۱۰ ماه تجربه نزدیک از هنر و آفرینش در موزه

 کودکان مهد کودک دوزبانه آلمانی- فرانسوی شهر ووپرتال  Wuppertal  سال پیش از ورود به دبستان در برنامه ای ویژ ه ای شرکت می کنند.

این طرح  را مهدکودک ووپرتال  با همکاری موزه هنری این شهر به اجرا در می آورد. در جریان دوره ای ده ماهه، کودکان هر ماه یک بار به موزه فون در هایدت  Von der Heydt-Museum می روند تا با هنرمندان و آثار هنری آن ها آشنا شوند و افزون برآن خود یک اثر هنری بیافرینند.

کودکان همیشه آموخته اند که موزه مکانی برای تماشای آثار هنری است و نه با دست لمس کردن آن ها. بنابراین باید خوب نگاه کرد تا آن چه را که با چشم می توان دید با واژه ها بتوان بیان کرد. اما این موزه این امکان را به کودکان می دهد تا با تمام حواس خود هنر و موزه را تجربه کنند: رنگ های روغنی را بو کنند، ساختار بوم نقاشی را لمس کنند و  از رنگ ها برای ابراز احساسات خویش استفاده کنند.

۱۰ ماه تجربه نزدیک از هنر و آفرینش در موزه

هر ماه با اجرای برنامه های سرگرم کننده  و آموزشی، کودکان با موضوع جدیدی در موزه آشنا می شوند. هر بازدید با تماشای مجموعه موزه آغاز می شود و با یک کار عملی در کارگاه هنری موزه به پایان می رسد.

در این کارگاه هنری، کودکان با ترکیب رنگ ها آشنا می شوند و رنگ های جدید می آفرینند. با خاک رس، گچ و سیم های آهنی مجسمه های کوچک می سازند. نقاشی می کنند و به این ترتیب، با تمام لوازم  برای آفرینش  یک اثر هنری آشنا می شوند و اثر هنری خود را می آفرینند.

همچنین کودکان می آموزند که یک موزه هنگامی که آثار هنری را جمع آوری می کند، آن ها را حفظ می کند و به نمایش همگانی می گذارد. مهم ترین دستاورد این سفر به موزه، تجربه  "موزه در جعبه" است. کودکان اشیای کوچکی را که برایشان زیبا و ارزشمند به نظر می آیند، جمع آوری می کنند. این اشیا را به دیواره های یک جبعه رنگارنگ می چسبانند طوری که  مانند سالن نمایشگاه موزه  باشد و سفر به موزه را به یاد بیاورد.

به این ترتیب، سفر پس از ده ماه به پایان می رسد، تا سال دیگر با گروهی دیگری از کودکان دوباره آغاز شود.

برگردان:
گروه مترجمان کتابک- ترانه وکیلی
Submitted by admin on