با پرنده ها

با پرنده ها

داستان کتاب «با پرنده‌ها» داستان آشنای این دوران است. داستان جنگ و مهاجرت‌های اجباری با امید یافتن خانه‌ای امن.

دو کودک همراه پدر و مادر خود در شهری ساحلی با امنیت و شادی زندگی می‌کنند، تا این‌که در سرزمینشان جنگ آغاز می‌شود. پدرشان کشته می‌شود و مادر خانواده تصمیم می‌گیرد همراه کودکان به کشوری دیگر مهاجرت کند تا خانه‌ای امن داشته باشند. آن‌ها راهی طولانی را طی می‌کنند، از مرزهای مختلف و دریاها می‌گذرند تا به سرزمین جدید که شنیده‌اند متفاوت با کشور خودشان، اما امن است برسند. پرندگان هم همراه آن‌ها مهاجرت می‌کنند، اما مجبور نیستند از مرزها بگذرند.

«با پرنده‌ها» کتابی تاثیرگذار است که با متن و تصاویری دلنشین، داستانی پر درد و در عین حال پر از امید و شجاعت را روایت می‌کند. کودکانی که در سرزمین‌های دارای جمعیت قابل توجه مهاجرین زندگی می‌کنند، مانند کشور ایران، با خواندن این کتاب، به خوبی با سرگذشت دشوار مهاجران آشنا می‌شوند. داستان کتاب برای کودکان خانواده‌هایی که در حال تغییر محل زندگی و یا تغییر بزرگی در شرایط قبلی زندگی‌شان هستند نیز مناسب است.

«فرانچسکا سانا» اهل ایتالیاست و کتاب «با پرنده‌ها» اولین کتاب این تصویرگر جوان است. او این کتاب را پس از گفتگوهای بسیار با کودکان و بزرگسالان مهاجری که در سال‌های اخیر وارد اروپا شده‌اند نوشته و تصویرگری کرده است. کتاب او مورد توجه گسترده مخاطبان قرار گرفته است. سانا به تصویرگری مجلات و نشریات نیز می‌پردازد.

کتاب «با پرنده‌ها» برای بلندخوانی مناسب است.

 

کاربردها و فعالیت ها
  • پس از بلندخوانی کتاب با پرسیدن پرسش‌هایی مانند موارد زیر، با کودکان یک گفتگوی گروهی شکل دهید:

تفاوت سفر با مهاجرت را می‌دانید؟
آیا خانواده شما از شهری به شهر دیگر یا از کشوری به کشور دیگر مهاجرت کرده است؟ آیا خانواده‌ای را می‌شناسید که این تجربه را داشته باشد؟
چرا آدم‌ها مهاجرت می‌کنند؟
اگر روزی از این شهر یا از این کشور مهاجرت کنید دلتان برای چه چیزهایی و چه کسانی تنگ می‌شود؟
فکر می‌کنید مهاجرانی که از شهرها یا کشورهای دیگر پیش ما آمده‌اند دلشان برای چه چیزی تنگ شده است؟

  • اگر کودکی از یک خانواده مهاجر (از شهر یا کشوری دیگر) در میان کودکان دارید، یا بزرگسالی که بتواند با کودکان ارتباط مناسب برقرار کند، از او بخواهید در صورت تمایل، تجربه‌اش را با بقیه کودکان به اشتراک بگذارد. کودکان می‌توانند سوالات هم‌دلانه از او بپرسند: دلش برای چه چیزی تنگ شده است؟ چه چیزی را در جای جدید دوست دارد؟ تابه‌حال موضوعی بوده که در جای جدید ناراحتش کند؟ فکر می‌کند دیگران باید چه رفتاری داشته باشد تا او هم در جای جدید خوشحال باشد؟
  • از کودکان بپرسید اگر قرار باشد محل زندگی‌شان را تغییر دهند، دوست دارند چه جور جایی زندگی کنند؟ از آن‌ها بخواهید تصورات خود را بنویسند یا نقاشی کنند.
شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
The journey
ناشر
نویسنده
Francesca Sanna, فرانچسکا سانا
ویراستار
  • سارا مطلوب
تصویرگر
  • Francesca Sanna
  • فرانچسکا سانا
برگردان (متن)
  • آرزو قلی زاده
سال نشر
۱۳۹۶

ديدگاه شما