بابا و دایناسور

بابا و دایناسور

«بابا و دایناسور» داستان پسری است که می‌خواهد مانند پدرش شجاع باشد. او از یک دایناسور کمک می‌گیرد که از هیچ‌چیز نمی‌ترسد. تا این‌که دایناسور گم می‌شود و این‌جا پدر به کمک او می‌آید. پسر درک می‌کند که ترسیدن ایرادی ندارد و دوباره دایناسورش را می‌یابد.

نیکولاس از برخی چیزها می‌ترسد اما دوست دارد مانند پدرش شجاع باشد. او یک دایناسور را برای خود انتخاب می‌کند چراکه آن‌ها از چیزی نمی‌ترسند. نیک با وجود دوست کوچکش سنگ‌نوردی می‌کند، به زمین فوتبال می‌رود و حرفه‌ای شنا می‌کند. یک روز دایناسورش گم می‌شود. نیک احساس ترس می‌کند و همه‌چیز روی سرش خراب می‌شود. حالا باید چه کند؟ او در راه خانه از همه‌چیز می‌ترسد و شب، خواب‌های بسیار بدی می‌بیند. نیک دیگر شجاع نیست. پدرش از او می‌پرسد که مشکلش چیست و او جوابی نمی‌دهد پدر برای او توضیح می‌دهد که ترسیدن ایرادی ندارد. او را همراهی می‌کند و آن‌ها با هم می‌روند و دایناسور شجاعِ نیک را می‌یابند.

تصویرهای کتاب خیره‌کننده و ژرف است و شما را در عمق داستان فرو می‌برد. داستانی لطیف که با آرامش رایج در کتاب به ترس می‌پردازد. متن کوتاه و گویاست و ارتباط صمیمی بین پدر و پسر را به خوبی نشان می‌دهد. این کتاب علاوه بر آموزش غلبه بر ترس، بر اعتماد به نفس کودک نیز اثر می‌گذارد. داستان و ارتباط نیک با پدرش هم می‌تواند الگویی برای حرف زدن راحت‌تر و برخورد بهتر کودک با پدرش باشد. در آغاز و پایان کتاب زندگی‌نامه‌ نویسنده، تصویرگر و مترجم از زبان خودشان  آورده شده است.

نویسنده کتاب «جنیفر چولدنکو» اهل آمریکاست. او در انتهای کتاب درباره خود می‌گوید: «خانواده‌ی مادرم اهل تئاتر بودند و خانواده پدرم اهل قصه‌نویسی. من هم آرزو داشتم نویسنده شوم.» او نویسنده‌ ای معروف است که آثار زیادی از او به چاپ رسیده است. «چولدنکو» بیشتر زمان خود را با شخصیت‌های کتاب‌هایش می‌گذراند تا غروب شود و زمان وقت گذرانی با خانواده شود.

«دن سانتات» تصویرگر زبردست این کتاب اهل آمریکاست و نویسندگی هم می‌کند. پدر و مادر او دوست داشتند پسرشان پزشک شود؛ اما او در مراحل آخر تحصیلش به رشته طراحی تغییر رشته داد. او در آغاز برای بزرگ‌سالان طراحی می‌کرد؛ اما بعد از مدتی به کار کودک روی آورد. وی توانسته در سال ۲۰۱۴ مدال کلدکات را دریافت کند. سانتات بیش از ۶۰ عنوان کتاب دارد.

ترجمه کتاب را «نازنین موفق» انجام داده است. او در دانشکده زبان‌های خارجی تحصیل و کارش را با ترجمه رمان‌های ترسناک آغاز کرده است. بعد از آن هم به سراغ کتاب‌های لطیف کودکانه رفته و حالا هم نوبت به این کتاب رسیده است.

 

گزیده‌هایی از کتاب

وقتی نیکِ کوچولو دایناسورش را توی جیبش می‌گذاشت، شجاع می‌شد، درست به اندازه نیکِ بزرگ.

کاربردها و فعالیت ها

پس از بلندخوانی کتاب با پرسش‌هایی مانند زیر با کودک گفت‌وگو کنید:

  • ترس و شجاعت به چه معناست؟
  • از چه چیزهایی می‌ترسی؟
  • برای روبه‌رویی با ترست چه می‌کنی؟
  • درباره دایناسورها چه می‌دانی؟
  • تو برای داشتن اعتماد به نفس و شجاعت از چه چیزی یا کسی کمک می‌گیری؟
  • دوست داری کدام ویژگی پدرت را داشته باشی؟

           ادامه‌ی فعالیت‌های این کتاب را در صفحه‌ی فعالیت پیشنهادی برای کتاب بابا و دایناسور بخوانید.

شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
Dad and the dinosaur
پروفایل نویسنده
نویسنده
Gennifer Choldenko, جنیفر چولدنکو
پروفایل مترجم
پروفایل ویراستار
ویراستار
  • پروانه بیات
تصویرگر
  • Dan Santat
  • دن سانتات
نگارنده معرفی کتاب:
برگردان (متن)
  • نازنین موفق
سال نشر
۱۳۹۸

ديدگاه شما

پرسش و پاسخ