تو جای او بودی چه می‌کردی؟
 • وقتی کسی/چیزی را دوست نداری، چه حسی داری و چه می‌کنی؟ وقتی چیزی یا کسی را دوست داری، چه احساسی داری و چه می‌کنی؟
 • آیا ما نیاز داریم که کسی ما را دوست داشته باشد؟
 • آیا ما نیاز داریم که کسی یا چیزی را دوست داشته باشیم؟
 • آیا تا به‌حال یک جانور خانگی داشته‌ای؟ برای او خانه ساخته‌ای؟

۲- داستان بگویید.

از کودک بخواهید داستان را یک‌بار از زبان گوزن بگوید یا بنویسد. در داستان، درباره احساس گوزن به دوستش و احساسش درباره اتفاق‌های پیش آمده، صحبت کند.

۳- عروسک بسازید.

به همراه کودک، یک الگو و طرح تخیلی را که ذهن کودک از گوزن دارد بکشید. به او کمک کنید، آن الگو را با پارچه در بیاورد. سپس با این الگو، خانواده گوزن بسازد، یعنی پدر و مادر و فرزندان. اجازه بدهید او تخیل کند، شاید دلش بخواهد هر گوزن را با رنگی متفاوت بسازد یا بخواهد برای آن‌ها لباس بدوزد. می‌تواند برایشان لانه و محل زندگی هم بسازد.

۴- نمایش بازی کنید.

داستان این کتاب، برای نمایش خلاق، مناسب است. می‌توانید پس از خوانش کتاب، از کودک بخواهید، بخش‌های مختلف آن‌ را بازی کند. هم‌چنین می‌توانید از کودک بخواهید یک نمایش‌نامه، براساس داستان جدا شدن از یک چیز دوست داشتنی، مانند جدا شدن جک از دوستش، بگوید یا بنویسد. تلاش کند تا از داستان، الهام بگیرد. به طور مثال یک ماجرا درباره جدا شدن از زبان کودکی که از جانور خانگی یا گیاهش جدا شده می‌تواند خوب باشد. از او بخواهید این نمایش را به همراهی شما یا دوستانش اجرا کند.

۵- در تصویرهای کتاب، پیدا کنید.

تصاویر کتاب جزییات بسیاری دارد. در هر صفحه از کودک بخواهید تصویری که شما می‌خواهید را پیدا کند. هم‌چنین می‌توانید از او بخواهید برخی از صفحه‌ها را با جزییاتشان توصیف کند.

۶- درباره گوزن‌ها پژوهش کنید.

شخصیت گوزن کتاب، یک موس (Moose)، است. به همراه کودک، درباره موس‌ها و انواع دیگر گوزن‌ها، روش زندگیشان، غذایی که ‌می‌خورند و جایی که زندگی می‌کنند، پژوهش کنید. درباره انواع گوزن‌هایی که در یاران زندگی می‌کنند نیز جستجو کنید. از کودک بخواهید چرخه زندگی او را به صورت فلش کارت‌های تصویری، در بیاورد. یک داستان بسازد تا بتواند به همراهی این فلش کارت‌ها، روش زندگی گوزن را بگوید.

۷- به جک کمک کنید.

کودک را تشویق کنید تا درباره فایده‌هایی که یک گوزن شاخ‌دار می‌تواند داشته باشد، به جک کمک کند و گمانه‌زنی کند.

۸- هدبند گوزنی بسازید.

نواری بلند از مقوا به پهنای ۴ سانتی‌متر ببرید. طول هر نوار، باید به اندازه دور سر کودک باشد. سپس دو انتهای نوار را، با چسب به هم وصل کنید. یک برگه مقوا در اختیار کودکان قرار دهید و از او بخواهید دست‌هایش را بر روی مقوا بگذارد و تصویر دست‌هایش را تا مچ بر روی مقوا با مداد بکشد. دور آن را با قیچی ببرد و با چسب بخش مچ را به هدبند بچسبانند. کودک می‌توانند از مقواهای رنگی برای درست کردن هدبند استفاده کند یا با مواد تزیینی یا رنگ یا هر چیزی که دوست دارد، هدبندی منحصر به فرد برای خود درست کنند.

اطلاعات:
تاریخ انتشار: ۱۴۰۰-۰۱-۲۵ ۱۱:۰۱
پدیدآورندگان:
نویسنده:
مترجم:
نویسنده:
سحر شیخ‌محمدی
برگردان:
شبنم عیوضی
متن سفارشی:

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.