علی عامه کن

علی عامه کن
مشخصات
نام: 
علی
نام خانوادگی: 
عامه کن

 علی عامه کن، پنجم شهریور ۱۳۵۵ در آستانه اشرفیه در گیلان به دنیا آمد.

او در سال ۸۰ مدرک کارشناسی نقاشی خود را دریافت کرد اما تصویرگری کتاب برای کودکان را سال‌ها پیش از آن، در سال ۷۵ آغاز کرد. 

تصویرسازی برای کتاب‌های فارسی آموز ادبی ۱و۲ و ۳ و واژه نامه چیستانی، افسانه درخت خرما و بزی از مجموعه کارهای عامه کن است. کارهای عامه کن، در نمایشگاه‌های معتبری مانند براتیسلاوا (در سال‌های ۲۰۰۳ و ۲۰۰۵)، بلگراد (۲۰۰۵) و بینال سارمده ایتالیا به نمایش درآمده است. کیفیت کار این تصویرگر، سبب شده تا نام او در میان تصویرگران مشهور جهان قرار بگیرد. علی و برادرش حسن عامه کن، بنیان گذاران گروه تصویرگری آبی هستند. گروه آبی، گروهی هنری متشکل از تصویرگران کتاب کودک از سراسر جهان است که در سال ۸۶ از سوی این دو برادر بنیان گذاری شده است. هدف از تشکیل گروه آبی، ارتقای کار تصویرگران جوان ایرانی بوده و این‌که تصویرگران از سراسر جهان با تعامل با یکدیگر، با شیوه کار و فرهنگ هم آشنا شوند. 

علی عامه کن، با نشریه‌های کیهان بچه‌ها، سروش کودکان، سروش نوجوان، مجله باران و مجلات کمک آموزشی رشد همکاری داشته است. او در روز ۱۹ اسفند ۸۹ در اثر بیماری سرطان در زادگاهش درگذشت.

بخوانید:
برای پسر باران علی عامه‌کن

راهنما

دیدگاه ها

متاسفانه با کارهای ایشان آشنایی ندارم


بسیار پسر خوبی بود او بسیار زحمت کشید تا این مو عفقیت را به دست اورد و از تلاش و کوشش دست نمی کشید روح شاد و یادش گرامی .


ديدگاه شما