آب چال

عنوان لاتین
The water hole

«آب چال» کتابی است از مجموعه کتاب‌های سبز که در قالب داستان به معرفی برخی از جانوران و اهمیت و ارزش آب در زندگی آن ها می پردازد. هم‌چنین در این کتاب کودکان با شمارش اعداد از یک تا ۱۰ آشنا می شوند که مربی می تواند از آن برای آموزش غیرمستقیم اعداد به خردسالان استفاده کند.

هر کدام از صفحات کتاب، پوشش گیاهی و جانوریِ زیست‌گاه‌های متفاوتی را نشان می‌دهد. 10 زیست‌گاه با عدد 1 تا 10 معرفی شده‌اند و برای رنگ‌آمیزی هر عدد از پوست جانوران آن زیست‌گاه بهره‌گرفته شده است. مخاطب، کتاب را در آفریقا شروع می‌کند و در استرالیا به پایان می‌برد. تصاویر در این کتاب حرف اول را می‌زنند و نوشته‌های  کوتاهی تصویرها را همراهی می‌کنند. در هر صحنه، یکی از گونه‌های زیستگاه را می‌بینیم که آب می‌نوشد. از طریق تصویر با ظاهر آن‌ها و از طریق متن، با صدای آن‌ها آشنا می‌شویم.

 

 

نکته‌ی جالب توجه در این کتاب، سوراخی است که در هر صحنه به عنوان برکه تعبیه شده است. هر چه جلوتر می‌رویم این سوراخ  کوچک وکوچک‌تر می‌شود و تعداد جانورانی که آب می‌نوشند بیش‌ر و بیش‌تر؛ تا جایی که آب تمام می‌شود و جانوران تشنه راهشان را می‌کشند و می‌روند. اما ناگهان یک قطره باران فرو می‌افتد و پس از آن باران دوباره برکه‌ها را پر می‌کند. در صفحه‌ی آخر کتاب، طبیعت سرسبز و پرآبی را می‌بینیم که دوباره جانوران را مهان خود کرده است.

تصاویر رنگی و زیبای کتاب «آب‌چال» بدون نیاز به متن نیز می توانند داستان را روایت کنند. از ویژگی‌های دیگر این کتاب وجه معما‌گونه  و سرگرم‌کننده بودن آن است. در لا‌به‌لای تصاویر هر صفحه جانورانی پنهان شده‌اند که در نگاه اول دیده نمی ‌شوند. سایه و نام این جانوران در حاشیه‌ی بالا و پایین کتاب آمده و با دقت به تصاویر رنگی می‌توان آن‌ها یافت. قطع بزرگ کتاب نیز این احساس را به مخاطب القا می کند که در هر صفحه شاهد پوستری زیبا، با جزئیات فراوان است.

«گریم بِیس»، نویسنده و تصویرگر انگلیسی-استرالیایی این اثر، بیش‌ از 40 کتاب برای کودکان نوشته و تصویرگری کرده است و برخی از کتاب‌هایش طرف‌داران بسیاری در سطح جهانی دارد. از میان کتاب‌های او تاکنون تنها کتاب «آب‌چال» به فارسی برگردانده شده است.

کتاب «آب‌چال» را فواد نظیری به فارسی برگردانده است. از دیگر ترجمه‌های او در حوزه‌ی ادبیات کودک و نوجوان می‌توان از  «برادر عقاب، خواهر آسمان»، «جنگل حلبی»،و «خاندان زمین» نام برد.

 کتاب «آب‌چال»، رتبه‌ی اول کتاب سال محیط زیست را به خود اختصاص داده، در فهرست کتاب‌نامه‌ی رشد آمده و کتاب برگزیده‌ی جشنواره ی بین‌المللی کتاب کودک و نوجوان کاشان شده است.
 

برگردان
فواد نظری
سال نشر
1392
نویسنده
Graeme Base, گریم بیس
نگارنده معرفی کتاب
پدیدآورندگان
Submitted by admin on