رامونا همیشه راموناست (مجموعه کتاب رامونا)

عنوان لاتین
Ramona forever (Ramona)

کتاب «رامونا همیشه راموناست» جلد هفتم از مجموعه کتاب «رامونا» ست. داستان این جلد داستان بزرگ شدن راموناست. رامونای شیطان که نمی‌شد دقیقه‌ای او را به حال خود گذاشت؛ الان تنها در خانه می‌ماند تا مادر و پدر و خواهرش «بئاتریس» به خانه برگردند. او در این مدت سعی می‌کند دختر خوبی باشد تا از رفتن به خانه مادربزرگ «هوی» نجات پیدا کند و در این‌کار به نظر می‌رسد کاملاً موفق است.

اما این جلد از کتاب پر از داستان‌های هیجان‌انگیز است، داستان آشنایی خاله «بئا» با عموی عجیب و غریب «هوی» که به ازدواج ختم می‌شود و ساقدوش شدن «رامونا» و «بئاتریس» در مراسم هیجان‌انگیز عروسی. داستان روبه‌رو شدن با مرگ گربهٔ پیر خانواده یعنی «پیکی پیکی» و داستان اضافه شدن عضو جدیدی به خانواده که گرچه در ابتدا باعث ترس و وحشت «رامونا» از فراموش شدن و دوست داشته نشدن می‌شود؛ اما بالاخره صاحب خواهر کوچک‌تر شدن شیرینی خودش را برای او به همراه می‌آورد.

مجموعه کتاب «رامونا» شامل هشت جلد است که در هر جلد اتفاقاتی در خانه خانواده «کوییم‌بی» رخ می‌دهد، و این اتفاقات محوریت داستان را تشکیل می‌دهند. غیر از جلد اول کتاب که با محوریت «بئاتریس»، دختر بزرگ خانواده روایت می‌شود، بقیه جلدها حول محور «رامونا» دختر کوچک خانواده می‌گذرد.

در هر جلد مجموعه کتاب، رامونا بزرگ‌تر و با مشکلات و اتفاقات متفاوتی روبه‌رو می‌شود. هشت جلد کتاب شامل «رامونا و بیزس (رامونا و خواهرش)»، «رامونای آتیش پاره»، «رامونای شجاع شجاع»، «رامونا و پدرش»، «رامونا و مادرش»، «رامونای هشت ساله»، «رامونا همیشه راموناست» و «دنیای رامونا» هستند.

رامونا داستان کودکی جستجوگر است، داستانی است که با علاقه آن را می‌خوانید و با ماجراهایش همراه می‌شوید. رامونا کودکان و حتی بزرگسالان را مشتاق می‌کند تا هیجانات، ترس‌ها و شادی‌هایش را دنبال کنند.

«بورلی کلی یری» نویسنده کتاب اهل آمریکا و ایالت پورتلند است. او متولد 1916 است و پس از پایان تحصیلاتش در رشته علوم کتابداری، به کتابداری رو آورد. کتابدار شدن و تماس با کودکان باعث شد تا متوجه شود باید برای کودکان کتاب‌های باکیفیت‌تری نوشته شود، پس شروع به نوشتن کرد. کلی یری کتاب‌های زیادی را از سال 1942 تا به حال برای کودکان نوشته است. بعضی از شخصیت‌های داستان‌های کلی یری در داستان‌های زیادی حضور دارند؛ مثل «رامونا کوییم‌بی»، «هنری هاگینز» و «رالف اس موش». این شخصیت‌ها در کتاب‌های چند جلدی کلی‌یری حضور دارند. او علاوه بر مجموعه کتاب‌هایش آثار دیگری نیز دارد، مانند: آقای «هنشاو عزیز»، «دختری اهل یامیل»، «جوراب‌ها» و بیش از 50 کتاب دیگر.

از میان آثار کلی یری «آقای هنشای عزیز» در سال ۱۹۸۴ مدال نیوبری را کسب کرد، و نشان افتخار نیوبری در ۱۹۷۸ به «رامونا و پدرش» و «رامونا کویم بی هشت سال»  در سال ۱۹۸۲ اعطا شد. کلی‌یری برنده جایزه کتاب ملی در بخش داستانی کودکان (شومیز) برای «رامونا و مادرش» در سال ۱۹۸۱، جایزه کتاب کودک ویلیام آلن وایت برای «جوراب‌ها» 1973، مدال رجینای انجمن کتابخانه‌های کاتولیک 1980، و جایزه برای هر کودک یک کتاب شورای کتاب کودکان 1985 شد. بیشتر اتفاقات در داستان‌های کلی‌یری در اطراف پارک پورتلند رخ می‌دهد، یعنی جایی‌که او کودکی‌اش را پشت سر گذاشته است. مجسمه «رامونا کوییم بی» را هم می‌توان در گرند پارک پورتلند مشاهده کرد.

«پروین علی پور» مترجم کتاب‌های رامونا در نشر فندق، دانش آموخته کارشناسی ارشد روانشناسی از دانشگاه تهران است. در کارنامه او می‌توان بیش از ۷۰ اثر در حوزه ادبیات کودکان یافت و به همراه سه مترجم دیگر برجسته‌ترین مترجم بیست سال پس از انقلاب اسلامی شناخته شده است. علی‌پور علاوه بر نوشتن و ترجمه داستان و شعر برای کودکان، در زمینه‌های علمی و آموزشی، مطبوعاتی، تدریس و داوری آثار در جشنواره‌های گوناگون فعالیت داشته است.

کتاب‌های رامونا توسط نشر کیمیا و با ترجمه احمد کسائی‌پور نیز به چاپ رسیده‌اند.

گزیده‌هایی از کتاب

رامونا ریشهٔ ناخنش را، که مانند افکارش دردناک بود، با دندان کند و گفت: «گندش بزند! حق ندارد دربارهٔ پدر از این حرف‌ها بزند. من هم دیگر باهاش حرف نمی‌زنم.»

بئاتریس ادامه داد: «و یک خبر هم از خاله بئا شنیدم. گفت که مدرسه‌ها دارند معلم‌هایشان را بیرون می‌کنند. با این حساب، از کجا معلوم است که پدر شغلی گیر بیاورد؟»

رامونا که خیال می‌کرد هر مدرسه‌ای، دربه‌در دنبال مردی به خوبی پدرش می‌گردد، با شنیدنِ خبر، نگرانی تازه‌ای پیدا کرد.

پرسید: «تو که فکر نمی‌کنی پدر به عربستان سعودی برود، نه؟ حتی اگر آنجا، گرم‌تر از سردخانهٔ افتضاحی باشد که در آن کار می‌کند؟»

برگردان
پروین علی‌پور
تصویرگر
تصویرگر
Alan Tiegreen, آلن تایگرین
سال نشر
1398
ناشران
نویسنده
Beverly Cleary, بورلی کلی‌یر
نگارنده معرفی کتاب
ویراستار
مژگان کلهر
ویراستار
Submitted by skyfa on