خانم مینگو و دردسرهای هوای بد (مجموعه کتاب خانم مینگو)

عنوان لاتین
Miss Mingo weather the storm

کتاب «خانم مینگو و دردسرهای هوای بد» از مجموعه کتاب «خانم مینگو» یکی از جلدهای این مجموعه کتاب علمی جالب است. کتابی که در لابه‌لای داستان ساده و شخصیت‌های دوست‌داشتنی آن، مخاطب با مطالب علمی در مورد آب و هوا آشنا می‌شود.

در کتاب «خانم مینگو و دردسرهای هوای بد» خانم مینگو تصمیم می‌گیرد بچه‌های کلاسش را برای بازدید از ایستگاه هواشناسی به بالای تپه ببرد. در مسیر رفتن به ایستگاه هواشناسی هر یک از شاگردان درباره‌ اطلاعات علمی مختلف و جذابی در مورد تاثیر آب و هوای مختلف بر بدن جانوران و تغییراتی که بر زندگی‌شان می‌گذارد صحبت می‌کنند. اسب آبی درباره‌ تغییر رنگ پوست بدنش هنگام گرما و علت آن، میمون درباره‌ موهای بدنش و علت وز شدن آن در هوای مرطوب، مورچه‌ها از عکس‌العملشان هنگام باران می‌گویند و... هر یک از شاگردان اطلاعات علمی مختصر و مفیدی درباره‌ خودشان به دیگر دوستانشان در مسیر می‌دهند و این‌گونه مسیر طولانی تا ایستگاه را سپری می‌کنند؛ تا این‌که به برج هواشناسی می‌رسند و از آن بالا تمام شهر را می‌بینند و هرکس دنبال خانه خودش می‌گردد تا به دیگران نشان دهد. در همین هنگام برف شروع به باریدن می‌کند و دانش‌آموزان خانم مینگو باید همه‌ راه برگشت را زیر بارش برف بروند.

مجموعه کتاب «خانم مینگو» درباره‌ فلامینگویی ‌است که شاگردان مختلفی از جمله تمساح، جیرجیرک، قورباغه، موش خرما، اسب آبی، پاندا، ناروال و... دارد. در هر یک از جلدها خانم مینگو برنامه‌ای برای آموزش به شاگردانش ترتیب می‌دهد و در عین داستانی بودن کتاب، اطلاعات غیرداستانی و علمی اطلاعاتی به کودکان داده می‌شود. این مجموعه کتاب‌ها، تصویری و پر از تصاویر جذاب جانوران هستند. متن و تصویر هماهنگ با هم هستند. تصویرگر در طراحی فیگورهای جانوران و شخصیت‌پردازی آن‌ها موفق بوده و شخصیت‌های جذابی خلق کرده که توانسته به‌خوبی حالت‌های چهره مختلف (احساسات مختلف) را در چهره‌شان نشان دهد. از این مجموعه تاکنون 3 جلد «خانم مینگو و اولین روز مدرسه»، «خانم مینگو و آمادگی در برابر آتش سوزی» و «خانم مینگو و دردسرهای هوای بد» منتشر شده است.

در کتاب «خانم مینگو و اولین روز مدرسه» خانم مینگو به دانش‌آموزانش کمک می‌کند تا خجالت را کنار گذاشته و با اعتماد به نفس‌، ویژگی‌های خاص خود را با دیگران در میان بگذارند و با یکدیگر آشنا شوند. او برای تشویق شاگردان خود به صحبت کردن از ویژگی‌های شخصی خودش شروع می‌کند. خانم مینگو هم‌چنین درباره ویژگی‌های بعضی از جانوران و نوع تغذیه آن‌ها توضیحاتی به بچه‌ها می‌دهد. به عنوان نمونه با خواندن این کتاب کودکان یاد می‌گیرند که زبان زرافه چه‌قدر می‌تواند دراز بشود، پلیکان چه‌قدر می‌تواند آب توی کیسه‌اش نگه دارد و...

در کتاب «خانم مینگو و آمادگی در برابر آتش سوزی» خانم مینگو در هفته ایمنی در برابر آتش سوزی، قرار است به بچه‌ها کارهایی که هنگام آتش سوزی باید انجام داد را یاد بدهد. خرس آتش‌نشان با تجهیزات کامل و لباس مخصوص‌ آتش‌نشانی برای آموزش به بچه‌ها به مدرسه آمده است. او از بچه‌ها سوال می‌کند: اگر صدای آژیر خطر را بشنوید چه کار می‌کنید؟ اگر لباس‌تان آتش بگیرد چه کار می‌کنید؟ و... سپس خانم مینگو یک مانور آتش‌نشانی در مدرسه ترتیب می‌دهد و از بچه‌ها می‌خواهد تا نکات لازمی که یاد گرفته‌اند را اجرا کنند و همه بچه‌ها می‌توانند از پس آن مانور بربیایند. در این کتاب کودکان علاوه بر آشنایی با موضوع آمادگی در برابر آتش‌سوزی، با واکنش‌های جانوران مختلف در برابر خطر هم آشنا می‌شوند، که بسیار جذاب است. مثلا میمون وقتی با خطری روبه‌رو می‌شود صدایی شبیه بوق در‌می‌آورد و دماغش بزرگ و قرمز می‌شود، فیل وقتی می‌ترسد پاهایش را محکم به زمین می‌کوبد، خوک وقتی می‌ترسد پا به فرار می‌گذارد و...

«جمی هارپر» نویسنده و تصویرگر مجموعه کتاب «خانم مینگو» اهل آمریکاست. او ابتدا شیرینی‌پز بود و به گفته خودش نوشتن و تصویرسازی کتاب‌های کودکان، بعد از مادر شدن، بهترین کاری است که تا به حال داشته است‌. هارپر چند ترم در Mass Art  دوره آموزش هنر گذراند. در سال 2001 اولین کارش را با تصویرسازی شعر برای مجله شروع کرد و دو سال بعد در سال 2003 اولین کتاب تصویری‌اش منتشر شد.

«نلی محجوب»  متولد ۱۳۵۰، و در رشته کارشناسی شیمی کاربردی تحصیل کرده است. محجوب پس از پایان دانشگاه دوره‌های روزنامه‌نگاری و داستان‌نویسی را به صورت آزاد گذراند و از سال ۷۵ به صورت تخصصی در این حوزه‌ها مشغول کار شد. او در حال حاضر جزء داوران لاکپشت پرنده است.آغاز کار او در حوزه ادبیات کودک و نوجوان با چاپ ترجمه داستان در هفته‌نامه دوچرخه آغاز شد. دری فانتاسگوری (انتشارات پرتقال ۱۳۹۵)، دری و دوست راست راستکی (انتشارات پرتقال ۱۳۹۵)، زنانی که دنیا را تغییر دادند (انتشارات ناریا ۱۳۹۶)، زنانی که تاریخ را تغییر دادند، تعدادی از کتاب‌هایی است که او ترجمه کرده است.

گزیده‌هایی از کتاب

 یک روز صبح زود در فصل بهار، خانم مینگو و شاگردانش پای تپه‌ای بلند جمع شدند. آن‌ها از هیجان روی پایشان بند نبودند و دلشان می‌خواست هر چه زودتر به ایستگاه هواشناسی بالای تپه برسند.

برگردان
نلی محجوب
تصویرگر
تصویرگر
Jamie Harper, جمی هارپر
سال نشر
1397
ناشر
نویسنده
Jamie Harper, جمی هارپر
نگارنده معرفی کتاب
ویراستار
افسانه طباطبایی, محبوبه نجف‌خانی
Submitted by admin on