بابای فیل کوچولو

عنوان لاتین
Mijn papa

«بابای فیل کوچولو»، داستان تصویری زیبایی‌ست درباره یک فیل کوچک که با زبان و زاویه دید کودکانه و شیرین از رابطه خود و پدرش می‌گوید، در بخش بخش این کتاب اشتیاق بالای فیل کوچولو به گذراندن وقت با پدرش هنرمندانه به تصویر کشیده شده است.

فیل کوچولو هر روز صبح، با کلک‌هایی که بلد است پدرش را از خواب بیدار می‌کند، به نظر او باباش آخر هفته‌ها مثل خرسی می‌شود که به خواب زمستانی رفته و همه‌اش می‌خوابد. پس با کلک‌هایش باید او را بیدار کند، وزوز کردن مثل پشه، آب‌پاش مامان و... فیل کوچولو هرروز صبح باباش را مجبور می‌کند ورزش کند تا بیش‌تر شبیه قهرمان‌ها شود، از او می‌خواهد برایش داستان بخواند، به او آهنگ‌های جدید یاد می‌دهد مثل الی فیله و در نهایت که روز به سر می‌رسد و خسته شده‌اند باید برود بخوابد. راستی فیل کوچولو می‌گوید بابای او بهترین بابای دنیاست.

 تصاویر ساده و هنرمندانه و متن کوتاه این داستان که با کمی چاشنی طنز درهم آمیخته شده‌اند داستان را به داستانی لذت‌بخش و گیرا تبدیل کرده‌اند. نویسنده بخشی از داستان را در تصویرها روایت می‌کند. دنبال کردن تصاویر و یافتن نکات اغلب بامزه‌ای که در آن‌ها گنجانده شده است، از جذابیت‌های این کتاب است.

«بابای فیل کوچولو» یکی از جلدهای مجموعه کتاب «فیل کوچولو» است. از این مجموعه «مامان فیل کوچولو» نیز منتشر شده است.

«آنه ماری فان هاراینگن» نویسنده و تصویرگر هلندی این اثر و متولد 1959 میلادی است. او تاکنون 3 بار موفق به دریافت جایزه «قلم طلایی»، یکی از جوایزی که سالانه در هلند به بهترین نویسندگان آثار کودک و نوجوان اهدا می‌شود، شده است.

«شیدا رضایی»، از اعضای برنامه‌ ترویج کتابخوانی «با من بخوان» است و در پروژه‌های سوادآموزی کودکان بازمانده از تحصیل در بخش آموزش و برنامه‌ریزی فعالیت می‌کند. عنوان دیگری از جموعه کتاب «فیل کوچولو» به نام «مامان فیل کوچولو» با ترجمه‌ رضایی از سوی انتشارات موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان به چاپ رسیده است.

کتاب «بابای فیل کوچولو» با دریافت حق انتشار آن از ناشر اصلی منتشر شده است و مترجم کتاب حق ترجمه خود را به برنامه ترویج کتابخوانی «با من بخوان» اهدا کرده است.

گزیده‌هایی از کتاب

وقتی می‌خواهم برای‌ام داستانی بگوید، شکم‌اش را قلقلک می‌دهم.

بابا طاقت قلقلک ندارد.

می‌روم و کتابی را که دوست دارم می‌آورم.

«بابا، این را برای‌ام بخوان!»

برگردان
شیدا رضایی
تصویرگر
Annemarie Van Haeringen, آنه‌ ماری فان هاراینگن
سال نشر
1400
نویسنده
Annemarie Van Haeringen, آنه‌ ماری فان هاراینگن
نگارنده معرفی کتاب
ویراستار
گروه ویرایش موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان
Submitted by skyfa on