مجموعه کتاب‌های کار کومن

مجموعه کتاب‌های کار کومُن

گاه این تصور پیش می‌آید که مداد به دست گرفتن، نقاشی کشیدن، بریدن، چسباندن و حتی درست فکر کردن مهارت‌هایی هستند که باید در مهدکودک و سپس مدرسه و نظام آموزشی به کودک آموزش داده شوند. حال آنکه ما در مقام والدین اولین مربی کودک خود هستیم؛ اما آیا همه شیوه‌های درست آموزشی را بلدند؟ «مجموعه کتاب‌های‌ کار کومن» اینجاست تا در این مسیر مهم، اما حساس ما را یاری کند.

 

در «مجموعه کتاب‌های‌ کار کومن» پیش از کودک، خود ما، در مقام والد یا مربی می‌‌آموزیم که چگونه قدم به قدم با کودک پیش برویم و به‌جای آموزش یک‌سویه از شیوه‌ی بازی و سرگرمی برای آموختن مهارت‌های گوناگون به کودک خود بهره ببریم. در این مجموعه، حتی با ترسیم شکل به ما کمک شده که روش صحیح به دست گرفتن مداد را به کودک خود یاد دهیم:

 1. به کودک کمک کنید با انگشت شست و اشاره شکلی شبیه  L  بسازد. مداد را گوشه‌ی انگشت شست و اشاره تکیه دهد.
 2.  سپس از کودک بخواهید با انگشت شست و انگشت اشاره مداد را محکم بگیرد.
 3. مطمئن شوید که کودک مداد را درست به دست گرفته است.

اگر کودک هنوز توان کافی در انگشتان و دست خود نداشته باشد، به دست گرفتن صحیح مداد ممکن است برای او سخت باشد. در آموزش این مهارت به کودک عجله نکنید؛ بگذارید این مهارت به‌تدریج در کودک رشد پیدا کند و اشتیاق طبیعی او برای به‌کارگیری مداد حفظ شود.

«مجموعه کتاب‌های‌ کار کومن» بر اساس روش آموزشی کومُن نوشته شده‌ است. این روش ژاپنی بیش از ۵۰ سال است که به کودکان کمک کرده ریاضی و مهارت‌های خواندن را بهتر بیاموزند. هدف روش کومُن کمک به کودکان است تا بتوانند مهارت‌های خود را فراتر از سن و مقطع تحصیلی‌شان پرورش دهند. در این روش، کودک یک مفهوم خاص را از راه‌های گوناگون مرور می‌کند تا بتواند آن را کاملاً درک کند. برنامه‌ی آموزشی کومُن با تقویت مهارت‌های حرکتی ظریف آغاز می‌شود تا کودکان بتوانند مداد را به‌خوبی در دست نگه دارند و از آن به‌درستی استفاده کنند و در ادامه، حروف و اعداد را بنویسند. روش دیگری که کودکان می‌توانند از طریق آن توانایی‌های خود را پرورش دهند تقویت مهارت‌های تفکر است. این مهارت‌ها شامل مواردی مانند درک، تفسیر و استفاده از داده‌ها برای حل مسئله است. برخی از «مجموعه‌ کتاب‌های کار کومُن» بر اساس رویکرد اول نوشته ‌شده‌اند و مجموعه ‌کتاب‌های مربوط به مهارت‌های تفکر کومُن بر پایه‌ی رویکرد دوم به رشته‌ی تحریر درآمده‌اند.

در مجموع، هرکدام از کتاب‌های این مجموعه شامل فعالیت‌های جذابی است که با هدف تقویت مهارت‌های دست‌ورزی و تفکر طراحی شده‌اند. مهارت‌هایی که در موفقیت‌های بعدی کودک مؤثرند.

ما در روش کومُن معتقدیم که باید عشق به یادگیری را در کودکان به وجود آوریم. به همین دلیل، این مجموعه‌ کتاب‌ها به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که به‌جای اینکه ابزاری برای سنجش کودکان باشند، بتوانند با فعالیت‌‌های سرگرم‌کننده مهارت‌های آن‌ها را پرورش دهند. مهارت‌هایی که در این مجموعه ‌کتاب‌ها بر آن‌ها تأکید شده حاصل جلسات همفکری با معلمان و همچنین بهره‌گیری از منابع بین‌المللی آموزشی است.

 • در دو جلدی «مازبازی ۱» و «مازبازی ۲» کتاب‌ها شامل تصاویر سه‌بعدی مختلفی مثل شهر و خیابان و پارک است. به همین دلیل، انجام دادن این فعالیت‌ها برای کودک شما جذاب و جالب خواهد بود؛ درست مثل اینکه او داخل خود ماز در حرکت باشد. از طریق بازی با این مازهای پیشرفته و ترسیم خطوط به هر نحوی که دلخواه کودک باشد، مهارت‌های او در به‌کارگیری مداد تقویت می‌شود. این مهارت‌ها برای نوشتن حروف و اعداد ضروری هستند.

کودکان در انجام دادن یک ماز معمولاً مراحل زیر را طی می‌کنند:

 1. کل ماز را می‌بینند و به قسمت‌های مختلف آن نیز توجه می‌کنند.
 2. مسیری را که به نقطه‌ی خروج منتهی می‌شود بررسی و پیدا می‌کنند.
 3. دست‌ به ‌کار ترسیم خطوط می‌شوند.
 • دو جلدی «علوم ۱» و «علوم ۲» با هدف معرفی مفاهیم علوم به کودکان طراحی شده است تا میل به یادگیری درباره‌ی دنیای پیرامون را در آن‌ها تقویت کند.

کتاب از فعالیت‌های سرگرم‌کننده مانند چسباندن، رنگ‌آمیزی و ماز استفاده می‌کند تا کودک مفاهیم ساده‌ی علوم شامل گیاهان و جانوران، علوم فیزیکی، زمین و فضا را به‌راحتی فرا گیرد؛ همچنین در این کتاب مهارت‌های حرکتی ظریف کودک که برای به دست گرفتن مداد و نوشتن اعداد و حروف لازم است تقویت می‌شود.

«مجموعه کتاب‌های‌ کار کومن» را گروه مؤلفان کومُن تألیف کرده‌اند و انتشارات نردبان، در بخش نردبان آبی، کتاب‌های بیش‌ از دبستان، آن‌ها را به‌ چاپ رسانده است. لازم به ذکر است که هرجلد این مجموعه در ایران دارای مترجمان و ویراستاران متفاوتی است.
در ادامه، کتاب‌های دیگر این مجموعه به تفکیک ذکر می‌شوند:

 • بیا بچسبانیم (چندین جلد)
 • بیا کاغذ ببریم (چندین جلد)
 • بیا تا کنیم ۱ و ۲
 • بیا رنگ کنیم ۱ و ۲
 • ببریم ۱ و ۲
 • بچسبانیم ۱ و ۲
 • کاردستی‌های ساده ۱ و ۲
 • بیا رنگ کنیم ۱ و ۲

فعالیت‌های این مجموعه‌کتاب‌ها برای آموزش گام‌به‌گام مهارت‌های دست‌ورزی و تقویت تفکر کودک طراحی شده‌اند تا او به‌ ترتیب بر تک‌تک آن‌ها تسلط یابد. در طول دوره‌ی کار با هر  کتاب و هم‌زمان با افزایش توانایی کودک در مهارت‌های مرتبط به هر مبحث، فعالیت‌ها به‌مرور دشوارتر خواهند شد.
سعی کنید تعداد صفحاتی را که کودک در یک روز انجام می‌دهد محدود کنید، مثلاً دو یا چهار صفحه در یک روز مناسب به‌نظر می‌رسد. مهم‌ترین نکته‌ای که باید به خاطر داشته باشید این است که کار روزانه‌ی کودک هنگامی به پایان برسد که او هنوز تمایل به ادامه فعالیت دارد.

کاربردها و فعالیت ها

  در حین انجام دادن فعالیت‌های هر کتاب، با کودک تعامل کنید و نظر او را درباره‌ی آنچه انجام می‌دهد جویا شوید. برای مثال:

 • مازهای کتاب تو را یاد کجا می‌اندازند؟
 • هنگام شب آسمون چه رنگی است؟
 • یخ سرد است یا گرم؟

                 ادامه‌ی فعالیت‌های این کتاب را در صفحه‌ی فعالیت پیشنهادی برای کتاب کتاب‌های کار کومن بخوانید.

شناسنامه کتاب:
پروفایل نویسنده
نویسنده
گروه مؤلفان کومن
نگارنده معرفی کتاب:

ديدگاه شما