مجموعه کتاب‌های اتولاین

مجموعه کتاب‌های اتولاین

«اتولاین» نام دختری است که در جایی به نام بیگ سیتی به همراه بهترین دوستش آقای مونرو زندگی می‌کند. مشخص نیست که بیگ سیتی در کدام کشور است، همین‌طور معلوم نیست آقای مونرو دقیقاً چیست. اما آنچه مشخص است اینکه آقای مونرو بهترین دوست اتولاین است. فقط از باران و شانه‌‌کردن موهایش خوشش نمی‌آید. پدر و مادر اتولاین مجموعه‌دار و جهانگرد هستند؛ برای همین همیشه در سفرند. تمام کارهای اتولاین مثل پختن غذا، مرتب‌کردن خانه، تا کردن لباس‌ها و... را کارکنان شرکت‌های تخصصی انجام می‌دهند.

 

اتولاین و آقای مونرو عاشق ماجراجویی هستند و در همه‌ی جلدهای این رمانِ تصویری، ماجرایی خاص را دنبال می‌کنند. نوشتار و صفحه‌آرایی کتاب دارای نو‌آوری و خلاقیت است. صفحات کتاب مملو از جزئیات بسیار و فضاهای خلاقانه است که باعث ایجاد دقت و تمرکز بسیار در کودکان می‌شود. تصویر، بار زیادی از فضای داستان را به دوش می‌کشد. از جای‌جای صفحات کتاب، برای توضیح تصویر و برقراری ارتباط دیداری خواننده استفاده شده است. طنز ظریفی در متن و حتی تصاویر وجود دارد که خواندن این کتاب را دلنشین‌تر می‌کند. می‌توان گفت داستان اتولاین، داستان تمام کودکانِ تنها در دنیای صنعتی است که والدین‌شان به دلیل مشغله‌های بسیار غایب‌اند.

«کریس ریدل» نویسنده و تصویرگر کتاب تلاش کرده تا با مفهوم مجموعه‌داری (شغل مادر و پدر اتولاین) از سنت‌ها، اشیای تاریخی، صنایع دستی و خرده‌فرهنگ‌های کشورهای مختلف دنیا صحبت کند و بدین طریق توجه خواننده را به آن‌ها جلب نماید. کریس ریدل به گفته‌ی خودش عاشق تصویر‌گری است. از همین رو چیره‌دستانه توانسته مفاهیم گوناگون و حتی احساسات را با کمک تصویر در کتابش به نمایش درآورد.

کریس ریدل نویسنده و تصویرگر

به عنوان نمونه، می‌توان به مبل بیدرمایر در داستان اشاره کرد. مبلمان بیدرمایر در اروپای قرن نوزدهم، آخرین سبک‌های کلاسیک قبل از تولیدات صنعتی مبلمان به شمار می‌آید. آقای مایر و اتولاین هر‌وقت می‌خواهند استراحت کنند دوتایی در مبل بیدرمایرشان غرق می‌شوند. کریس ریدل قصد دارد بگوید برای نجات از هیاهوی صنعتی شدن و تنهاییِ انسان‌ها، به سنت‌ها و تاریخ پناه ببریم.

«اتولاین» نام مجموعه رمان تصویری است که چهار جلد از آن به چاپ رسیده است. اسامی این چهار جلد به ترتیب زمانِ چاپ، «اتولاین و گربه زرد»، «اتولاین به مدرسه می‌رود»، «اتولاین در دریا» و «اتولاین و روباه بنفش» است.

در «اتولاین و گربه زرد» ماجرای سرقت سگ‌های قیمتی رخ می‌دهد.

کتاب اتولاین و گربه زرد

«اتولاین به مدرسه می‌رود» به استعدادیابی کودکان اشاره دارد و نکته‌ی جالب‌توجه کتاب این است که همه‌ی کودکان استعداد منحصر‌به‌فرد خود را دارند.

کتاب اتولاین به مدرسه می رود

«اتولاین در دریا» تنها کتاب از این مجموعه است که اتولاین از آقای مونرو جدا می‌شود. علت جدایی این است که آقای مونرو برای انجام دادن مأموریتی به زادگاهش، نروژ می‌رود.

کتاب اتولاین در دریا

«اتولاین و روباه بنفش» به داستان شخصیتی درونگرا، که از قضا شاعر است اما هیچ‌وقت دیده نمی‌شود، می‌پردازد. اگرچه این چهار جلد مجموعه هستند، داستان‌های مستقلی دارند.

کتاب اتولاین و روباه بنفش

گزیده‌هایی از کتاب

  جمعه‌ شب، اتولاین برای دیدن آقای مونرو به بال شرقی رفت. گفت: «هفته‌ی خیلی پرکاری داشتم. کلاس نگاه‌کردن، کلاس چای نوشیدن، کاغذ تا کردن و سوت‌زدن و...» آقای مونرو هم هفته‌ی پرکاری داشت. او همه جای مدرسه را به دنبال استعداد خاص اتولاین گشته بود، چون مطمئن بود که یک جایی در مدرسه است.

شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
Ottoline and yellow cat
نویسنده کتاب:
تصویرگر:
مترجم کتاب:
ناشر
نویسنده
Chris Riddell, کریس ریدل
برگردان
  • پارسا مهین‌پور
تصویرگر
  • Chris Riddell
  • کریس ریدل
سال نشر
چاپ دوم ۱۳۹۸

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.