کتاب کودک و نوجوان: سه گانه  بارتیمیوس

سه گانه بارتیمیوس

جاناتان استرود، نویسندهٔ این سه گانهٔ خواندنی، در سال ۱۹۷۰ در انگلستان به دنیا آمد. او در دانشگاه ادبیات انگلیسی خواند وسپس در انتشارات واکر لندن ویراستار فرهنگنامه‌ها وکتاب های مذهبی و تاریخی شد. سه گانهٔ بارتیمیوس او به سرعت، پس از انتشار، در فهرست کتاب‌های پرفروش جهان قرار گرفت.

داستان در جلد اول از این جا آغاز می‌شود که ناتانیل، پسر یازده ساله، شاگرد یک جادوگر است. روزی لاویس، جادوگر بی رحم، او را در مقابل دیگران تحقیر می‌کند. ناتانیل سخت‌ترین وردها را یاد می‌گیرد وبرای انتقام، بارتیمیوس. جن هزار ساله. را احضار می‌کند. اما زمانی که جن را می‌فرستد تا بزرگ‌ترین گنجینهٔ لاویس را بدزدد، در توفانی از جاسوسی، قتل وشورش گرفتار می‌شود.

در جلد دوم (چشم گولم) ناتانیل، جادوگر چهارده ساله، مأموریت دارد گروهی را که در مراکز مهم شهر حادثه می‌آفرینند شناسایی ونابود کند، اما این کار ساده نیست. اعضای گروه مخفی، از جمله کیتی، خود را پنهان کرده‌اند وهم زمان با حمله‌های دیگری پایتخت، ذهن ناتانیل را به هم می‌ریزند. ناتانیل باید برای کشف حقیقت به پایتخت سرزمین دشمن برود وجن بزرگ، بارتیمیوس، را احضار کند.

در جلد سوم (دروازهٔ پتولمی) بارتیمیوس، به علت اقامت طولانی در این دنیا ضعیف شده وناتانیل، به علت فشارهای زیاد، ناخودآگاه با او بدرفتاری می‌کند. کیتی، رقیب ناتانیل، هم در حال تکمیل تحقیقاتش دربارهٔ سحر و جادو و تاریخ زندگی بارتیمیوس است. در آخرین کتاب از سه گانهٔ بارتیمیوس، بار دیگر سرنوشت ناتانیل، کیتی و بارتیمیوس در هم می‌آمیزد و برای نخستین بار اسرار زندگی بارتیمیوس فاش می‌شوند.

سه گانهٔ بارتیمیوس را آقای محمد قصاح، مترجم نام آشنای آثار فانتزی، ترجمه کرده است.

 

شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
The golem’s eye
ناشر
ناشران
نویسنده
Jonathan Stroud, جاناتان استرود
برگردان
  • محمد قصاع
سال نشر
١٣٩١

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.