حفظ تنوع زیستی، بخش حیاتی پیمان ما با یکدیگر و سیاره‌ای است که در آن پرورش می‌یابیم

حفظ تنوع زیستی، بخش حیاتی پیمان ما با یکدیگر و سیاره‌ای است که در آن پرورش می‌یابیم

۲۲ مه برابر با ۲ خردادماه روز جهانی تنوع زیستی است. دبیرکل سازمان ملل متحد در پیامی به مناسبت روز جهانی تنوع زیستی ۲۰۱۶ افزون بر ترغیب، همه دولت‌ها و ذینفعان به حفظ و مدیریت پایدار تنوع حیات روی زمین برای نسل‌های کنونی و آینده گفت: حفظ تنوع زیستی، بخش حیاتی پیمان ما با یکدیگر و سیاره‌ای است که در آن پرورش می‌یابیم.

متن کامل پیام بان کی مون را در زیر بخوانید:

«تنوع زیستی و خدمات زیست بومی که فراهم می‌آورد، اساس زندگی روی زمین، معیشت و رفاه مردم در همه جا است. حمایت از تنوع زیستی و جلوگیری از زیان‌های بیشتر، سرمایه‌گذاری ضروری بر آینده جمعی ما است.

تنوع زیستی مساله مهم و مرتبط در دستور کار ۲۰۳۰ برای توسعه پایدار است. آرمان پانزدهم آشکارا اهمیت متوقف ساختن نابودی تنوع زیستی و سایر آرمان‌ها اهمیت تنوع زیستی برای ریشه کن ساختن فقر، فراهم آوردن غذا و آب شیرین و بهبود زندگی در شهرها را به رسمیت می‌شناسند. ضروری است در زمینه تلفیق تنوع زیست‌محیطی در برنامه‌ها و سیاست‌های بخش منابع طبیعی و توسعه اقتصادی اجتماعی و دگرگون ساختن چگونگی ارزش‌گذاری و مدیریت آن در جوامع، پیشرفت کنیم.

با وجود تعهدات متعدد، افزایش از بین رفتن تنوع زیستی در تمامی مناطق ادامه دارد. تنها ۱۵ درصد کشورها در مسیر دستیابی به «اهداف آیچی» در مورد تنوع زیستی تا تاریخ مورد نظر، یعنی سال ۲۰۲۰ هستند. به علاوه، گسترش پیش‌بینی شده بخش‌هایی که به تنوع زیستی وابسته بوده و بر آن موثر هستند، شامل کشاورزی، جنگل‌داری، شیلات و آبزی‌پروری در دهه‌های آینده چالشی مهم برای متوقف ساختن نابودی تنوع‌زیستی ایجاد خواهد کرد.

معکوس کردن این روندها مستلزم اقدام همه بخش‌ها و ذی‌نفعان از دولت‌های عضو و کارگزاری‌ها سازمان ملل متحد تا جامعه مدنی، دانشگاه و کسب و کارها خواهد بود. به پژوهش بهتر و اقدام براساس شواهدی نیازمند هستیم که حاکی از لزوم تنوع زیستی برای دستیابی به ارمان‌های اجتماعی و اقتصادی هستند.

استفاده مسئولانه از منابع طبیعی برای توسعه پایدار ضروری است. تلفیق تنوع زیست‌محیطی در برنامه‌ها و سیاست‌های بخش منابع طبیعی و توسعه اقتصادی اجتماعی تضمین خواهد کرد که پرداختن به نیازهای توسعه و حفاظت از محیط زیست متقابلا از یکدیگر حمایت می‌کنند.

اینجانب در روز جهانی تنوع زیستی، همه دولت‌ها و ذی‌نفعان را به حفظ و مدیریت پایدار تنوع حیات روی زمین برای نسل‌های کنونی و آینده ترغیب می‌ کنم. حفظ تنوع زیستی، بخش حیاتی پیمان ما با یکدیگر و سیاره‌ای است که در آن پرورش می‌یابیم.»

اطلاعات:
تاریخ انتشار: ۱۳۹۵-۰۳-۰۳ ۱۳:۲۲
نویسنده:
گروه خبر کتابک
منبع:
ایسنا
متن سفارشی:

ديدگاه شما

عضویت در کانال تلگرام