چگونه در سفرهای نورورزی  دوست دار محیط زیست باشیم؟

چگونه در سفرهای نوروزی دوست دار محیط زیست باشیم؟

نوروز از راه می رسد و بازار سفر به شهرهای مختلف کشور هم داغ تر از همیشه می شود. داستان ارتباط نوروز با طبیعت و همزمانی جشن سال نوی ایرانی با جشن زنده شدن دوباره طبیعت، داستان کهن سالی است.

شاید حتی کهن سال تر از داستان کشته شدن یکی از ایزدان، همراه با آمدن زمستان و زنده شدن هر ساله اش در آغاز بهار. داستانی که در سراسر سرزمین های غرب آسیا از هزاران سال پیش وجود داشته و با آیین های کنونی بزرگداشت نوروز پیوند خورده است. 

از همان هزاران سال پیش تاکنون، نوروز برای ما تنها جشن آغاز سالی تازه نبوده بلکه آمدن بهار، نو شدن طبیعت، جاری شدن آب ها و پیچیدن صدای آواز پرندگان در زیر آسمان روشن روز را نیز نوید داده است. از همه این ها که بگذریم، نوروز، زمان دید و بازدید و سفر نیز هست. سفر به گوشه و کنار ایران برای بازدید آشنایان و یا آشنا شدن با طبیعت و مردم دیگر شهرهای کشورمان که چند سالی است رونق بسیاری دارد. 

چگونه در سفرهای نوروزی دوست دار محیط زیست باشیم؟

با همه این ها و با نگاهی به خبرهایی که رسانه های محیط زیستی منتشر می کنند، و یا حتی با کمی دقیق تر نگاه کردن به محیط پیرامون مان، از کناره های جاده ها گرفته تا دشت ها و کوه پایه ها، زباله ها بیش از هر چیز، گاهی حتی بیشتر از شکوفه های بهاری جلب توجه می کنند. و انبوه این زباله ها، همیشه پس از پایان چند روز تعطیلی در کشور بیشتر و بیشتر خودنمایی می کنند. در کنار این مسئله، آلودگی پایان ناپذیر هوا که ناشی از حرکت خودروها و سوختن بنزین در هواست به آلوده کردن بیش از پیش محیط زیست کمک می کند. 

این جاست که بین رفتار ما و فلسفه بزرگ ترین جشن ملی ما (نوروز) تناقضی بزرگ به وجود می آید. آیا ما جشن زایش طبیعت و نو شدن آن را با آلوده کردنش پاس می داریم؟ 

راه حل چیست؟ چگونه می توانیم بین نیازمان به سفر کردن و پاکیزه نگه داشتن محیط زیست سازگاری ایجاد کنیم؟ پاسخ بسیار ساده است. کافی است پیش از آغاز سفر چند قانون ساده برای خودمان در نظر بگیریم و به رعایت آن ها پایبند بمانیم. قانون هایی که مانع لذت بردن ما از سفر نمی شوند اما می توانند تاثیر بزرگی بر پاکیزه ماندن محیط زیست داشته باشند:

  • سبک سفر کنید و از فروشگاه های محلی خرید کنید: تا جایی که می توانید وسایل کمتری با خودتان بردارید. لباس هایی را برای سفر انتخاب کنید که بتوانید در موقعیت های مختلفی از آن ها استفاده کنید. برای این کار یک چک لیست درست کنید و موارد ضروری که باید بردارید را مشخص کنید. به این ترتیب نیاز کمتری به شست و شوی لباس ها و مصرف شوینده ها خواهید داشت. همان طور که می دانید شوینده ها آب های زیر زمینی را آلوده می کنند. 

چگونه در سفرهای نوروزی دوست دار محیط زیست باشیم؟

  • پیاده روی را جایگزین راندن خودرو کنید: هنگامی که به شهر مورد نظرتان رسیدید تا جایی که امکان دارد در شهر پیاده سفر کنید. فاصله های نزدیک را بدون خودروی شخصی و پیاده طی کنید تا هم به سالم ماندن هوا کمک کنید و هم از پیاده روی با خانواده تان لذت ببرید. اگر مقصد شما یک محیط طبیعی است، باز هم می توانید برنامه های پیاده روی ترتیب دهید. 
  • کمتر از غذاهای آماده استفاده کنید: حتما توجه کرده اید که پس از هر بار مصرف غذاهای آماده، انبوهی از ظرف های پلاستیکی، کیسه ها و بطری ها به جا می ماند. تا جایی که می توانید از صرف غذاهای آماده بپرهیزید و یا آن ها را در رستوران ها میل کنید تا زباله کمتری تولید شود.
  • از بطری ها دوباره استفاده کنید: همراه داشتن بطری آب در سفر ضروری است. با این همه اگر به تعداد بطری هایی که در یک یا دو روز سفر، خود و خانواده تان به شکل زباله بیرون می اندازید دقت کنید، تعجب خواهید کرد. بهتر است به جای این که هربار یک بطری تازه تهیه کنید، یک قمقمه همراه داشته باشید و آن را برای مصرف پر از آب کنید. هر یک از افراد خانواده تان نیز می توانند قمقمه کوچکی برای خود داشته باشند. به این ترتیب به کمتر شدن حجم زباله های مربوط به بطری های پلاستیکی آب کمک بزرگی می کنید.
  • کیف های پارچه ای را جایگزین کیسه های پلاستیکی کنید: برای جابه جایی وسایل تان، یا نگهداری از لوازم خریداری شده از کیف های پارچه ای استفاده کنید. همیشه چند کیسه پارچه ای ساده همراه داشته باشید و در صورت نیاز از آن استفاده کنید. به این ترتیب به کاهش حجم زباله های ناشی از کیسه های پلاستیکی بی مصرف کمک می کنید. این زباله ها قرن ها در طبیعت می مانند و پوسیده نمی شوند.

چگونه در سفرهای نوروزی دوست دار محیط زیست باشیم؟

  • یک کیسه ویژه برای جمع آوری زباله ها در نظر بگیرید: زباله های تولیدی خود و خانواده تان را جمع آوری کنید و در سطل های زباله بریزید. در آغاز سفر یک کیسه یا سطل ویژه زباله در نظر بگیرید و زباله های تولید شده در طول مسیر را درون آن بریزید. هنگام پیاده روی نیز همیشه کیسه ای همراه داشته باشید و از همراهان تان نیز بخواهید تا زباله های شان را در آن کیسه بیندازند. سپس این کیسه ها را درون سطل های مخصوص حمل زباله بریزید.  دقت کنید که هرگز در طبیعت یا در حاشیه جاده ها زباله نریزید.
  • در شهرها از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید: هنگامی که مقصد شما یک شهر است، می توانید برای جابجایی درون شهر، از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید. با این کار به سالم ماندن هوا و همچنین کاهش حجم ترافیک کمک می کنید. 
اطلاعات:
تاریخ انتشار: ۱۳۹۱-۱۲-۲۷ ۱۶:۰۶
متن سفارشی:

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.