چرا باید نگران کره زمین باشیم؟

چرا باید نگران کره زمین باشیم؟

کتاب «چرا باید نگران کره زمین باشیم؟» یک کتاب علمی اطلاعاتی است که نقش انسان در مشکلات محیط زیستی بر کره‌ی زمین را به زبان ساده شرح داده و همچنین راه‌حل‌هایی را به خواننده پیشنهاد می‌دهد تا با انجام آن‌ها به حفاظت کره‌ی زمین کمک کند.

کره‌ی زمین  به سرعت در حال تغییر است و این تغییرات به سبب فعالیت‌های انسان بر کره‌ی زمین ایجاد شده است و می‌شود. آیا کنترل این تغییرات تنها به عهده دولت‌هاست یا هر کدام از ما نیز می‌توانیم نقشی به عهده داشته باشیم؟ بله می‌توانیم. کتاب «چرا باید نگران کره زمین باشیم؟» ابتدا هر مشکل را توضیح می‌دهد و سپس راهکارهایی را پیشنهاد می‌دهد که هرکدام از ما با انجام آن‌ها می‌توانیم به در حفاظت از کره‌ی زمین نقش ایفا کنیم.

کتاب «چرا باید نگران کره زمین باشیم؟» متنی خوش‌خوان دارد که با تصاویر ساده تکمیل شده است. چیدمان مطالب و رنگ‌های استفاده شده به شکلی است که کتاب را برای خواندن جذاب می‌کند. کتاب دارای ۱۸ سرفصل است: مشکل چیست؟، سیاره‌ای پر از زباله، بحران انرژی، گرم شدن زمین، انرژی سبز، صرفه‌جویی در مصرف انرژی، چه چیزی سبب آلودگی هوا می‌شود؟ سفر به دور دنیا، انبوه زباله مصرف کم، استفاده مجدد و بازیافت، آلودگی آب، کمبود آب، مواد شیمیایی، همه جا، کمی تفکر و تعقل، حیات وحش در خطر نابودی، نابودی جنگل‌ها، جای پای سیاه بر روی کره زمین و زندگی سبز. کتاب در ابتدا دارای فهرستی از سرفصل‌ها و در انتها دارای واژه‌نامه‌ای برای توضیح برخی کلمات دشوار در متن است.

متاسفانه با وجود درج نامه ویراستار، متن کتاب دارای اشکالات ویرایشی آشکار است.

درباره نویسنده کتاب « چرا باید نگران کره زمین باشیم؟»

«سوزان مردیث» تاکنون حدود ۳۰ کتاب برای کودکان و نوجوانان نوشته است. تخصص وی مدیریت انرژی است و به سازمان‌ها برای کاهش زباله و بهره‌وری انرژی‌شان مشاوره می‌دهد.

درباره تصویرگر کتاب « چرا باید نگران کره زمین باشیم؟»

«سارا روخو پرز» یک نقاش و هنرمند اسپانیایی است که علاوه بر تصویرگری برای مجلات، تصویرگری کتاب‌های کودکان را نیز انجام می‌دهد.

گزیده‌هایی از کتاب

بیش از میلیاردها سال از عمر کره زمین می‌گذرد. این نکته ثابت می‌کند که این سیاره بسیار قوی است. پس مشکل چیست؟

مشکل این‌جاست که کره زمین در حال تغییر است. این تغییرات در گذشته سرعتی آرام و طبیعی داشت؛ اما اکنون این‌طور نیست. عامل اصلی این تغییرات انسان‌ها و آن‌چه در روی زمین انجام می‌دهند می‌باشد. این تغییرات به سرعت در حال وقوع هستند.

کاربردها و فعالیت ها

  پس از بلندخوانی کتاب با پرسش‌هایی مانند زیر با کودکان گفت‌وگو کنید:

  • کره زمین میلیون‌ها سال عمر دارد، خیلی بیشتر از عمر ما انسان‌ها بر کره زمین. به‌نظر شما چرا چرا نویسنده چنین عنوانی را برای کتاب انتخاب کرده است؟ چه چیزهایی برای نگرانی وجود دارد؟
  • آیا به نظر شما حفاظت از محیط‌زیست مهم است؟ چرا؟
  • نقش انسان‌ها در به وجود آمدن مشکلات محیط‌زیستی چیست؟

             ادامه‌ی فعالیت‌های این کتاب را در صفحه‌ی فعالیت پیشنهادی برای کتاب چرا باید نگران کره‌ی زمین باشیم؟ بخوانید.

شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
Why should I bother about the planet?‎
ناشر
پروفایل نویسنده
نویسنده
Susan Meredith, سوزان مردیث
پروفایل مترجم
پروفایل ویراستار
ویراستار
  • مولود موسوی
تصویرگر
  • Sara Rojo Pérez
  • سارا روخو پرز
برگردان (متن)
  • روژین شاملو
سال نشر
۱۳۹۶

ديدگاه شما

پرسش و پاسخ