از خواب بیدار شو پوکا

عنوان لاتین
Poka & Mine Le Reveil

مین کوچولو از خواب بیدار شده است. او به اتاق پوکا (پدر) می رود. پوکا هنوز در رختخواب است. اما هوای بیرون خیلی خوب است و مین کوچولو می خواهد به گردش برود. بنابراین همه ی تلاش خود را می کند تا او را از رختخواب بیرون بکشد. .... سرانجام یک صبحانه مفصل درست می کند و با خواندن کتاب خود را سرگرم می کند تا پوکا صبحانه خود را تمام کند.

سپس به اتاق خودش بر می گردد تا برای بیرون رفتن آماده شود. او تصمیم می گیرد که کدام لباسش را بپوشد. او به اتاق پوکا باز می گردد. پوکا که در نبود مین آماده شده است خود را به خواب می زند تا کمی سر به سر مین بگذارد.......

مین سرانجام موفق می شود به گردش برود. اما او که حسابی خسته شده است در کنار برکه به خواب می رود.

داستان "از خواب بیدار شو پوکا" ماجرای از خواب بیدار کردن کودک است که هر صبح بیشتر پدر و مادرها با آن درگیرند. در این داستان‌ جای فرزند و والد عوض شده است و کودک است که تلاش می کند با ترفندهای گوناگون پدر را از خواب بیدار کند. کودکان از شنیدن این داستان آشنا که به شیوه ای نو و خنده دار روایت شده لذت خواهند برد.

این داستان با مخاطب خود درباره ی تلاش برای رسیدن به هدف، استقلال و تصمیم گیری، شوخ طبعی، دوستی با طبیعت و کتاب و کتابخوانی به شکلی غیر مستقیم و تنیده شده در داستان و تصویرها صحبت می کند.  

از مجموعه داستان های تصویری پوکا و مین، "پوکا و مین در ته جنگل"، "پوکا و مین و بازی فوتبال"، "پوکا و مین در سینما" و "پوکا و مین در موزه" نیز از سوی نشر راز بارش منتشر شده است. در این مجموعه داستان ها کیتی کروسر رویدادهای روزمره در یک خانواده ی تک والدی را به تصویر می کشد.

او در سال ۲۰۱۰ جایزه آسترید لیندگرن را از آن خود کرد. داوران این جایزه او را نویسنده ای توصیف کرده اند که با رعایت کردن سنت ها و اصول نگارش کتاب های تصویری، آثاری خلاقانه می آفریند. "او در آثارش راه تبدیل ناتوانی ها و کاستی ها به توانایی و پیشرفت را نشان می دهد و انسانیت و همدلی در کتاب هایش موج می زند. هیئت داوران جایزه آسترید لیندگرن کروسر را نویسنده ای چیره دست نامیده اند که داستان هایش را با تصویرها ترکیب می کند تا کودکان مخاطب خود به ویژه آن دسته از کودکان را که با مشکلی دست به گریبان اند، به خواندن و لذت بردن از کتاب تشویق کند. این نویسنده و تصویرگر جوان به کودکان احترام می گذارد و موضوع های گوناگونی را برای کتاب هایش برمی گزیند تا طیف گسترده تری از کودکان از آن ها بهره مند شوند."

برگردان
مرجان حجازی فر
تهیه کننده
شبنم عیوضی
سال نشر
۱۳۹۰
ناشران
نویسنده
Kitty Crowther, کیتی کروسر
ویراستار
عاطفه سلیانی
Submitted by editor3 on