طرحی برای تشویق به خواندن در مراکزآموزشی آلمان

با یک نویسنده دوستی کن!

دیدار دانش آموزان با نویسندگان ادبیات کودکان و نوجوانان یکی از برنامه‌های ثابت در بسیاری از مراکزآموزشی آلمان است. با این هدف که این دیدار، سبب تشویق دانش‌آموزان به خواندن شود.

شهر Gütersloh در ایالت نورد راین- وستفالن Nordrhein-Westfalen این طرح را با عنوان "نویسنده‌ای را پذیرا باش"  به اجرا می‌گذارد.

طرح "نویسنده‌ای را پذیرا باش" دو بار در هر سال تحصیلی  و به مدت شش ماه به اجرا در می‌آید. هر شش ماه یک‌بار دو نویسنده ادبیات کودکان و نوجوانان به مراکزآموزشی این شهر معرفی می‌شوند. دانش آموزان کلاس‌های پنجم تا هفتم تمام مراکزآموزشی می‌توانند یکی از این نویسندگان را انتخاب کنند و تا پایان اجرای این  طرح از راه پست الکترونیکی با او در ارتباط باشند.

پس از انتخاب نویسنده به کمک آموزگار، دانش آموزان برای او رایانامه (ایمیل) می‌فرستند. در این رایانامه دانش‌آموزان پرسش‌هایی را مطرح می‌کنند. به مرور که دانش آموزان با  زندگی‌نامه و آثار نویسنده آشنا می‌شوند، بر تعداد این رایانامه‌ها نیز افزوده می‌شود. آن‌ها می توانند پرسش‌هایی مانند: چگونه یک کتاب نوشته می‌شود، ایده‌های یک نویسنده از کجا سرچشمه می‌گیرد، یک نویسنده چگونه در طی روز کار می‌کند، آیا وقتی او برای دیگران کتاب می‌خواند دچار تنش می‌شود؟ را مطرح می‌کنند و پاسخی دریافت می‌کنند.

دانش آموزان باید در اجرای این پروژه دست کم یکی از آثار نویسنده را درکلاس بخوانند و هر دو هفته یک‌بار برای وی یک رایانامه بفرستند.

گام بعدی دیدار نویسنده با دانش آموزان است. در آغاز بهار و یا  پیش از آغاز تعطیلات تابستانی، نویسنده مورد نظر دانش آموزان، خود به دیدار آن‌ها می‌آید. به پرسش‌های دانش آموزان پاسخ می‌دهد، بخشی از آثار خود را برای آن‌ها می‌خواند و یا با دانش‌آموزان کارگاه آموزشی برای نوشتن آزاد و خلاق برگزار می‌کند.

دفترچه‌ای هم در اختیار مربیان گذاشته می‌شود، که شامل رهنمودهای آموزشی برای اجرای این طرح در کلاس درس است.

این طرح با همکاری بنیاد خواندن Stiftung Lesen و به  طور رایگان برگزار می‌شود. مربیان مراکزآموزشی می توانند با این بنیاد تماس بگیرند و برای اجرای این طرح نام‌نویسی کنند.

ديدگاه شما