کتاب برای کودکان نابینا و کم‌بینا

این بخش کتاب‌هایی را دربرمی‌گیرد که برای کودکان نابینا یا کم‌بینا مناسب‌ هستند که کتاب‌های بریل، گویا، درشت‌نویسی شده، کتاب‌های حسی- لمسی و... را شامل می‌شوند.

کمبود کتاب‌های مناسب برای نابینایان و کم‌بینایان، یکی از مشکلات این قر از جامعه است. کودکان نابینا و کم‌بینا در صورت آموزش مناسب و کتابخوانی می‌توانند از نظر هوشی در سطح دیگر هم‌سالان خود باشند. بنابراین بسیار حائز اهمیت است که کتاب‌های مناسب در دسترس آن‌ها قرار بگیرد. این کودکان با کمک گرفتن از دیگر حواس خود، از دقت و کنجکاوی بیشتری برخوردارند.

تولید کتاب‌های صوتی باکیفیت، کتاب‌های حسی-لمسی، کتاب‌هایی به خط بریل و نیز کتاب‌های تصویری و درشت‌نویسی شده مناسب کودکان کم‌بینا و نابینا، سهم این کودکان از ادبیات است که باید در نظر گرفته شود.

زیر دسته بندی ها
کتاب «لافکادیو، شیری که جواب گلوله را با گلوله داد» اولین داستان شل سیلور استاین برای کودکان بوده است. این داستان مثل دیگر داستان‌های این نویسنده از مفاهیم عمیق و فلسفی برخوردار است. نمی‌توان گفت داستان فقط مخصوص کودکان است؛ بلکه بزرگسالان هم می‌توانند با بارها خواندن از آن لذت ببرند و به فکر فرو روند. «لافکادیو»، شیری بود که از شیر بودن خسته شده بود و مسیری جدید در پیش گرفت اما آن مسیر نیز نتوانست روح ناآرام او را آرامش بخشد.
سه شنبه, ۵ مرداد
«سازمان انگشتان رویایی»[2]، برنده‌ی «جایزه‌ی آساهی ایبی» در سال ۲۰۱۸، 25 سال پیشینه‌ی تولید کتاب برای کودکان کم‌بینا را دارد و آن‌ها را به دورنمای چشمگیر جهان پیرامون‌شان فرا می‌خواند. در این مقاله، پایه‌گذار سازمان انگشتان رویایی، داستان الهام‌بخش، چالش‌برانگیز و موفقیت این پروژه‌ی مهم در فرانسه را با ما درمیان می‌گذارد.
یکشنبه, ۱۳ تیر
"مرد بازرگان رفت و رفت از کوه و دشت گذشت تا به هندوستان رسید، هر چه داشت به سود فروخت و هر چه خواست به قیمت خرید. تحفه و سوغات فراوان در بار بست و وقت برگشت یاد خواهش و سفارش طوطی افتاد، بار و بنه وانهاد و رو به راه جنگل نهاد"
دوشنبه, ۲۰ دی
یکی بود یکی نبود. مرد فقیری بود که آه در بساط نداشت و به هر دری که می‌زد زندگی‌اش روبه‌راه نمی‌شد. شبی بعد از فکر کردن بسیار تصمیم گرفت برود و فلک را پیدا کند و علت این‌ همه بدبیاری و بدبختی را از او بپرسد ... و بعد سفری را آغاز می‌کند تا معلوم شود زندگی پر از فرصت است و ناهشیاری در از دست دادن فرصت‌ها نتایج سخت و بدی دارد.
چهارشنبه, ۱۷ آذر
‏حتماً ضرب المثل حق به حق دار می رسد را شنیده اید؟ مادر، لیلا را راضی می کند که به جای عروسک برایش چکمه بخرد.
سه شنبه, ۶ بهمن
چند بار برای شما پیش آمده که نتوانسته اید در یک ظرف مربا، آبلیمو یا روغن و . . . را باز کنید ؟ آنوقت چه می کردید؟ جلال هم موفق نمی شود در شیشه مربا را باز کند. حتی مادر ، آقای زینلی ، همسایه ی آنها ، همکلاسی ها ، معلم و پلیس و بقیه هم نمی توانند در آن را باز کنند.
چهارشنبه, ۹ دی
"نخ و سوراخ" کتاب پارچه ای، حسی – لمسی و مفهوم آموزی است که در قالب یک بازی طراحی شده است. کودک نخ را از سوراخ ها و موانع گوناگون می گذراند و سرانجام عروسکی را داخل کیسه پیدا می کند. این کتاب سبب ایجاد مهارت های حرکتی ظریف، برانگیختن کنجکاوی، تحریک حس لامسه، تشویق به حل معما در کودکان و آشنایی آن ها با مفاهیم باز کردن، گره زدن، عبور دادن و ... می شود.
سه شنبه, ۱۲ آبان
در میان همه پدیده های طبیعی پیرامون کودک،‌ ماه یکی از گیراترین و پر راز و رمزترین پدیده ایی است که کودک از همان سنین ابتدایی با آن آشنا می شود . کودک پیش ازآن که حتی زبان به سخن گشاید،‌ هر شب با نگاهش در آسمان به جست و جوی ماه است، چه آن  زمان که هلال باریکی است یا زمانی که کامل و پرنور می شود. فرانک آش نویسنده و تصویرگر این کتاب از این پدیده شگفت انگیز برای کودکان، داستانی تصویری خلق کرده است تا کودکی که همواره به سوی این توپ پرنور خفته در آسمان دست دراز می کند تا...
یکشنبه, ۱۰ آبان
روزی، روزگاری درختی بود و او پسرک کوچکی را دوست می داشت. پسرک تا خردسال بود با شاخه هایش بازی می کرد، سیب هایش را می خورد و در سا یه اش می خوابید. به تدریج که بزرگ تر شد دیگر کمتر با درخت انس داشت.
یکشنبه, ۵ مهر
‏برخی از داستان ها به مرتبه ای می رسند که فرهنگ ساز می شوند و بخشی از فرهنگ بشری را می سازند. شازده کوچولو یکی از این داستان ها است. "شازده کوچولو" کتاب قرن فرانسه شناخته شده است و یادمان باشد که فرانسه در سده بیستم یکی از سه کشور فرهنگ ساز جهان بوده است.
سه شنبه, ۲۷ مرداد
‏"شما که غریبه نیستید" عنوان زندگینامه ی هوشنگ مرادی کرمانی، از نویسندگان بزرگ ادبیات کودکان ایران است که به صورت خاطره نویسی توسط خود ایشان نوشته شده است. بیشتر رویدادهایی که در زندگی روای پیش می آید سخت و تأثیر گذار است و سخت تر از آن ها ضربه های عاطفی است که به او وارد می شود. اما راوی در آن فضایی که فقر مادی و فقر فرهنگی به هم آمیخته است به روش های گوناگون سهم خودش را از زندگی می گیرد و ... کتاب مربوط به این کتاب گویا از سوی انتشارات معین در سال ۱۳۸۴ در ۳۱۹ صفحه به چاپ رسیده است. برای تهیه این کتاب گویا به کتابخانه حسینه ی ارشاد بخش نابینایان مراجعه کنید.
سه شنبه, ۲۷ مرداد
‏‏آرمان پیرمردی فقیر و ولگرد و بی‌خانمان است که زیر یکی از پل‌های پاریس زندگی می‌ کند و تمام دارایی او در یک گاری خلاصه می‌شود که با خود به این‌جا و آن‌جا می‌کشاند و هرچه گیرش می‌آید درونش می‌ریزد. آرمان دوستانی دارد که پبشنهاد کار به او داده‌اند ولی ...
سه شنبه, ۲۷ مرداد
این کتاب پارچه ای، اعداد ۱ تا ۹ را به کودک آموزش می دهد. در هر صفحه شکل هر عدد تکه دوزی شده است. در کنار هر عدد نیز به تعداد شماره آب نبات های رنگی برای آموزش مفهوم اعداد، گذاشته شده است. پدر، مادر و آموزگار می توانند با درآمیختن بازی های کلامی و یا استفاده از زبانی آهنگین آموزش اعداد را برای کودک دلنشین تر کنند. استفاده از تصاویر بزرگ و پارچه ی زبر و قابل لمس برای نمایش اعداد، این عدد آموز را برای کودکان نابینا و یا کم بینا نیز مناسب کرده است.
یکشنبه, ۱۸ مرداد
این كتاب حسی- لمسی یكی از ترانه های عامیانه ایران را به تصویر می كشد. كودك شما می تواند در حالی كه به تصویرهای برجسته این كتاب پارچه ای می نگرد و آن را لمس می کند به ترانه ی كه شما برایش می خوانید گوش بسپارد و با پدیده های طبیعی مانند ماه، باران، ابر و ... آشنا شود. این كتاب پارچه ای برای كودكان نابینا و كم بینا نیز به سبب داشتن تصاویر برجسته مناسب و قابل استفاده است.
یکشنبه, ۲۰ اردیبهشت
" فرفری " گوسفند سفیدی است که در یک صبح درخشان بهاری به دنیا می آید. روزها می گذرد اما فرفری بزرگ نمی شود! گوسفندهای دیگرفرفری کوچولو را مسخره می کنند و می خندند. فرفری غصه می خورد و برای اینکه بزرگ به نظر برسد خودش را با برف سفید و شکوفه های سفید گیلاس و پشم های سفید چیده شده بقیه گوسفندان می پوشاند.
شنبه, ۲۶ بهمن
" سیمون " شخصیت اصلی داستان، پسر کوچک کنجکاوی است که دوست دارد یاد بگیرد و بداند. سیمون عاشق باد و پرواز در باد است و روزهای پاییزی که باد بیشتری می وزد، با شوق از خانه بیرون می رود تا چیزهایی را که در هوا پرواز می کنند، ببیند.
شنبه, ۲۶ بهمن
"من همانم ، من همانم" کتابی است که با نظر کارشناسان و صاحب‌نظران آموزش و پرورش کودکان استثنایی برای استفاده و مطالعه کودکان نابینا مناسب شناخته شده و با خط مخصوص نابینایان (بریل) به چاپ رسیده است.
سه شنبه, ۱ بهمن
" سیمون " شخصیت اصلی داستان، پسر کوچک کنجکاوی است که دوست دارد یاد بگیرد و بداند. "سیمون" بهار را دوست دارد و تمام روزهای زمستان منتظر آب شدن برف ها و آمدن بهار است. او دوست دارد ساقه گیاهان را از زمین بیرون بیاورد و خرس ها را از خواب زمستانی بیدار کند و شکوفه ها را روی برگ درختان بیاورد.
یکشنبه, ۲۹ دی
" بچه های حیوانات" با درونمایه آموزشی و متنی بسیار کوتاه سعی دارد کودک را با حیوانات و بچه های آن ها آشنا کند. در این کتاب، بره، گوزن، جوجه، کانگورو، ببر، گورخر، فیل، زرافه، سگ، گوساله، اسب و پنگوئن و .... با متنی بسیار کوتاه همراه با اشاره به یکی از ویژگی های حیوان، به کودک معرفی می شوند.
یکشنبه, ۲۹ دی
" از شکوفه تا درخت " داستانی بسیار کوتاه با درونمایه آموزشی و عاطفی است که سعی دارد کودک را با طبیعت و پدیده های طبیعی آشنا کند. نویسنده با طرح داستانی ساده و شیرین، پیدا شدن غنچه روی شاخه های درخت بادام، شکوفه زدن غنچه ها، میوه شدن شکوفه ها، افتادن دانه در دل خاک و رشد دوباره نهال بادام ازدانه را روایت می کند و بخشی از زنجیره طبیعت را برای کودک به نمایش می گذارد.
یکشنبه, ۲۹ دی