ده توصیه برای تشویق کودکان به کتاب خواندن

ده توصیه برای تشویق کودکان به کتاب خواندن

conseils pour lui faire aimer la lecture

کتاب خواندن فقط در مدرسه انجام نمی‌شود. کودک شما در مدرسه از معلم خود خواندن را می‌آموزد اما از طریق شما به کتاب خواندن علاقه‌مند می‌شود.

کودکان خود را چگونه به کتاب خواندن تشویق کنید

۱. هیچ‌وقت برای دوست شدن کودک شما با دنیای کتاب دیر نیست. از وقتی که کودک شما می‌تواند بنشیند، می‌توانید کتاب‌های تصویری را میان دستانش بگذارید. در این سن، ارتباط او با کتاب ابتدا از طریق لمس کردن آن برقرار می‌شود. می‌توانید کتاب‌هایی از جنس‌های مختلف در دسترس او بگذارید تا آنها را ورق بزند یا حتی کتابی از جنس پلاستیک که با آن در حمام بازی کند. به‌تدریج او از طریق تصاویر ارتباط بین قصه و کلمات را درمی‌یابد و پس از دو سالگی او می‌تواند داستان را دنبال کند.

نمونه کتاب‌های تصویری و پلاستیکی برای کودکان خردسال:

چگونه می توان بال شکسته ای را درمان کرد

۲. مجله‌ای برای کودکتان مشترک بشوید که مناسب سن او باشد. او هر ماه مشتاقانه منتظر دریافت مجله خواهد بود.

۳. دوران طلایی خردسالی را به بهانه اینکه کودکتان نمی‌تواند بخواند، از دست ندهید. در این سن او می‌تواند عادت به مطالعه را کسب کند. در ابتدا جداسازی حروف و کلمات، بسیار کند صورت می‌گیرد. اگر همچنان به کتاب خواندن و ورق زدن کتاب با او ادامه دهید، میل به یادگیری را در او زنده می‌کنید.

۴. در اتاقش یک کتابخانه قرار دهید. برای پر کردن این کتابخانه به کتاب‌فروشی‌های مختلف بروید و از بخش کودک آن خرید کنید. او را به بخش کتاب‌های مناسب سنش ببرید و از او بخواهید که خودش کتاب انتخاب کند.

۵. از کتاب‌های کمیک‌استریپ که بیشتر عکس هستند و کمتر متن دارند، چشم‌پوشی نکنید. این کتاب‌ها بسیار منبع خوبی برای یافتن لذت خواندن هستند. به خاطر همین تصاویر است که کودک جذب کتاب می‌شود. افزون بر این، این کتاب‌ها به او اجازه می‌دهند که به کتاب به چشم یک شی نگاه کند و به آن خو بگیرد.

نمونه کتاب کمیک‌استریپ مناسب:

  • «هدیه سال نو و داستان‌های دیگر» از مجموعه شاهکارهای ادبی مصور– انتشارات آفرینگان
  • «سپید دندان» از مجموعه شاهکارهای ادبی مصور- انتشارات آفرینگان

۶. کتابخانه عمومی نزدیک محل زندگیتان را نشانش دهید. در این کتابخانه‌ها، حتما بخشی را به کودک اختصاص داده‌اند و برنامه‌های خاصی برای بچه‌ها دارند. سعی کنید در این برنامه‌ها شرکت کنید.

۷. اگر می‌خواهید کودک خود را به کتاب خواندن علاقه‌مند کنید، از هفت یا هشت سالگی، کتاب‌هایی مطابق با علاقه‌مندی‌های کودک به او بدهید. مثلا کتابی که قهرمان داستان دختری شوالیه است و...

۸. در حضور کودک خود، کتاب بخوانید. اگر خودتان نمونه یک کتابخوان باشید، او هم به کتاب خواندن تشویق می‌شود. وقتی کودک شما بزرگتر شد، وقت خوبی است که با هم درباره کتابی که می‌خوانید، حرف بزنید: «مامان داری چه کتابی می‌خوانی؟»

۹. در خانه قوانینی بگذارید تا تلویزیون و کامپیوتر تمام وقت آزاد کودک شما را اشغال نکند.

۱۰. صبور باشید! اگر کودک شما علاقه کمی به خواندن دارد، او را سرزنش نکنید. به یاد داشته باشید که قوانین نمی‌توانند علاقه به مطالعه را در کودک شما به وجود بیاورد. دانیل پنک ، در رمان خود حقوق مطالعه را گوشزد می‌کند:

- حق کتاب نخواندن

- حق پریدن از یک صفحه به چند صفحه بعد

- حق تمام نکردن کتاب

- حق دوباره خواندن کتاب

- حق خواندن کتاب به هر روشی

- حق خیال‌پردازی

- حق خواندن کتاب در هر جایی

- حق فهمیدن فقط قسمت کمی از کتاب‌ها

- حق خواندن کتاب با صدای بلند

- حق سکوت کردن

این نویسنده در آخر این حقوق، اضافه کرده است: فعل «خواندن»، وجه امری را به‌هیچ‌وجه نمی‌پذیرد. در عوض، این فعل با افعالی مانند «دوست داشتن» و «خیال کردن» بسیار خوب جفت می‌شود.

اگر بگوییم: «برو تو اتاقت و کتابت را بخوان» هرگز نتیجه‌ای نخواهیم گرفت.

پس بیاییم تمرین کنیم: «دوستم بدار»، «خیالت را پرواز بده» و «کتاب بخوان».

چند کتاب مناسب برای کودکان ۳ تا ۶ سال:

کتاب خواندن با کودکان

پیت گربه هه

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.