گل ‌های پیاده رو

عنوان لاتین
Sidewalk Flowers

در کتاب تصویری «گل ‌های پیاده رو» دختری کوچک با لباس قرمز رنگ همراه پدرش از مغازه‌ی خواروبار فروشی به سمت خانه قدم می‌زند. دختر در حالی‌که پدرش چندان توجهی به او ندارد، گل‌های وحشی بین راه را جمع آوری می‌کند. از میانه راه به بعد دختر تعدادی از گل‌های دسته گلش را به دیگران هدیه می‌دهد، چه دریافت کنندگان متوجه شوند و چه نشوند.

تعدادی گل قاصدک و نرگس به پرنده‌ای مرده که در پیاده‌رو افتاده است، شاخه‌ای یاس به بی‌خانمانی که روی نیمکت پارک خوابیده است، چند شاخه بابونه لابه‌لای موهای مادر و خواهر و برادرش و...

درباره کتاب گل‌های پیاده‌رو

کتاب «گل‌ های پیاده‌ رو» کتاب تصویری بدون کلام است. «جان آرنو لوسن» نویسنده‌ کتاب شاعری شناخته شده است که بر اساس داستان او، کتاب تصویرگری شده است.

کتاب شاعرانه «گل‌ های پیاده‌ رو» دریچه‌ای است به اهمیت دادن چیزهای کوچک، کودکان و رفتارهای کوچکی که معمولا آن‌ها را نمی‌بینیم. خوانندگان دنیای اطراف دخترک را از چشم او می‌بینند. دنیایی اغلب خاکستری که با گل‌های وحشی بهاری که از لابه‌لای سنگفرش‌ها در آمده‌اند رنگی شده است. با اهدای هر گل و هر مهربانی‌ به تدریج رنگ‌آمیزی تصاویر کتاب تغییر می‌کند، تا جایی که تصویرگری خاکستری کتاب به کل تبدیل به تصاویری رنگارنگ می‌شود.

گل های پیاده رو

کتاب «گل ‌های پیاده رو» برنده‌ جایزه‌های بسیاری شده است؛ از جمله بهترین کتاب تصویری کودکان سال منتخب نیویورک تایمز در سال ۲۰۱۵، جایزه ادبی فرماندار کل کانادا برای بهترین کتاب تصویری کودکان در سال ۲۰۱۵.

افزون بر این این کتاب در فهرست ۲۰۱۷ کتاب‌های برگزیده برای کودکان با نیازهای ویژه دفتر بین المللی کتاب برای نسل جوان معرفی شده است. کتاب «گل ‌های پیاده رو» به دلیل قابل فهم بودن برای همه‌ی کودکان از جمله کودکانی که در یادگیری مشکل دارند، یا اختلالات ذهنی و رشدی دارند در بخش «کتاب‌هایی که برای همه قابل دسترس هستند» این فهرست آمده است.

کتاب‌های تصویری بدون کلام مانند کتاب«گل ‌های پیاده رو» برای آموزش زبان‌ فارسی به کودکان دو زبانه بسیار مناسب است.


یکی از گونه‏‌های مهم کتاب‏‌های کودکان، کتاب‏‌های تصویری بدون کلام‌اند. کتاب‌هایی که در آن‏ تصاویر به تنهایی داستان را روایت می‏‌کنند. در این گونه کتاب‏‌ها طرح داستانی جذاب با تصاویر پرتحرک، به وسیله مجموعه‌ای از کُدهای بصری باعث رشد خلاقیت و بالارفتن سواد بصری و قدرت تصویرخوانی در مخاطب می‌شود. کودکان و بزرگسالان از داستان‌سازی برای این‌گونه کتاب‌ها، لذت می‌برند.

 

کتاب‌های تصویری بدون کلام ابزار بسیار مهمی برای تقویت مهارت شنیدن، گفت‌وگو، تمرکز و استدلال کردن هستند، همچنین زمینه‌ساز ایجاد تخیل‌اند و دایره واژگان مخاطب را گسترش می‌دهند. اثرگذاری و ارزش یک کتاب تصویری بدون کلام از هزاران کلمه بیشتر است. خواندن این کتاب‌ها به مخاطبان با پیشینه‌های گوناگون و سطح سواد مختلف اجازه می‌دهد تا از یک اثر واحد لذت ببرند.

 

کتاب «گل‌ های پیاده‌ رو» یکی از نمونه‌های عالی این گونه‌ ادبی است. این کتاب نوشته ندارد، اما طرح داستانش را نویسنده و شاعر بزرگ کانادایی جان آرنو لوسن، با مهارتی ستایش‌برانگیز خلق کرده است. تصاویر زنده، پُر از جزئیات و تاثیرگذار سیدنی اسمیت امکان کشف و شهودی بی‌همتا را برای مخاطبان در تمام گروه‌های سنی فراهم کرده‌اند.

 

«گل‌ های پیاده‌ رو» ظاهری کودکانه دارد اما مفهومی بسیار عمیق در آن به اشتراک گذاشته شده است و به دلیل لایه‌‏های متفاوت معنایی خوانندگان در گروه‏‌های سنی متفاوت قادر به لذت بردن از آن هستند.

 

در «گل‌ های پیاده‌ رو» دختر بچه‌ای همراه پدر خود در پیاده رو قدم می‌زند. پدر که نمادی از دنیای بزرگسالی‌ است غرق در افکار و مکالمات و روزمرگی‌هاست اما دخترکِ سرخ پوش کتاب جهان پیرامونش را رنگارنگ و زیبا می‌بیند. او گل‌های وحشی سر راهش را می‌چیند و هر گل به هدیه‌ای بدل می‌شود. هدیه‌ای که به جهان خاکستری کتاب و ما رنگ و زیبایی می‌بخشد.

عشق و نوع دوستی، محبت و روابط انسانی، توجه به محیط پیرامون و طبیعت از موضوعاتی هستند که به زیبایی لابه‌لای تصاویر این کتاب گنجانده شده‌اند و امکان جست‌وجو و دیدن چندین باره تصاویر را فراهم کرده‌اند. کتاب «گل‌ های پیاده‌ رو» قصیده‌ای خوشنوا در باب زیبایی‌های کوچک و روزمره است.

 

تصویر اضافی
تصویرگر
Sydney Smith, سیدنی اسمیت
تهیه کننده
بخش نخست: صفورا زواران حسینی, بخش دوم سحر ترهنده (برگرفته از سایت ایبنا)
سال نشر
۱۳۹۵
ناشر
نویسنده
JonArno Lawson , جان آرنو لوسن
گروه سنی
فهرست کتاب های تألیفی برای کودکان و نوجوانان فهرست کتاب های تألیفی برای کودکان ۳ - ۶ سال فهرست کتاب های تألیفی برای کودکان ۷ - ۹ سال معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۳ - ۶ سال معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۷ - ۹ سال فهرست کتاب های تألیفی برای کودکان و نوجوانان فهرست کتاب های تألیفی برای کودکان ۳ - ۶ سال فهرست کتاب های تألیفی برای کودکان ۷ - ۹ سال معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۳ - ۶ سال معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۷ - ۹ سال فهرست کتاب های تألیفی برای کودکان و نوجوانان فهرست کتاب های تألیفی برای کودکان ۳ - ۶ سال فهرست کتاب های تألیفی برای کودکان ۷ - ۹ سال معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۳ - ۶ سال معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۷ - ۹ سال فهرست کتاب های تألیفی برای کودکان و نوجوانان فهرست کتاب های تألیفی برای کودکان ۳ - ۶ سال فهرست کتاب های تألیفی برای کودکان ۷ - ۹ سال معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۳ - ۶ سال معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۷ - ۹ سال
Submitted by editor3 on