کتاب پدربزرگ‌ها (مجموعه کتاب دنیای دوست‌داشتنی من)

عنوان لاتین
The grandpa book

«کتاب پدربزرگ‌ها» کتابی دل‌چسب از مجموعه کتاب «دنیای دوست داشتنی من» است. کتابی درباره تفاوت‌های رفتاری پدربزرگ‌ها که به نزدیکی بیشتر و احترام بیشتر به پدربزرگ‌ها و سالمندان کمک می‌کند.

هر پدربزرگی رفتاری دارد که ویژه خود اوست؛ همین تنوع هم هست که جالب است. بعضی از آن‌ها ما را به مدرسه می‌برند. بعضی اجازه می‌دهند عینکشان را بزنیم. بعضی چیزهای زیادی جمع می‌کنند و بعضی دیگر قدم زدن را دوست دارند. همه پدربزرگ‌ها رفتارهایی هم دارند که شبیه هم است؛ به‌طور مثال همه آن‌ها دوست دارند ما را بغل کنند یا برایمان قصه بگویند یا ما را بخندانند. پدربزرگ‌ها هر خُلق‌وخویی که داشته باشند عاشق نوه‌هایشان هستند و دوست دارند از آن‌ها مراقب کنند.

«کتاب پدربزرگ‌ها» تصویرهایی جالب با رنگ‌آمیزی خیره‌کننده دارد که با متنی کوتاه و ساده همراه شده است. این کتاب گوناگونی رفتار را در پدربزرگ‌ها نشان می‌دهد. «تاد پار» به زبانی کودکانه و کمی طنزآمیز به مفهوم مهمی می‌پردازد؛ کودکان را کمی با دنیای سالمندان آشنا می‌کند و راه احترام و پذیرش سالمندان را برای کودکان باز می‌کند. این نویسنده محبوب کتاب را به پدربزرگ‌هایش تقدیم می‌کند. درباره رفتارهای آن‌ها می‌نویسد و از آن‌ها تشکر می‌کند. در پایان کتاب هم جایی در نظر گرفته شده تا عکس پدربزرگ عزیزمان را بچسبانیم.

در آغاز کتاب، مجموعه کتاب «دنیای دوست‌داشتنی من» و نویسنده معرفی شده‌اند و بخشی برای راهنمایی پدر و مادر و آموزگاران آمده است. در پایان نیز نویسنده درباره مفهوم کتاب با مخاطب صحبت می‌کند.

هر جلد از مجموعه کتاب «دنیای دوست داشتنی من» دربردارنده پیامی برای کودکان است. «تاد پار» با نقش‌های دل‌انگیز و متن‌های ساده، به کودکان خودباوری را می‌آموزد. کتاب‌های او کودکان نوآموز را به خواندن تشویق می‌کند. کتاب‌های مجموعه کتاب «دنیای دوست‌داشتنی من» موجب رشد بعد حسی و عاطفی کودکان و رشد شخصیت آن‌ها می‌شود و احترام به فرهنگ‌های مختلف را به آنان آموزش می‌دهد.

از این مجموعه 8 جلد «کتاب زمین»، «ما برای هم ساخته شده‌ایم»، «کتاب مادربزرگ‌ها»، «کتاب پدربزرگ‌ها»، «کتاب دوستت دارم»، «کتاب احساس‌های خوب»، «کتاب صلح» و «خوبه که با دیگران فرق داری» به فارسی ترجمه و منتشر شده است.

در پژوهشنامه ادبیات کودک و نوجوان، سال پانزدهم، شماره 6، درباره مجموعه کتاب «دنیای دوست‌داشتنی من» آمده است:

«نویسنده و تصویرگر کتاب‌های دنیای دوست داشتنی من در این مجموعه، از مفاهیم عمیق زندگی، مثل عشق و دوست داشتن، صلح و دوستی، قبول تفاوت‌ها و زمین و راه و روش مراقبت از آن، با زبانی کودکانه، ساده، و ملموس حرف زده و برای نقاشی کتاب‌هایش از رنگ‌های شاد و روشن استفاده کرده است.

تادپار تلاش کرده مفاهیم عالی و پیچیده را، از راه تصویر کردن انسان‌ها، اشیا و طبیعت پیرامون کودک، به او انتقال دهد.

موضوعات متنوع و فراگیر انسانی این مجموعه هشت جلدی به ما این اجازه را می‌دهند که مخاطبان آن را همه گروه‌های سنی معرفی کنیم. اگر موضوعات کتاب‌ها برای بچه‌ها تازگی دارد و جنبه آموزش پیدا می‌کند، برای ما بزرگ‌ترها، یادآوری و گاهی هم تلنگر خوبی است.»

«تاد پار» نویسنده و تصویرگر آمریکایی است که تاکنون بیش از 30 کتاب برای کودکان نوشته است. کتاب‌های او بارها جزء پرفروش‌ترین کتاب‌های نیویورک تایمز بوده است و به 15 زبان زنده دنیا ترجمه شده است. «پار» تهیه‌کننده نیز هست و برنامه «Todd World» را در تلویزیون آغاز کرده است. او خودش در کتاب‌هایش می‌نویسد از شیرهای دریایی و دلفین‌ها خوشش می‌آید. رنگ آبی و نقاشی را دوست دارد. غذای مورد علاقه‌اش ماکارانی و پنیر است و داشتن یک رستوران، روی‌ای اوست.

گزیده‌هایی از کتاب

همه پدربزرگ‌ها دوست دارند برای شما قصه بگویند.

بعضی از پدربزرگ‌ها خیلی بلند حرف می‌زنند.

بعضی پدربزرگ‌ها می‌توانند گوش‌هایشان را تکان بدهند.

برگردان
شقایق خوش‌نشین
تصویرگر
تصویرگر
Todd Parr, تاد پار
سال نشر
1390
نویسنده
Todd Parr, تاد پار
نگارنده معرفی کتاب
پدیدآورندگان
Submitted by skyfa on