گپی خودمانی با رضی هیرمندی

به بهانه ترجمه کتاب بر بال های صلح به سراغ رضی هیرمندی رفتیم. رضی هیرمندی سال ۱۳۲۷ در زابل به دنیا آمد و دانش آموخته زبان شناسی همگانی از دانشگاه تهران است. هیرمندی سال هاست که برای کودکان و نوجوانان می نویسد و ترجمه می کند. وقتی از هیرمندی از چرایی ترجمه بر بال های صلح می پرسیم او می گوید: صلح را باید به بچه ها آموخت.

آقای هیرمندی،‌اول از همه بگذارید بپرسم شما که همین یکی - دو سال پیش با خودتان قرار گذاشته بودید فقط شعر و طنز آن هم برای کودکان و نوجوانان ترجمه کنید، چه شد که آخرین ترجمه ی شما "بر بال های صلح" از آب در آمد؟

- این هم از طنزهای روزگار است که آدم به همه قرارهایی که با خود می گذارد نمی تواند وفا کند. حالا شما چرا این را می گویید. من مدت ها قبل از آن با خودم عهد کرده بودم کلا ً چیزی ترجمه نکنم. ولی دیدیم که نشد. باز ما که چند باری بیشتر عهدشکنی نکرده ایم. سعدی علیه الرحمه نامه ی اعمالش از ما سنگین تر است وقتی می فرماید:

هزار عهد بکردم که سر عشق بپوشم

نبود بر سر آتش میسرم که نجوشم

بگذریم. راستش را بخواهید ضرورتش را احساس کردم.

چه طور؟

- تیر ماه ۸۶ از یک مسافرت سه ماهه آمده بودم که دوست گرامی ام مرادی کرمانی زنگ زد و گفت کتابی را به نیت من کنار گذاشته و پیشنهاد می کند که این کتاب را من ترجمه کنم. با خودم گفتم درست که سفارشی ترجمه نمی کنم اما سفارش مرادی کرمانی لابد برای خود چیزی است. کتاب را برایم فرستادند خواندم و پسندیدم و فکر کردم حالا که جای ترجمه اش به فارسی خالی است و قرعه هم به نام من افتاده، نباید جا خالی داد. خب، در بعضی موارد دیگر هم همین طور بوده. اگر ترجمه نشدن کارهای سیلور استاین، دکتر زیوس و فرهنگ طنز آمیز از ده سال بگیرید تا پنجاه سال به درازا نمی کشید نوبت به من نمی رسید!

اما کتاب "بر بال های صلح" شعر و طنز نبود.

-خب خالی از شعر و طنز هم نبود. این مجموعه همانطور که ملاحظه کرده اید هم داستان دارد، هم شعر و هم تصویر. مقالاتی هم دارد که خواندن آن برای کودکان و نوجوانان آموزنده است.

حالا می رسیم به توضیح آن ضرورت که اشاره کردید. آیا صلح آموزش دادنی است؟

- حتماً. مقوله ی صلح و اهمیت آن باید همه جا در خانواده در مدرسه و در گروه ها و گردهمایی های اجتماعی آموزش داده شود. صلح دوستی و صلح خواهی باید به صورت احساس مشترک و رفتار مدنی همه ی آدم ها در آید. ما اگر به بچه ها خود از کودکی آموزش دهیم که جنگ افروزی نشانه ای از توحش است وقتی بزرگ شدند بعید است به جنگ و جنگ طلبی به صورت ارزش نگاه کنند.

ولی جنگ طلبان سال هاست که بر طبل جنگ می کوبند.

- درست به همین دلیل باید مسئله صلح را جدی گرفت. اگر نیروی عمومی در سطح ملت ها بسیج شود، جنگ طلبی قدرت ها با مانع روبه رو خواهد شد. در همان پیش گفتار کتاب لابد خوانده اید که فقط هزینه ی جنگ ۲۰ روز اول امریکا و انگلیس در تهاجم به عراق ۲۰ میلیارد دلار بوده است، یعنی هر روز یک میلیارد دلار. حالا شما به این رقم هزینه های بعدی تا به امروز و باز هزینه ی بمب هایی که بر سر بچه های غزه و افغانستان و کجا وکجا ریخته شده و می شود را هم حساب کنید. تازه، ارزش جان آدم ها را چه طور می شود محاسبه کرد. به قول شاعر:

به مردی که ملک سراسر زمین

نیرزد که خونی چکد بر زمین

زمانی هر کس از صلح دفاع می کرد می گفتند از طرفداران بلوک شرق در تبلیغات جنگ سرد است. ولی حالا که دنیا به اصطلاح تک قطبی شده، سردمداران و هواداران آن قطب باقی مانده چه دارند بگویند؟

از موضوع بچه ها پرت نیفتیم.

- نه همه اش راجع به بچه ها بود و مقوله ی زیبایی به نام صلح که در غیاب آن یعنی در حالت جنگ، آدم ها نمی توانند طعم شیرین بسیاری از چیزهای زندگی را با دل خوش بچشند از جمله طعم ادبیات کودک را.

از کارهای در دست انتشار شما چه خبر؟

-در حوزه ی ادبیات کودک و نوجوان فعلاً چشم به راه انتشار مجلد های دوم وسوم "گام به گام با آقای گام" هستم که قرار است انتشارات چرخ و فلک منتشر کند.

آقای هیرمندی، متشکرم.

- من هم.

ديدگاه شما

عضویت در کانال تلگرام