«شازده کوچولو» به تالار هنر آمد

«شازده کوچولو» به تالار هنر آمد

نمایش «شازده کوچولو» به کارگردانی مهدی قلعه که نمایشی فانتزی و برگرفته از داستانی به همین نام نوشته آنتوان دوسنت اگزوپری است اجرای خود را از ١٩ آذرماه در تالار هنر آغاز کرده است.

مهدی قلعه کارگردان نمایش «شازده کوچولو» به خبرنگار مهر گفت: نمایشنامه «شازده کوچولو» توسط بیتا هنیگ نویسنده انگلیسی نوشته و توسط مریم صیاد‌مقدم ترجمه شده است. این نمایشنامه از روی داستان «شازده کوچولو» آنتوان دوسنت اگزوپری نوشته شده که ما برای اجرا تغییرات اندکی در آن داده ایم.

وی ادامه داد: از آنجا که این نمایش ویژه کودکان و نوجوانان است تنها یک صحنه را حذف کردیم چون مناسب بچه ها نبود. همچنین از آنجا که متن اصلی ویژه نوجوانان است ما با اضافه کردن جذابیت های بصری و روایت فانتزی داستان کار را برای کودکان نیز جذاب کرده ایم.

این کارگردان درباره دیگر تمهیداتی که برای جذاب تر شدن متن اندیشیده است، گفت: متن اصلی «شازده کوچولو» بیشتر شنیداری است و همانطور که می دانید احمد شاملو این داستان را به شکل کتاب صوتی منتشر کرده بود اما در اجرای نمایش ما تلاش کردیم با ارائه تصاویر و تابلوسازی متن را دیداری کنیم. برخی از دیالوگ ها هم که بار فلسفی زیادی داشت و برای مخاطب نوجوان ما که کمتر تئاتر دیده مناسب نبود، از نمایش حذف شد.

قلعه در پایان درباره شیوه اجرایی نمایش توضیح داد: ابتدا قرار بود شخصیت شازده کوچولو به صورت عروسکی به تصویر کشیده شود اما بعد از چند جلسه تمرین متوجه شدم که این شیوه قانعم نمی کنم بنابراین برای نقش شازده کوچولو از دختربچه ای ١٣ - ١۴ ساله استفاده کردم اما برای صحنه هایی که شازده کوچولو قرار است از سیاره ای به سیاره دیگر برود از عروسک استفاده کردیم که با همراهی چند مرغابی و قو سفر می کند.

«شازده کوچولو» از ١٩ آذر تا ٣٠ دی ماه ماه هر روز ساعت ١٨ در تالار هنر روی صحنه می‌رود. مجتبی کاظمی‌، علی صفا،‌ علی بیگ‌محمدی‌، نیوشا خواجه‌حسینی، عطا مقیمی،‌ فرزاد سلیمانی‌، مریم صیاد مقدم و امیر مختار جعفری بازیگران این اثر نمایشی هستند. این نمایش با عروسک گردانی ندا حیدری، صدیقه کلهر و رسول قنبری اجرا خواهد شد.

خلبانی بی‌نام، پس از فرود در بیابان با پسر کوچکی آشنا می‌شود. پسرک به خلبان می‌گوید که از اخترکی دوردست می‌آید و آنقدر آنجا زندگی کرده که روزی تصمیم می‌گیرد برای اکتشاف اخترک‌های دیگر خانه را ترک کند. او همچنین برای خلبان از گل سرخ محبوبش می‌گوید که دل در گرو عشق او دارد، از دیگر اخترک‌ها تعریف می‌کند و از روباهی که او را این جا، روی زمین، ملاقات کرده است. خلبان و شازده چاهی را می‌یابند که آنها را از تشنگی نجات می‌دهد اما در نهایت شازده کوچولو خلبان را در جریان تصمیم خود قرار می‌دهد و می‌گوید تصمیم گرفته به اخترک خانه‌اش بازگردد.

 

اطلاعات:
تاریخ انتشار: ۱۳۹۳-۰۹-۲۴ ۱۶:۰۱
کلیدواژه:
نویسنده:
گروه خبر کتابک
متن سفارشی:

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.