چند فعالیت کتابخوانی ساده برای گروه سنی ۱۱ تا ۱۳ ساله

چند فعالیت کتابخوانی ساده برای گروه سنی ۱۱ تا ۱۳ ساله
نویسنده: 
Zoë Kashner
برگردان: 
فاطمه بدری

چند فعالیت کتابخوانی ساده

فرزندان شما با سپری کردن دوران کودکی و شروع نوجوانی، کم‌کم اولویت‌های دیگری را جایگزین خواندن کتاب می‌کنند و به انجام فعالیت‌های دیگری علاقه‌مند می‌شوند. حفظ عادت به خواندن و لذت بردن از آن در نوجوانان بسیار حائز اهمیت است.

در این مقاله چند فعالیت کتابخوانی ساده به شما معرفی می‌کنیم که به کمک آن‌ها می‌توانید عادت به خواندن را در فرزند خود ایجاد و حفظ کنید.

فعالیت کتابخوانی نخست: یک انجمن فعال کتابخوانی تشکیل دهید

همراه نوجوان خود یک انجمن کتابخوانی کوچک تشکیل دهید. از او دعوت کنید کتابی را انتخاب کند تا هر دو آن را بخوانید. پس از خواندن آن کتاب، نوبت شماست کتابی را برای خواندن هر دو نفرتان برگزینید. هر دوی شما از اینکه کتابی را انتخاب کنید که دیگری هم از خواندن آن لذت ببرد، بسیار هیجان‌زده خواهید شد. اگر فرزند نوجوان شما کتاب‌های احمقانه، بی‌ادبانه یا کتاب‌هایی با محتوای نامناسب انتخاب کرد، ابراز ناخرسندی نکنید. نشان دادن علاقه به ذائقه‌ی ادبی او –هر چیزی هم که باشد- نشانه‌ احترام به او است.

فعالیت کتابخوانی دوم: به او در هویت‌یابی کمک کنید

هنگامی که نوجوان شما به آینده‌ در پیش روی خود می‌نگرد، آغاز به هویت‌یابی با افراد مشهور مختلف می‌کند. ممکن است او بخواهد یک فوتبالیست یا یک دانشمند شود.

به نوجوان در یافتن زندگینامه‌هایی مناسب سن‌اش یاری رسانید. او به کمک زندگینامه‌ی این افراد موفق، همه‌ی حقایق لازم را درباره‌ی موفقیت در رشته و زمینه‌ای که به آن علاقه‌مند است، فرامی‌گیرد.

فعالیت کتابخوانی سوم: برای خواندن، به او جایزه دهید

دانش‌آموزان اغلب در این سن بسیار مشغول هستند به طوری که زمان فراغت برای آنان بسیار باارزش است. این جمله به این معنا است که آنان دوست دارند این زمان را با بازی‌های ویدیویی، تلویزیون و صحبت کردن با تلفن بگذرانند. شاید خواندن با لذت آخرین کاری باشد که نوجوانان علاقه‌مند به انجام آن باشند. تلاش کنید که معامله‌ای را با نوجوان خود انجام دهید.

در کنار هم، فهرستی از کتاب‌هایی را که او می‌خواهد در سال جاری بخواند، تنظیم کنید. در قدم بعدی خواسته‌هایی را که دارد یادداشت کنید؛ برای نمونه ممکن است او یک کوله‌پشتی جدید یا یک جفت کفش بخواهد. برآوردن هر خواسته‌ی او را مشروط به خواندن یکی از کتاب‌های این فهرست کنید.

 

فعالیت کتابخوانی

 

فعالیت کتابخوانی چهارم: تحقیق و جست‌وجو را به او بسپارید

می‌خواهید برای تعطیلات خود برنامه‌ریزی کنید؟ این بهترین فرصت است تا نوجوان شما در زمینه‌ خواندن فعالیت کند.

از او بخواهید اطلاعات لازم درباره‌ی مکانی که برای تعطیلات به آن جا می‌روید، در اینترنت جست‌وجو کند. از او بخواهید درباره‌ی محل اسکان، مسیرهای رانندگی و اتوبوس‌رو و همچنین جدول زمان‌بندی پروازهای هواپیما یا سایر کارهایی که در برنامه‌ریزی یک سفر، ضروری و لازم است، تحقیق کنید. او بسیار خوشحال خواهد شد که در تصمیم‌گیری خانواده سهیم بوده است.

شما همچنین می‌توانید شبیه این فعالیت را هنگام خرید یک تلویزیون نو یا یافتن یک پارک عمومی جدید برای بازدید به نوجوان خود پیشنهاد کنید.

- سایت کتابک در پیوند با این مقاله، مقاله‌های زیر را به شما معرفی می‌کند:

راهنما

عضویت در کانال تلگرام