راز دفتر خاطرات سوزی و پاول

عنوان لاتین
Susis geheimes Tagebuch ; Pauls geheimes Tagebuch

کتاب راز دفتر خاطرات سوزی و پاول داستانی است درباره‌ی دوستی از نویسنده مطرح اتریشی، کریستینه نوستلینگر.

سوزی کیست؟ دختری دبستانی که با مادر و پدرش زندگی می‌کند و دوستان زیادی دارد.

پاول کیست؟ پسری دبستانی که بعد از اینکه مدتی در روستا زندگی کرده، دوباره به شهر آمده و می‌خواهد دوستان جدیدی پیدا کند، او سوزی را از قبل می‌شناسد. سوزی در کودکستان با پاول هم‌بازی بوده، اما دوست ندارد به خاطر اصرار مادرش دوباره با پاول دوست شود.

کتاب راز دفتر خاطرات سوزی و پاول دو قسمت دارد، قسمت اول که دفتر خاطرات سوزی است و او از زندگی روزمره‌اش حرف می‌زند. از بازی‌ها و تفریحاتش، جروبحث‌هایش با پدر و مادرش و دردسرها و دعواهایی که در مدرسه دارد؛ عمده‌ی این دردسرها به خاطر پاول است، به نظر سوزی، او موجودی نفرت‌انگیز شده است.

سوزی یک چیز را نمی‌داند، اینکه پاول روزهای خوبی را نمی‌گذارند. در قسمت دوم کتاب یعنی راز دفتر خاطرات پاول، ما با پسربچه‌ای روبه رو هستیم که با مادرش به وین پیش مادربزرگش نقل‌مکان کرده، چون پدر و مادرش باهم زندگی نمی‌کنند. او دوست دارد به خانه‌ای برگردد که در آن با پدر و مادرش زندگی می‌کرد. پاول دوست ندارد این موضوع را به دوستانش بگوید و گاهی از سر ناچاری دروغ‌هایی می‌گوید تا نشان دهد اوضاع زندگی‌شان روبه‌راه است، همان دروغ‌هایی که سوزی آن‌ها را پز دادن تعبیر می‌کند.

از نقاط قوت کتاب راز دفتر خاطرات سوزی و پاول این است که راوی این ماجراها کودک هستند و از نگاهی کودکانه‌ی خود با موضوع روبه‌رو می‌شوند. برای همین، خواننده‌ی کتاب می‌تواند حس آن‌ها را درک و هم پای آن‌ها برای مشکلاتشان راه‌حل پیدا کند.

درباره نویسنده کتاب راز دفتر خاطرات سوزی و پاول

کریستینه نوستلینگر نویسنده برجسته‌ی اتریشی است. داس‍ت‍ان‌ ع‍ج‍ی‍ب‌ س‍ل‍طان‌ زی‍رزم‍ی‍ن‌، کنراد، پسرک ساخت کارخانه، مجموعه مینی و مجموعه داستان های فرانتس از کتاب‌های اوست که به فارسی هم ترجمه شده است. او در سال ۱۹۸۴ برنده جایزه هانس کریستیان آندرسن شد و در سال ۲۰۰۳ نیز جایزه‌ی آسترید لیندگرن را از آن خود کرد.

برگردان
گیتا رسولی
تهیه کننده
پژوهشکده ادبیات کودک و نوجوان
سال نشر
۱۳۹۳
نویسنده
Christine Nöstlinger, کریستینه نوستلینگر
Submitted by editor on