ماتیلدا

ماتیلدا

"نکته خنده داری که در برخی از پدر و مادرها وجود دارد این است که حتی اگر فرزندشان چندش آورترین موجود عالم هم باشد، باز فکر می کنند تحفه ای بی همتاست." اما گاهی به پدر و مادر هایی بر می خوریم که نقطه مقابل گروه قبلی هستند، یعنی هیچ عشق وعلاقه ای به فرزندشان ندارند. خانم و آقای "ورم وود" یعنی پدر ومادر "ماتیلدا" از این قماش اند.

آن ها ماتیلدا را به صورت یک پوسته ی زخم نگاه می کنند. "پوسته زخم، پوست خشک روی زخم است که باید با آن ساخت تا وقتش برسد و آن را کند و دور انداخت." در چنین وضعیتی "به قول ناپلئون تنها راه منطقی، ضد حمله است"، ...

داستان "ماتیلدا" از شاهکارهای ادبیات کودکان جهان است. درون مایه ی تربیتی و اجتماعی داستان همراه با زبانی طنزآمیز و پر کشش، خواندن را برای مخاطب لذت بخش می کند. خواننده با ماتیلدا همراه می شود تا در مبارزه ها و پیروزی های او بر آدم بزرگ هایی که کودکان را دوست ندارند سهیم شود. استفاده از استعاره، واژه های خنده دار و عبارت هایی که کودک امروز می پسندد، داستان را در جایگاه ادبیات ماندگار قرار می دهد. کتاب با تصاویر طنز همراه با موضوع به اوج کمال می رسد. رولد دال نویسنده ی داستان از سوی تمام کودکان دنیا برنده ی جایزه ی بهترین نویسنده ی قرن کودکان در سال ۲۰۰۰ شده است. ویژگی کتاب علاوه بر کارکرد تربیتی- تفریحی آن، لذت بخشیدن به مخاطب و بر انگیختن او به مطالعه است. خواندن"ماتیلدا به والدین و مربیان تربیتی - آموزشی پیشنهاد می شود.

گزیده‌هایی از کتاب

خانم هانی که نمی خواست در برخورد با این آدم ها از کوره
در برود گفت: " هنوز همه اش را نگفته ام. ماتیلدا تا جایی که من
متوجه شده ام، یک مُخ ریاضی هم هست! می تواند اعداد چند
رقمی را مثل برق در ذهنش ضرب کند."

شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
Matilda
ناشران
نویسنده
Roald Dahl, رول دال
سال نشر
۱۳۸۶

دیدگاه ها

بسیار عالی بود


بسیار عالی بود


ديدگاه شما

عضویت در کانال تلگرام