عاطفه مادری موثر در رشد و تکامل کودک

عاطفه مادری موثر در رشد و تکامل کودک

رییس دانشگاه علوم‎پزشکی لرستان گفت: سیر تکاملی‌ شناختی انسان با شیرخوردن آغاز می‌‎شود.

به گزارش خبرنگار سرویس سلامت خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - منطقه لرستان، کوروش ساکی در جمع کار‌شناسان برنامه تغذیه با شیرمادر، پزشکان متخصص‎ اطفال‏، مدیران گروه بهداشت ‎خانواده و ماماهای سطح استان که در کارگاه آموزشی تغذیه با شیرمادر در ساعت‌اول‎ تولد شرکت کرده بودند، بیان کرد: سیرتکاملی انسان در اولین درجه شناخت، حسی است و پس از آن، توهمی، سپس خیالات و آخرین مرحله آن نیز عقلی است.

وی ادامه داد: اولین مرحله سیرتکامل یعنی مرحله حسی، ۲ سال به‎ طول خواهد انجامید و نقطه سیرتکاملی‌ شناختی در این مرحله با شیرخوردن شروع خواهد شد.

ساکی خاطرنشان کرد: در مرحله‎ اول وقتی که رابطه بین مادر و کودک با شیردهی و تماس پوست ‎به ‎پوست برقرار شد، در ‌نهایت آرامش کودک و مادر، فاز احساسات و عاطفه که ضرورتی است برای سیر تکامل انسان، آغاز می‌‎شود.

وی با اشاره به مرحله توهمی و خیالات در رشد انسان، گفت: بیشتر دستاوردهای انسان از تخیل همراه با منطق شروع و تبدیل به واقعیت می‌شود، لذا تخیل زمینه عقل بوده و باعث عقلانیت و رشد هماهنگ عاطفه با جسم در مراحل مختلف سنین افراد می‌‎شود و رشد این ‎دو باهم در مسیر تکامل انسان ضروری است.

رئیس دانشگاه علوم‎پزشکی لرستان عنوان کرد: هنگامی که مادری نوزاد خود را شیر می‌‎دهد یعنی از سن دختری به مرحله مادری و عاطفه ورود پیدا کرده و رفتاری مطابق با سیرتکاملی و سن از او بروز می‌‎کند و بین مادر و نوزاد، عاطفه رد و بدل شده و هر دو در مسیر سالم تکامل قرار می‌‎گیرند.

به گزارش ایسنا، از دیگر سخنرانان این کارگاه آموزشی، مجید فیروزی، فوق‎تخصص نوزادان بود که در خصوص اهداف دوره و دستورالعمل شروع تغذیه ‎با شیرمادر در ساعات ‎اولیه برقراری تماس پوست ‎به‎ پوست مادر و نوزاد مطالبی را عنوان کرد. سپس دکتر غفارزاده، متخصص‎زنان در خصوص شواهد و فوائد شیرمادر، دکتر ندری در مورد مدیریت دردهای‎ زایمانی و تسکین آن و شروع تغذیه نوزاد و دکتر طاعی، متخصص‎کودکان نیز در خصوص مراقبت‎های لازم برای شیردهی موفق و موانع احتمالی و راهکارهای آن مطالبی را ارائه دادند.

اطلاعات:
تاریخ انتشار: ۱۳۹۳-۱۰-۱۳ ۱۴:۲۱
منبع:
خبرگزاری دانشجویان ایران
نویسنده:
گروه خبر کتابک
متن سفارشی:

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.