ده سالگی گران ترین جایزه ادبیات کودک جهان

ده سالگی گران ترین جایزه ادبیات کودک جهان

جایزه یادبود آسترید لیندگرن، گران ترین جایزه ادبیات کودک جهان امسال ده ساله می شود.

هنگامی که آسترید لیندگرن، نویسنده محبوب سوئدی ادبیات کودک جهان، در سال ٢٠٠٢ درگذشت، دولت سوئد تصمیم گرفت تا یک جایزه ادبیات کودک به یاد او راه اندازی کند. از زمان راه اندازی جایزه در سال ٢٠٠٢ تاکنون یازده فرد یا نهاد جایزه آسترید لیندگرن را به دست آورده اند.  

ده سالگی جایزه یادبود آسترید لیندگرن امسال، در جریان نمایشگاه بین المللی کتاب کودک بولونیا در ایتالیا برگزار می شود. نمایشگاه بولونیا، بزرگ ترین گردهمایی دست اندرکاران ادبیات کودک جهان است و هر سال در ماه مارس در شهر بولونیای ایتالیا برپا می شود. قرار است امسال در نمایشگاه بولونیا، نمایشگاهی درباره جایزه آسترید لیندگرن برپا شود. امسال نیز بنابر یک سنت هر ساله، در روز ٢٠ مارس، درست در ساعت ١ بعد از ظهر، نام برنده یا برندگان امسال جایزه آسترید لیندگرن در جریان نمایشگاه بولونیا اعلام شود. 

ده سالگی گران ترین جایزه ادبیات کودک جهان

آسترید لیندگرن، یک جایزه نقدی برابر ٥ میلیون کرون سوئد دارد. این جایزه هر سال به یک نهاد ترویج گر ادبیات کودکان یا یک نویسنده و یا تصویرگر ادبیات کودکان اهدا می شود. از ده سال پیش تاکنون، بیش از ٥٥٠ نامزد از بیش از ٩٠ کشور جهان برای دریافت جایزه معرفی شده اند. در هر یک از این کشورها، یک یا چند نهاد اجازه دارند نامزد یا نامزدانی را برای دریافت جایزه به کمیته داوری آسترید لیندگرن معرفی کنند. 

این جایزه اکنون بیش از ٤٠٠ نهاد نامزد کننده در کشورهای مختلف دارد. در ایران، شورای کتاب کودک، موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان مسئولیت معرفی نامزدان جایزه لیندگرن را بر عهده دارند. 

ديدگاه شما