چیتی چیتی، بنگ بنگ

عنوان لاتین
Chitty-Chitty-Bang-Bang: The Magical Car

رمان‌های کلاسیک، مثل غذاهای قدیمی، آدم‌های قدیمی، رنگ و بو و عطر و نثر و داستان خودشان را دارند. بستگی دارد ذائقه‌ی ادبی‌تان را چطور تربیت کرده باشید. کمتر کسی می‌تواند رمان کلاسیک بخواند و لذت نبرد. به خصوص وقتی پای یکی از بهترین‌ها؛ یعنی کتاب چیتی چیتی بنگ بنگ نوشته‌ی یان فلمینگ در میان است.

خانواده پات، خانواده‌ای معمولی نیست و پدر خانواده، ناخدا کاراکتاس پات، که هم مخترع است و هم کاشف، از همه اجق وجقی‌تر است. خانواده‌ی پات پول زیادی در بساط ندارند و بخور و نمیر زندگی می‌کنند. تا این که ناگهان ماشین قراضه، قدیمی و زهوار دررفته‌ای سرراه‌شان قرار می‌گیرد. البته این ماشین در جوانی، بسیار غرورآفرین بوده و افتخارات زیادی کسب کرده است ولی در پیری قسمت پات‌ها شده است.ماجرای پات‌ها و این ماشین برای هر مخاطبی لذت‌بخش است.

این کتاب از مجموعه رمان‌های کلاسیک انتشارات قدیانی انتخاب شده است که بی‌شک بسیاری از آن‌ها خواندنی هستند، هر چند پیش از این نیز، در سال‌های گذشته، به فارسی ترجمه شده‌اند. کتاب چیتی چیتی بنگ بنگ که براساس آن فیلم سینمایی هم ساخته شده است، پیش از این توسط احمد میرعلائی ترجمه شده بود.

درباره نویسنده کتاب چیتی چیتی بنگ بنگ

کتاب چیتی چیتی بنگ بنگ تنهای کتاب نویسنده سرشناس انگلیسی و خالق داستان‌های جیمز باند، یان فلمینگ است. او این داستان را برای پسرش نوشت. در ابتدا این کتاب در سه جلد منتشر شد. جلد اول آن در اکتبر سال ۱۹۶۴ در لندن منتشر شد.

از این داستان فیلمی هم ساخته شده است که رولد دال، نویسنده برجسته ادبیات کودکان در نگارش فیلم‌نامه آن همکاری داشت.

 

برگردان
راضیه ابراهیمی
تهیه کننده
پژوهشنامه ادبیات کودک و نوجوان
سال نشر
۱۳۹۳
ناشر
نویسنده
یان فلمینگ
Submitted by editor on