تجربه کودکان پیش‌دبستانی خانه کودک کوشا از یادگیری واک «ق»

آنچه می‌خوانید تجربه‌ای است از دو مربی خانه کودک کوشا هنگام آموزش واک «ق» بر اساس بسته پژوهشی «الفباورزی با کاکاکلاغه» به کودکان مهد.

 

تجربه «با من بخوان» در خانه کودک کوشا

این کلاس با حضور ۹ کودک پیش‌دبستانی، پنجم خردادماه ۱۳۹۷ در کتابخانه خانه کودک کوشا برگزار شد.

مربی از کودکان پرسید: فکر می‌کنید مهمان امروز ما کیست؟

هر کودک حدسی زد و پاسخی داد.

مربیان با راهنمایی‌های خوب به پاسخ‌های کودکان جهت می‌دادند؛ مانند مهمان ما یک پرنده است و اولش «ق» دارد. بدنش از پر پوشیده است و ...

بالاخره یکی از کودکان گفت قو و مربی دوباره پرسید: قو چه رنگی است؟

همه گفتند سفید اما آزاده گفت: ولی قوی من سیاه است.

مربی گفت: چرا سیاه است؟

دوباره هر کودک حدسی زد و پاسخی داد. در ادامه، کودکان رانش‌گاه واک «ق» را تمرین کردند و سپس داخل کیسه‌ای تعدادی وسیله گذاشتند و هر کودکی با چشم بسته و لمس کردن آن باید تشخیص می‌داد که چه وسیله‌ای است. در نام تمامی وسایل داخل کیسه واک «ق» تلفظ می‌شد. سپس کودکان همه با هم شعر مربوط به این بخش را همراه با داستانک «خانه قوها در قایق خالی» از کتاب «الفباورزی با کاکاکلاغه» خواندند و فعالیت هنری آن را با کاغذ رنگی قایق درست کردند.

 

آموزش واک ق

 

ساخت کاردستی

 

خانه کودک کوشا

 

در این جلسه بلندخوانی، کودکان افزون بر آشنایی با واک «ق» و یادگیری آن، با شعر و موسیقی شادی کردند، از انجام فعالیت هنری برای تقویت تمرکز، دقت، هماهنگی چشم و دست و خلاقیت و خلق یک اثر لذت بردند و بلندخوانی را برای تقویت مهارت شنیداری و مهارت دیداری و همچنین آشنایی با نویسه واک «ق» تجربه کردند.

خانه کودک کوشا در محله امامزاده یحیی واقع در بهارستان از سال ۱۳۹۳ به برنامه «با من بخوان» پیوسته است و از آن زمان نشست‌های بلندخوانی و آموزش خلاق سواد پایه از راه ادبیات (آواورزی، الفباورزی و ریاضی‌آموز لولوپی) در این مرکز با کودکان اجرا می‌شود.

با بسته پژوهشی الفباورزی با کاکاکلاغه بیشتر آشنا شوید

 

نویسنده
رسانه با من بخوان
کلیدواژه:
Submitted by editor71 on