قورباغه بیمار است

عنوان لاتین
Kikker is ziek

کتاب مقوایی «قورباغه بیمار است» یکی دیگر از کتاب‌های مجموعه کتاب‌ «قورباغه» اثر «ماکس‌ فلت‌هاوس» نویسنده و تصویرگر برجسته‌ی هلندی است. در این کتاب مقوایی، کودکان خردسال به همراه قورباغه و دوستانش با زبان ساده با مفهوم بیماری و بهبود یافتن آشنا می‌شوند و درمی‌یابند استراحت، غذای مقوی، و مراقبت و توجه اطرافیان و دوستان به بهبود بیماری کمک می‌کند.

کتاب با بیمار شدن قورباغه آغاز می‌شود. قورباغه‌ همیشه سرحال، پرجنب‌وجوش و کنجکاو ما امروز نمی‌تواند از رخت‌خواب بیرون بیاید. سرش داغ است و میلی به غذا ندارد. قورباغه حالش خوب نیست. اما چرا او این‌ طور شده و چه کار باید بکند تا بهتر شود؟ خرس کوچولو در این باره چیزی نمی‌داند و به سراغ دوستانش می‌رود تا از آن‌ها کمک بگیرد...

در کتاب تصویری «قورباغه بیمار است» علائم بیماری و احساسات ناخوشایندی که هنگام مریض شدن داریم با زبانی ساده و تصاویری گویا و بامزه بیان شده است. اردک و خوک سعی می‌کنند با آوردن گل و یک کاسه سوپ خوشمزه قورباغه را سرحال بیاورند. اما قورباغه بی‌اشتها، کم‌حوصله و بی‌حال است. موش صحرایی دانا به دوستانش توضیح می‌دهد که بدن کسی که دچار بیماری شده ضعیف می‌شود و نیاز به استراحت دارد. در جای جای تصاویر کتاب نیز میوه‌های مقوی و شیشه‌ دارو به چشم می‌خورد. چیزهایی که برای بازیابی سلامتی لازم است. در ادامه‌ داستان، کودک درمی‌یابد که بیمار شدن دلایل گوناگونی دارد. خرگوش صحرایی که با عجله به دیدن قورباغه می‌آید در راه به زمین می‌خورد و پایش می‌شکند. برای بهبودی پای او هم به استراحت نیاز است. در متن کتاب چیزی از نحوه‌ درمان پای خرگوش صحرایی نیامده است، اما کودک با دیدن تصویر پای گچ‌گرفته‌ خرگوش در صفحه‌ پایانی کتاب درمی‌یابد که بیماری‌های گوناگون درمان‌های مختلفی دارند. کتاب با بهبودی قورباغه و امید به سلامتی هرچه زودتر خرگوش صحرایی پایان می‌یابد.

همه‌ کودکان از سنین خیلی پایین، بیماری‌ها و ناخوشی‌هایی چون دل‌درد، سرماخوردگی یا زخم کوچک روی زانو و... را تجربه می‌کنند. این تجربه‌های اولیه نقش مهمی در نحوه‌ کنار آمدن آن‌ها با بیماری و حفظ سلامتی در مراحل بعدی زندگی دارد. خواندن کتاب‌های ساده‌ای با موضوع بیماری و سلامتی، یا مطب دکتر می‌تواند راهی مناسب برای گفت‌وگو در این باره و پرداختن به ترس‌ها، نگرانی‌ها و سردرگمی‌های احتمالی کودکان خردسال باشد. با این کتاب‌ها کودک درمی‌یابد که بیماری‌های ساده بخشی از زندگی است و هنگام مواجه‌ شدن با آن چه باید کرد. اگر می‌خواهید کتابی با موضوع بیمار شدن را با کودکان پیش از دبستان سهیم شوید کتاب «قورباغه بیمار است» یکی از بهترین گزینه‌هاست.

در کتاب «قورباغه بیمار است» کودک با جنبه‌ی دیگری از مواجه شدن با بیماری را هم آشنا می‌شود. دوستان قورباغه هر کاری از دستشان برمی‌آید انجام می‌دهند تا حال او بهتر شود. ماکس فلت‌هاوس در این کتاب هم بار دیگر موضوع دوستی و همدلی را برجسته می‌کند. بازیابی سلامتی و مواجهه با بیماری افزون بر استراحت، نیاز به توجه، مراقبت و عشق اطرافیان دارد.

مجموعه کتاب‌های قورباغه از شناخته‌شده‌ترین آثار «ماکس فلت‌هاوس» است. این نویسنده و تصویرگر در سال 2004 برنده‌ی جایزه‌ی هانس کریستین اندرسن شد. در ماجراهای قورباغه و دوستانش، فلت‌هاوس پیچیده‌ترین مفاهیم انسانی را با زبانی و تصاویری ساده اما گویا بیان می‌کند. کتاب‌های مقوایی این مجموعه نیز برای کودکان خردسال‌تر مناسب هستند. بیش از 20 عنوان از مجموعه کتاب‌های قورباغه به زبان هلندی منتشر شده است. کتاب‌های قورباغه به حدود 50 زبان ترجمه شده است و در سراسر دنیا کودکان را شیفته‌ خود کرده است. کتاب‌های «قورباغه دوست پیدا می‌کند»، «قورباغه و گنج»، «قورباغه می‌ترسد»، «قورباغه و غریبه» و «قورباغه و آواز پرنده» و «قورباغه و شهاب» از جمله کتاب‌های دیگر این مجموعه است که موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان با خرید کپی رایت منتشر کرده است. از سری کتاب‌های مقوایی «قورباغه» برای کودکان خردسال نیز تا کنون دو عنوان «با قورباغه بشمار» و «قورباغه بیمار است» از سوی همین ناشر منتشر و روانه‌ی بازار کتاب کودک شده است.

هورزاد عطاری مترجم این کتاب، که از اعضای برنامه‌ی ترویج کتابخوانی «با من بخوان» است، در سال ۱۳۶۲ در تهران به دنیا آمده است. او دانش‌آموخته‌ی رشته مکانیک سیالات از دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی است. هورزاد عطاری در حال حاضر از اعضای تیم برنامه‌ریزی برای پروژه‌ها و کتاب‌خانه‌های کودک محور «با من بخوان» است. دو عنوان دیگر از مجموعه قورباغه با ترجمه‌ی او از سوی انتشارات موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان به چاپ رسیده است. کتاب معروف و دوست‌داشتنی «المر» با ترجمه‌ی او از کتاب‌های محبوب کودکان در ایران است.

گزیده‌هایی از کتاب

قورباغه حال‌اش خوب نیست.

«خرس کوچولو، نمی‌توانم بلند شوم. امروز خودت باید صبحانه درست کنی.»

چه بر سر قورباغه آمده است؟

 خرس کوچولو نگران می‌شود.

«می‌روم به اردک بگویم بیاید این‌جا.»


  بخشی از تصاویر کتاب «قورباغه بیمار است» را می‌توانید مشاهده کنید:

کتاب قورباغه بیمار است

تصاویر کتاب قورباغه بیمار است

برگردان
هورزاد عطاری
تصویر اضافی
تصویرگر
Max Velthuijs, ماکس فلت‌هاوس
سال نشر
1400
نویسنده
Max Velthuijs, ماکس فلت‌هاوس
نگارنده معرفی کتاب
Submitted by skyfa on